Kaip atsisakyti cigaretės?

www.lsveikata.lt
2014-06-27
Neseniai pradėjau rūkyti. Iš pradžių tai dariau tik darbe, norėdama palaikyti kompaniją kolegoms, tačiau dabar jaučiu, kad norisi parūkyti ir būnant vienai. Kaip patartumėte mesti rūkyti, nevartojant įvairių medikamentų? Ar įmanoma tai padaryti pačiam, ar reiktų kreiptis į gydytoją?
Gilija, 34 metai
Kaip atsisakyti cigaretės?

Atsako Utenos visuomenės sveikatos centro Ignalinos skyriaus vyresnioji specialistė
Marytė Vilimienė:
 
Statistika byloja, kad 90 procentų rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, tačiau šio įpročio atisako vos vienas procentas rūkorių. Pradedantieji rūkyti mano, kad bet kada galės mesti, tačiau klysta. Rūkant sustiprėja ir pradeda vyrauti farmakologinis rūkymo poveikis, vystosi fizinė priklausomybė. Norint mesti rūkyti patartina vadovautis šiais patarimais.

  
Mažinkite cigarečių skaičių
 Surūkykite tik pusę cigaretės. Kasdien vėlinkite pirmosios cigaretės užsidegimą 1 valanda. Iš pat pradžių nuspręskite, kiek cigarečių tą dieną surūkysite. Už kiekvieną papildomą cigaretę atidėkite į taupyklę pasirinktą sumą pinigų. Pasistenkite, kad “po ranka” būtų ne cigaretė, o stiklinė sulčių. Jei pasiseks sumažinti per dieną surūkomų cigarečių skaičių iki 7, pats laikas paskirti visiško metimo dieną.
 
Nerūkykite „automatiškai“
 Rūkykite tik tas cigaretes, kurių tikrai norite. Netuštinkite peleninės. Ji primins jums, kiek surūkėte cigarečių per dieną, nemaloniai nuteiks ir senų nuorūkų kvapas. Laikykite cigaretę priešingoje rankoje nei esate įpratę, cigarečių pakelį laikykite vis kitoje, neįprastoje vietoje. Nepirkite cigarečių po kelis pakelius. Palaukite, kol cigarečių pakelis bus tuščias, tik tuomet pirkite kitą.
 
Paverskite rūkymą nemaloniu
Jei mėgstate rūkyti su draugais, rūkykite vieni. Pastatykite savo kėdę į nepatogią vietą, kurioje negalėtumėte galvoti nieko kito, tik apie cigaretes ir jų neigiamą poveikį. Rinkite savo nuorūkas į didelį stiklinį indą, kad matytumėte, kiek šiukšlių jūs sukuriate. Išmeskite visas cigaretes, degtukus ir žiebtuvėlius. Apsilankykite pas stomatologą, pašalinkite nuo dantų tabako akmenis. Tegul gražūs dantys padeda jums nerūkyti. Surašykite sąrašą daiktų, kuriuos norėtumėte įsigyti. Kainas rašykite pagal cigarečių pakelių kainą. Tą dieną būkite labai užsiėmę, daug judėkite. Priminkite savo draugams, šeimos nariams, kad šiandien jūsų metimo diena. Paprašykite jų pagalbos. Apdovanokite save ar suruoškite kažką įdomaus, šventiško šiai dienai pažymėti.

  
Venkite pagundų
Pavalgę, vietoje rūkymo, išsivalykite dantis ar išeikite pasivaikščioti. Jei buvote įpratę rūkyti vairuodami, įsijunkite mėgstamą radijo stotį, paklausykite muzikos ar važiuokite naudokitės visuomeniniu transportu. Venkite situacijų, kurių metu dažniausiai rūkydavote. Jei dalyvaujate vakarėlyje, kur yra daug pagundų parūkyti, pasirinkite nerūkančiųjų kompaniją.
 

Jei noras rūkyti labai stiprus
Visada turėkite kišenėje: obuolį, saulėgrąžų, razinų, becukrės kramtomosios gumos. 10 kartų giliai įkvėpkite, paskutinį įkvėpimą sulaikykite kiek galite ilgiau. Nusiprauskite po dušu, vonioje. Užsiimkite veikla, kurios metu rūkyti sunku ar neįmanoma, pavyzdžiui, plaukiant, žaidžiant tenisą ar tinklinį. Kai cigaretės troškimas būna labai stiprus, nusiplaukite rankas arba išplaukite indus. Užsiimkite daug rankų darbo reikalaujančia veikla. Važinėkite dviračiu, eikite pasivaikščioti, pasidarykite manikiūrą, rašykite laiškus. Daugiau mankštinkitės. Metę rūkyti, negalvokite, kad jūs tuoj pat priaugsite daugiau svorio. Jūs tik pradedate dažniau užkandžiauti, todėl pasirūpinkite sveiko maisto racionu.
 

Įdomu:
 
Metus rūkyti, sveikata pradeda gerėti iš karto. Per 3 – 9 mėnesius išnyksta kvėpavimo ligų simptomai, iki 10 procentų pagerėja plaučių funkcija. Per 5 metus dvigubai sumažėja širdies infarkto tikimybė. Po 10 metų tikimybė susirgti plaučių vėžiu sumažėja du kartus, o širdies infarkto rizika tampa tokia pat, kaip ir niekada nerūkiusiojo.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...
    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    R.Masienė: nuo valytojos iki slaugos administratorės

    Kadaise Respublikinėje Panevėžio ligoninėje dirbusi valytoja Rasa Masienė šiandien čia – vyriausioji slaugos administ...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Senjorų liūdesį vaiko kultūra

    Lietuvoje gyvena vienišiausi senjorai Europos Sąjungoje (ES) – net kas antras mūsų senjoras gyvena po vieną. Vienišumas yra vienas pagrindinių rizikos veiksnių psichikos sveikatos problemoms atsirasti. Tačiau specialistai tvirtina, kad problemos mastą galima mažinti, pasitelkiant kultūrą. Įrodyta, jog kultūriniai ...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris