JAV – rekordinis vaistų trūkumas
Algimantas Kripas
2024-04-25
Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi kai kurie pasiūlymai farmacininkams kelia rimtų abejonių.
Šiuo metu didžiausią nerimą JAV kelia injekcinių vaistų, skirtų chemoterapijai bei skubiai pagalbai, stygius. Taip pat trūksta aktyvumo ir dėmesio sutrikimui (ADHD) gydyti reikalingų medikamentų.
Situacija vis prastesnė
ASHP ir Jutos universiteto Vaistų informacijos tarnybos duomenimis, JAV kaip niekada anksčiau trūksta vaistų. Šią tendenciją organizacijos pirmą kartą pradėjo stebėti 2001 m. Anksčiau didžiausias vaistų trūkumas buvo užfiksuotas 2014 m. (trūko 320 vaistų). Šiuo metu šalyje trūksta 323 vaistų.
Vyriausybės duomenimis, vidutinis vaistų trūkumas trunka apie pusantrų metų. Jis paveikia mažiausiai pusę milijono sergančiųjų. Dauguma iš jų yra vyresnio amžiaus žmonės.
Paskelbė rekomendacijas
Prastėjančius rodiklius gali lemti padidėjusi paklausa. Dėl to JAV šiuo metu fiksuojamas svorio metimo preparatų trūkumas. Dažniausiai situaciją blogina gamybos bei kokybės problemos, pavyzdžiui, spragos tiekimo grandinėse. Praėjusią savaitę JAV sveikatos ir socialinių paslaugų tarnyba (HHS) paskelbė Baltąją knygą. Viena pagrindinių dokumente esančių rekomendacijų – bendradarbiavimas su gamintojais ir ligoninėmis. Tokiu būdu bus siekiama užtikrinti vaistų rinkos skaidrumą bei skatinti investicijas į atsparias ir įvairias tiekimo grandines.
Visgi ASHP atstovai dėl kai kurių šio pasiūlymo dalių teigia esantys „rimtai susirūpinę“. Farmacininkams abejonių kelia finansinių nuobaudų taikymas toms ligoninėms, kurios neturi pakankamai išteklių, kad galėtų laikytis rekomendacijų. Draugijos vadovas P.Abramowitz savo tinklaraštyje rašė, jog vien tik valdyti vaistų trūkumą nepakanka, nes tai nėra tvarus krizės sprendimo būdas. Kad būtų pašalintos pagrindinės vaistų trūkumo priežastys, reikia daug darbų nuveikti ir federaliniu lygmeniu. „ABC News“ skelbia, jog ASHP nacionalinei valdžiai teikia patarimus dėl priemonių, kurių ji galėtų imtis, siekdama sumažinti medikamentų stygių. Tarp siūlomų iniciatyvų yra ir Kongreso reikalavimas vaistų gamintojams dėl skaidresnio informavimo apie tiekimo grandinės problemas.
Įtakos turėjo pandemija
ASHP vadovas teigia, kad šiuo metu didžiausią nerimą kelia injekcinių vaistų, skirtų chemoterapijai bei skubiai pagalbai, stygius. Taip pat trūksta aktyvumo ir dėmesio sutrikimui (ADHD) gydyti reikalingų medikamentų.
Maždaug vienas iš dešimties žmonių, vartojančių preparatą „Adderall“ arba kitus panašios sudėties vaistus, skirtus gydyti ADHD, patiria jų trūkumą. JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) dar 2022 m. spalio viduryje paskelbė, kad „Adderall“ trūksta. Kitais mėnesiais sumažėjo žmonių, gaunančių šio bei kitų tokio tipo vaistų receptus. Išskirtinėje CNN skirtoje analizėje, kurią atliko sveikatos duomenų platforma „Truveta“ nurodyta, kad amfetamino ir (arba) dekstroamfetamino vaistų išrašymo lygis sumažėjo daugiau negu 5 proc.
Duomenų platforma „Truveta“ turi beveik trečdalio šalies gyventojų įrašus. Ji apima maždaug penktadalį JAV kasdienės klinikinės priežiūros. Vis dėlto pateiktos analizės rezultatai gali ne visiškai atspindėti susiklosčiusiais tendencijas. Vieno tyrimo metu buvo nustatyta, kad COVID-19 pandemijos metu išaugo ADHD skirtų medikamentų skyrimas. FDA komisaras dr. Robert Kaliff bei Kovos su narkotikais valdybos vadovė Anne Milgram praėjusią vasarą parašė bendrą laišką. Jo autoriai teigia, jog tarp veiksnių, lemiančių vaistų trūkumą, yra paklausos padidėjimas ir vieno iš vaistų gamintojų patirtas gamybos vėlavimas. Federalinės agentūros taip pat susidomėjo, kodėl pastaruoju metu išaugo minėtų vaistų skyrimai. Džonso Hopkinso medicinos mokyklos docentas dr. David Goodman teigia, kad klausimų taip pat kelia ir ADHD diagnozavimo metodika. Ypač svarbūs yra tie metodai, kurie susiję su vaistų piktnaudžiavimu.
Tarp kitko
Farmacijos krizė JAV buvo pasiekusi tokį lygį, jog medikams teko nustatyti vaistų skyrimo prioritetus. Pernai Amerikos vėžio draugija paskelbė įspėjimą, jog chemoterapijai skirti vaistai vėl grįžo į penkių trūkstamų vaistų grupių sąrašą. Pabrėžiama, kad tokia padėtis gali turėti pražūtingą poveikį pacientams. „ABC News“ skelbia, jog kai kurios ligoninės bei klinikos pranešė, kad visiškai nebeturi šių medikamentų. Gydytojai buvo priversti normuoti vaistų dozes arba nustatyti, kurie pacientai juos gaus pirmiausiai.
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai!
Komentuoti: