Dviejų bičiulių pokalbis apie klinikinius pastebėjimus ir neišsemtas galimybes

Palmira Rudalevičienė, Vilniaus m. psichikos sveikatos centro konsultuojanti psichiatrė, medicinos mokslų daktarė, Mykolo Romerio universiteto docentė
2014-09-26
Psichine liga pakeičia daugelio gyvenimus, taip pat artimųjų, mylimųjų, draugų. Mes, gydytojai, stebime įvairių žmonių skirtingus pasveikimus, skirtingus rezultatus, nepaisant, kad diagnozė buvo ta pati, ir gydymas skirtas pagal patvirtintas rekomendacijas. Psichikos paciento sveikimas visada išlieka kaip tam tikras stebuklas gydančiam gydytojui, su kiekvienu pacientu suformuojamas tam tikras ryšys, nematomas, neapčiuopiamas, bet visada žinomas - žvilgteli, ir matai, kas vyksta su tavo žmogumi- jam blogiau, geriau, jis tvarkysis pats ar jau reikalinga psichiatro intervencija...
Dviejų bičiulių pokalbis apie klinikinius pastebėjimus ir neišsemtas galimybes
Sheirn Mehany – psichiatrė, dirbanti Jungtinėje Karalystėje, privačių psichiatrijos ligoninių tinkle „Cygnet“.

 Mano bičiulė ir kolegė, gydytoja psichiatrė Sheirn Mehany, sėkmingai daranti psichiatrijos gydytojo karjerą Jungtinėje Karalystėje, privačių psichiatrijos ligoninių tinkle „Cygnet“, irgi į pacientą žiūri kaip į unikalų, kiekvienu atveju. Sheirin dirba ūmių psichozių ilgalaikio gydymo skyriuje, kur su pacientėmis turi galimybę matytis kasdien apie dvejus metus - kol išrašo iš gydymo įstaigos. Taigi nueinamas kartu didžiulis gyvenimo bei gydymo etapas, Sheirin tampa daugiau negu pacienčių gydytoja. „Gydau psichikos ligonius jau 20 metų, bet negalėčiau teigti, kad tik cheminis disbalansas sukelia psichikos ligas, ir tik medikamentai jį atkuria, nors be jokios abejones, medikamentinis gydymas išlieka prioritetinis...“, - kalba Sheirin.
Gydytoja psichiatrė Sheirin Mehany pastaruoju metu derina profesiją - darbą ir hobi, kuris irgi siejasi su psichikos ligonių gydymu! Ji netikėtai atrado grožio terapijos procedūras, padedančias sveikti jos pacientams ir sėkmingai taiko! Kad galėtų tuo užsiimti, Sheirin baigė grožio terapijos kvalifikacijos kursus, gavo licenciją, jos vyras (irgi gydytojas, ginekologas) nupirko Sheirin aparatūrą bei įrengė kabinetą, tad po darbo valandų gydytoja gali pasinerti į grožio terapijos pasaulį, lygindama raukšles, raukšleles, leisdama botulino injekcijas ar dailindama odą lazeriu. Sheirin man pasakoja, kad pastebėjo, jog tai ir yra tie taškai, kuriuos reikėjo „uždėti ant i“, norint pasiekti galutinį rezultatą. Ji pristatė praktikos pastebėjimus ligoninėje, praktinės konferencijos metu, po kurios mudvi ir pasišnekėjome.

- Gydai ligonius, sergančius psichozėmis, valgymo sutrikimais, depresija, nerimu bei kitomis psichikos ligomis, asmenybės sutrikimais. Kaip nutiko, kad būdama patyrusi ir ilgametę praktiką turinti psichiatrė, susidūrei su grožio terapijos, konkrečiai botulino terapijos taikymu ligonių gydymui? Kaip susidūrei su botulinu? 
- Tai įvyko visiškai atsitiktinai. Turėjau draugę, kuri vartojo antidepresantus. Jai jau buvo pagerėję maždaug 60 procentų. Norėdama dar labiau pakelti nuotaiką, ji nusprendė atlikti kelias veido procedūras. Po botulio injekcijų buvo sunkiau suraukti antakius, ir tai leido draugei pasijusti linksmesnei ir labiau atsipalaidavusiai. Tada aš pradėjau tyrinėti botulino poveikį psichinei sveikatai, nusprendžiau dalyvauti kursuose ir išmokti, kaip naudoti botuliną raukšlėms sumažinti ir padėti esant kitoms problemoms, pavyzdžiui, migrenai.
Wollmero (Wollmer) ir Finzio (Finzi) studijos atskleidė, kaip botulino toksino injekcijos į tris glabella srities vietas veikia depresija sergančius pacientus. Dr. Finzio studija atskleidė, kad botulino toksinas A gali būti naudojamas kaip antidepresantas, nes jis slopina pacientų, sergančių didžiąja depresija, antakių susiraukimą.

Atlikti tyrimai atskleidė, kad botulinas gali būti panaudojamas ir šiais būdais:
Henris Vinkleris (Henry Winkler) tvirtina, kad jis skatina viršutinių galūnių spazmiškumą, dažnai sutrinkantį po insulto.
Botulinas ilgam laikui šalina šlapimo nelaikymo simptomus.
Jis naudojamas dantų griežimo ir sąkandžio ligoms (bruksizmui) gydyti.
Jis taip pat gali būti naudojamas gydant žandikaulio sąnarių disfunkciją ir per didelį seilėtekį.
Gali praversti esant migrenai ar galvos skausmui.
Yra aprobuotas naudoti blepharospasmo sindromui (nekontroliuojamam mirkčiojimui) ir žvairumui gydyti.
Botulinas naudojamas pernelyg dideliam prakaitavimui sumažinti.
Jis gali padėti ir sergant neramių kojų sindromu.
Botulinas gali padėti tam tikriems kaklo spazmų tipams, pavyzdžiui, kaklo distonijai.

Tiriama, ar botoksą galima naudoti astmos ir nutukimo atvejais.

- Ar psichikos liga labai pakeičia ligonio išvaizdą? 
Psichinės sveikatos problemos atsispindi paciento išvaizdoje. Žmonės, turintys psichinės sveikatos problemų, tarp jų nuotaikos sutrikimų ir psichozių, dažnai apleidžia savo išvaizdą. Jų mityboje neretai trūksta pagrindinių maisto medžiagų. Asmens higiena taip pat skurdi. Jie linkę rūkyti, o tai gali lemti odos raukšlėtumą (pasak Vikipedijos, JAV 80 proc. šizofrenija sergančių žmonių rūko). Tokie ligoniai nėra linkę naudoti odos priežiūros priemonių. Vaistai taip pat gali turėti įtakos didesnei odos pigmentacijai, jautrumui šviesai ir nutukimui.

- Pacientams taikai hipnozę. Ar tenkina stebimas efektas? Hipnoterapija ir kaip ji veikia 
- Hipnoterapija orientuojasi ne į asmens pateiktą problemą, o į jos sprendimą. Norint įveikti problemą, ieškoma jos priežasties, o tai gali paskatinti žmogų negatyviai mąstyti ir taip dar labiau pagilinti problemą. Be to, iššvaistoma daug laiko ir energijos. Mes nežiūrime į su problema susijusias nesąmoningas patirtis, mokymosi ar kognityvų procesą, bet fokusuojamės į pagalbos klientui kelius.
Hipnoterapiją taikome tik paaiškinę klientui apie smegenų veikimą. Paprastai papasakojame, kokia smegenų veiklos struktūra, t.y. apie dvi smegenis sudarančias dalis. Pirmoji – mąstančioji ar sąmoninga smegenų dalis, antroji – primityvioji, emocinė. Mąstančioji, sąmoninga smegenų dalis sąveikauja su pasauliu ir kitais žmonėmis. Gyvūnai tokios dalies neturi. Paprastai tai padeda mums įvertinti situacijas ir rasti problemos sprendimo planą. Dažniausiai tai labai patikima.
Pradinė smegenų dalis, atsakinga už mūsų emocijas (amygdala), paprastai apibūdinama kaip kovojanti su depresija smegenų sritis. Ji susijusi su kitomis dviem smegenų sritimis – hippocampus ir hypothalamus. Pirmoji valdo mūsų primityvų ir kartais nederamą elgesį, o antroji reguliuoja cheminius kūno ir proto atsakus. Primityvioji, emocinė smegenų sritis, atsakinga už naudingas instinktyvias reakcijas, tokias kaip pavojaus vengimas. Šiuo atveju atsakas visiškai tinkamas, bet gyvenime tokios situacijos pasitaiko retai. Kaip ten bebūtų, kai jaučiamės sunerimę, prarandame proto kontrolę ir primityvioji žmogaus sąmonė ima vadovauti. Protas visada operuoja pagrindiniais depresijos, nerimo ir pykčio parametrais ar visų trijų kombinacija. Dėl tam tikrų priežasčių smegenims atrodo, kad esame krizėje ar pavojuje, todėl primityvioji smegenų sritis puola padėti. Moderniame gyvenime kartais interpretuojame kasdienes problemas kaip grėsmę, o tai sustiprina nerimą, kartais sukelia depresiją, panikos sutrikimus ar manijas. Kadangi primityvioji smegenų dalis nėra kuriančioji, ji paprastai apibūdinama kaip ankstesnio elgesio modelis. Pavyzdžiui, jei nuo depresijos kenčiantis žmogus guli lovoje ir nepatiria jokios žalos, jis ir vėliau tęs tokį elgesį. Be to, nerimą sukelia neigiamos mintys, taigi pyktį lemia ne pats įvykis, o neigiamų minčių modelis. Problemų gali sukelti ir pesimistinės prognozės.
Visos neigiamos mintys saugomos vadinamajame „streso kibire“. Laimei, REM miego fazės metu šį kibirą ištuštiname. Visi įvykiai dar kartą patiriami ir perkeliami iš emocinės į pasakojamąją atmintį, tokius prisiminimus galime kontroliuoti. REM miego fazės metu ar aiškiai, ar sapnuodami, pakartojame įvykius, taigi jie perkeliami iš primityvios į protingąją smegenų sritį. Įsivaizduodami, kad kiekvieną rytą pabundame su tuščiu kibiru, galėtume pradėti dieną be streso ir nerimo. Jeigu REM miego fazė trunka ilgiau ar trumpiau nei įprastus 20 proc., tai gali sukelti miego sutrikimus.
Pirmykščiai vyrai ir moterys atlikdavo tokias užduotis kaip medžioklė ar rinkimas ir taip išlaikydavo save ir šeimas. Atpildas juos dar labiau motyvuodavo, suteikdavo drąsos ir įgalindavo susidoroti su kasdiene veikla, netgi baime ir skausmu. Moderniame gyvenime turime užtikrinti nuolatinę serotonino tėkmę, būdami konstruktyviai aktyvūs ar bendraudami su kitais.

- Tavo hobis labai patrauklaus. Manau, ne vien pacientai kreipiasi, ieškodami paslaugu jūsų grožio klinikoje? Juolab kad kainos pas jus yra trigubai mažesnės negu Jungtinės Karalystės rinkoje, kodėl?
- Man yra svarbiau efektas ir proceso stebėjimas negu kaina. Pinigus aš uždirbu, gaudama gydytojo atlyginimą, o čia yra mano laisvalaikis, hobis. Pagal Jungtinės Karalystės etikos standartus, gydytojas ligonių pats negali siųsti pas save gydytis privačiai, tačiau tą mielai padaro kolegos. (Ligoninėje, konferencijos metu Sheirin pristatymu susidomėję gydytojai, jau siunčia jai pacientus, įskaitant ir įstaigos direktorius medicinai, gydytojas Martin Eales, bei kiti – aut. past.). Man buvo netikėta, kad didžioji mano „grožio pacientų“ dalis yra gėjai bei vyrai - kas parodo, kad stiprioji lytis yra nė kiek ne mažiau abejinga savo išvaizdai. Tikiuosi, kad ateityje dar pasitaikys įvairių profesinių bei žmogiškųjų įdomybių, vėliau galinčių suteikti svarbių rekomendacijų geresnės savijautos ieškojimuose. Rūpinimasis savo išvaizda yra vienas žmogaus sugebėjimų pasirūpinti savimi, ir yra svarbus psichines sveikatos rodiklis.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Budinti vaistinė


    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

    Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

    „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

    razinka


    Sveika šeima


    Ar šįryt išsivalėte dantis?

    Tik pusė Lietuvos ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvų ar globėjų kasdien ryte valo vaikams dantis, rodo naujausias Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“ atliktas tyrimas. Konferencijoje dantų priežiūros specialistai aptarė esamą padėtį bei prevencines strategijas, padėsiančias spręsti spa...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    G.Thunberg – pranašė savame krašte?

    Klimato aktyvistė iš Skandinavijos Greta Thunberg, matyt, priprato ne tik rėžti paveikias kalbas, bet ir bendrauti su policijos pareigūnais. Praėjusį mėnesį ji buvo sulaikyta Londone, mat į viešbučio patalpas trukdė įeiti naftos ir dujų bendrovių atstovams. Šią savaitę aktyvistė su bendraminčiai nelegaliai savo k...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Henrikas Vaitiekūnas Krokodilo kepenys su saldžiąja puterija
    Kaip striksi dominatriksė?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?

    Naujas numeris