Kas išgelbės sostinę nuo šiukšlių?

Gintarė Kaminskienė
2014-12-05
Seimas neseniai priėmė Mokesčio už aplinkos teršimą įstatymo pataisas. Jomis nutarta po metų ir poros mėnesių įvesti mokestį už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis ir jis didės kasmet. Nors apklausos rodo, kad vis daugiau gyventojų rūšiuoja šiukšles, kol kas didžioji dalis atliekų šalyje vežama į sąvartynus. Pasirodo, viskas priklauso ne tik nuo gyventojų geranoriškumo. Pavyzdžiui, dėl Vilniaus savivaldybėje vilkinamų sprendimų atliekų tvarkymo klausimais, sostinės gyventojai dėl minėto mokesčio finansiškai gali nukentėti labiausiai.
Kas išgelbės sostinę nuo šiukšlių?
Nepaisant gerėjančių rūšiavimo tendencijų šalyje, Vilniuje atliekas rūšiuoja vos 28 procentai gyventojų, kai kituose didžiuosiuose miestuose šis rodiklis siekia beveik 40 procentų.

Sąlygos gerės
Vilnietė Emilija, gyvenanti sostinės centre, įsitikinusi, kad ketinimai nuo 2016 metų kelti atliekų tvarkymo kainas nelogiški. „Miesto centre neturime, kur rūšiuoti, konteineriai kai kur net netelpa. Kaip galima plėšti iš žmonių pinigus, jei sąlygos rūšiavimui nesudaromos?“ – piktinosi moteris.
Tačiau Atliekų departamento Atliekų projektų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Petras Vileikis ramino – ir sąlygos rūšiuoti bus sudarytos ir kaina daug nekis. „Dėl mokesčio už aplinkos teršimą sąvartyne šalinamomis atliekomis įvedimo gali išaugti ir jų tvarkymo kainos. Bet tikrai nežymiai, nes po metų visuose regionuose numatyta sukurti biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo infrastruktūrą. Tad bus sudarytos galimybės tvarkyti atliekas kitais, negu šalinimas sąvartyne, būdais“,– tikino specialistas.
 

Sostinė „pasišiukšlino“
Tačiau yra kita problemos pusė. Viešoji įstaiga „Pakuočių tvarkymo organizacija“ (PTO) praėjusį mėnesį pristatė jos užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atlikto tyrimo duomenis. Nepaisant gerėjančių rūšiavimo tendencijų šalyje, Vilniuje atliekas rūšiuoja vos 28 procentai gyventojų, kai kituose didžiuosiuose miestuose šis rodiklis siekia beveik 40 procentų.
PTO Marketingo ir komunikacijos vadovė Audronė Viliūtė aiškino, kad tokie sostinės rezultatai buvo netikėti. Tačiau kaip pagrindinę priežastį įvardijo gyventojų motyvacijos stoką. „Vertinant infrastruktūrą, galima teigti, kad aprūpinimas kolektyvinio rūšiavimo priemonėmis Vilniaus mieste yra pakankamas ir net geresnis, lyginant su kai kuriais rajonais. Galbūt problema tik pats konteinerių aikštelių išdėstymas, kuris ne visada yra patogus ir prieinamas gyventojams. Kita problema, tai – daugelyje Vilniaus daugiabučių vis dar veikiantys senieji atliekų nuleidimo vamzdžiai, kurie tikrai neskatina rūšiuoti. Vis dėlto ko gero pagrindinė priežastis - gyventojų motyvacijos ir sąmoningumo trūkumas“, - įsitikinusi A.Viliūtė.
 
Pažėrė kritikos

Tačiau esama nuomonių, kad ne vien nuo gyventojų sąmoningumo viskas priklauso. Nors Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Algimantas Salamakinas (nuotr.) yra įsitikinęs, kad sutvarkyti infrastruktūrą iki 2016 metų pavyks, sostinėje jis įžvelgia tam tikrų kliuvinių. „Mane kai kurie jau keikia, kad visuomet kaip negatyvų pavyzdį pateikiu Vilnių. Iš dalies prie to prisideda valdymo spragos. Pavyzdžiui, niekaip nesusitariama dėl mechaninių-biologinių įrenginių statymo. Kitas pavyzdys, Liepkalnyje sukrautas kalnas statybinių atliekų ir dabar visi galvas sukame, kaip išeiti iš padėties“, - įsitikinęs Seimo narys.
 
Užtenka pataikauti Vilniui

Anot A.Salamakino pirmiausia reikia rūpintis, kad po metų įvedamas sąvartyno mokestis „neskriaustų gyventojų kišenių“. „Turime dirbti taip, kad sąvartyno mokestis negultų ant žmonių pečių. Aplinkos ministerija pateikė įstatymą, kuris nieko nesprendė, todėl mes jį atmėtėme. Dabar Aplinkos komitete yra sudaryta darbu grupė dėl atliekų tvarkymo visų įstatymo bazių sutvarkymo. Turi būti greičiau vykdoma mechaninių-biologinių įrenginių stočių statyba. Jei jų pastatysime po dešimt prie kiekvieno regioninio atliekų centro, atliekų patekimas į sąvartynus kur kas sumažės. Pirmiausia turime susitvarkyti įstatyminę bazę“,– aiškino politikas.
Jis dar rugsėjį pareiškė, kad nusprendė atmesti teisės aktą, kuris reglamentuotų atliekų tvarkymą. „Pasitaręs pats su savimi ir su komiteto darbuotojais, nutariau tą įstatymą atmesti. Teatleidžia man ministerijos darbuotojai, kurie rengė šį įstatymą, bet kaip jį ten nevoliok, nieko nesigauna“, - tuomet teigė A.Salamakinas.
Priekaištaudamas kolegoms politikas tvirtino, esą jie įstatymus dažnai rengia „pagal Vilnių“. „Pasakiau: viskas, lai tas Vilnius apsiverčia šiukšlėmis, bet daugiau įstatymo projektų pagal jį nemodeliuosime. Man nesuprantama, kaip atsirado šitas keliolikos metrų kalnas atliekų, kuris vadinasi statybinių atliekų aikštelė. Man nesuprantama, kaip jį reikės iškabliuoti ir sutvarkyti“, - tuomet dėstė atliekų tvarkytojams ir perdirbėjams A.Salamakinas.
Aplinkos komiteto pirmininkas tuomet negailėjo kritikos Vilniaus savivaldybei: „Vicemeras verkšleno, kad atidarykite „Bionovoje“ atliekų tvarkymą, nes Vilnius neturi, kur dėti statybinių atliekų. Nebus šito. Tegu pasikaria. Kur jie 10 metų krovė ir nieko nerūšiavo, nieko netvarkė.“

 
Mokestis lyg bizūnas
Kokia bebūtų sostinės padėtis, viskas jau nuspręsta: nuo 2016 metų sąvartynuose šalinamoms atliekoms bus taikomas mokestis, kuris ketverius metus didės kasmet. Šis mokestis bus mokamas į valstybės biudžetą. Numatoma, kad papildomai gali būti surinkta apie 32 milijonai litų. Vis dėl to, specialistai užtikrina, kad tikslas ne surinkti daugiau mokesčių, o paskatinti žmones rūšiuoti.
Pasak A.Salamakino, negalima nepaisyti Europos Sąjungos reikalavimų. „Visų pirma tai – Europinis reikalavimas. Jei neklystu tokio mokesčio neturi tik Rumunija ir Lietuva. Mokestis – tarsi bizūnas. Vieną kartą imkimės tvarkytis kaip ir visur Europoje. Dabar šiukšlės keliauja į regioninius atliekų tvarkymo centrus. Nei rūšiuojame, nei perdirbame. Visa laimė, kad atsirado Klaipėdos atliekų deginimo stotis. Reikia priminti, kad 2030 metais į sąvartynus galės patekti tik penki procentai šiukšlių. Reiškia, likę devyniasdešimt penki turės būti perdirbti. Jeigu nepaisysime nustatytų tikslų ir toliau versime šiukšles į regioninius centrus, sulauksime rimtų sankcijų“,– perspėjo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas.
Tad vis dar neturintiems, kur rūšiuoti reikės palaukti 2016 metų ir viltis, kad situacija pagerės ir numatyti planai dėl rūšiavimo infrastruktūros gerinimo bus įgyvendinti.
 
Tarp kitko
Seimo kanceliarijos Komunikacijos departamento Ryšių su visuomene skyrius anksčiau informavo, kad nepavojingųjų atliekų sąvartyne šalinamoms atliekoms 2016 m. bus taikomas 21,72 eurų už toną tarifas. Ir bus didinamas kasmet, kol 2020 m. išaugs iki 44,89 eurų (155 litų). Pavojingųjų atliekų sąvartyne šalinamoms atliekoms taikomas tarifas 2016 m. sieks 47,79 eurų. 2020 m. išaugs iki 70,96 eurų. Inertinių atliekų sąvartyne šalinamoms atliekoms ir nepavojingųjų atliekų sąvartyno atskirose sekcijose šalinamoms asbesto atliekoms galios 7,24 eurų tarifas ir bus didinamas kasmet, kol 2020 m. sieks 30,41 eurų už faktiškai pašalintų atliekų toną (105 litų).

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Ir rašo, ir gydo. Kas?

      Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
      R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

      R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

      Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

      Budinti vaistinė


      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

      Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

      „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

      razinka


      Sveika šeima


      Senjorų liūdesį vaiko kultūra

      Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

      Sveikatos horoskopas


      Lakpkričio 23-29 d.

      Avi­nas
      Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

      Pakalbėkim apie tai


      Svetur


      JAV – rekordinis vaistų trūkumas

      Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
      Ir turtuoliai verkia
      Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
      Kas po devintu prakaitu slypi?
      Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

      Naujas numeris