Gėrybes užšaldyti – tik pusė darbo

Greta Vanagienė
2020-07-20
Jei gerai peržiūrėtumėte šaldiklio turinį, ko gero, ne vienas rastumėte pernykščių šaldytų uogų maišelį. Specialistai sako, kuo ilgiau šias laikote užšaldytas, tuo daugiau vitaminų jos netenka. Suvartoti vasarą paruoštas atsargas siūloma nesulaukus kito sezono. O ir tinkamai užšaldyti reikia mokėti.
Gėrybes užšaldyti – tik pusė darbo
Kad užšaldytos uogos, vaisiai ar daržovės išlaikytų didžiausią įmanomą vertę, dietologai rekomenduoja jas šaldiklyje laikyti ne ilgiau nei metus.

Ne tik užšaldyti, bet ir atšildyti

Kad užšaldytos uogos, vaisiai ar daržovės išlaikytų didžiausią įmanomą vertę, gydytoja dietologė Kristina Jasmontienė rekomenduoja jas šaldiklyje laikyti ne ilgiau nei metus.
„Be abejo, geriausia suvartoti kuo greičiau. Kuo ilgiau laikome, tuo daugiau vitaminų prarandama, taigi iki kitų metų birželio atsargos turėtų būti suvartotos. Visada geriau rinktis šiųmetes šviežias“, - patikslina specialistė ir priduria, jog pasirenkamos gėrybės turėtų būti geriausios vegetacinės būsenos - labiausiai prinokusios, o ne pusžalės ar pernokusios.

 
Nors kiekvienas produktas šaldant praranda skirtingą vitaminų kiekį, jų maistinių medžiagų, vitaminų, antioksidantų, mineralų ir kitų gerųjų savybių išsaugoma 80-90 proc. Tiesa, svarbu, kad tai būtų daroma technologiškai teisingai.
„Jei šaldome uogas, svarbu patikrinti, ar jos nėra pažeistos, gerai sunokusios. Jei šaldome netrintas, nepjaustytas ir kitaip nesusmulkintas, gerai nuplauname po tekančiu vandeniu. Svarbiausia sąlyga, kad šaldymas būtų tinkamas – uogas gerai nusausinti. Jei paliksime su vandens lašeliais, uogos sukibs, taps vienu dideliu ledu ir praras didelę dalį savo vertės“, - atkreipia dėmesį pašnekovė. Ji pataria ant vienkartinio popieriaus uogas išsklaidyti plonu sluoksniu ir palikti pradžiūti.

„Kita svarbi sąlyga uogas užšaldyti greitai. Ypač gerai, kai šaldiklis turi vadinamąją šaldymo funkciją „super fross“. Taip produktai užšaldomi staiga, o ne pamažu. Kuo staigiau produktai pereis į ledo būseną, tuo daugiau maistinės vertės išlaikys“, - aiškina dietologė.
 
Jau užšaldytus produktus K.Jasmontienė pataria tik tada suberti į specialius maišelius ar kitas pakuotės. Taip produktai nebus sukibę.
„Nerekomenduojama naudoti tų pačių maišelių šimtąjį kartą ar tam taupyti indelių nuo grietinės arba ledų. Nors tai vis dar populiaru, reikėtų atsižvelgti į tai, jog plastmasė – yranti medžiaga, todėl jei nėra pritaikyta tam tikrai minusinei temperatūrai, į šaldomą produktą išskirs kenksmingas chemines medžiagas“, - įspėja specialistė.
Jei gėrybes šaldome ne sluoksniu šaldiklyje, o iškart sudėję į specialią šaldymui skirtą dėžutę ar maišelį, K.Jasmontienė rekomenduoja kaip įmanoma daugiau išstumti iš jo oro.
 
Vis dėlto tinkamai sušaldyti produktus – tik pusė darbo. Gydytoja sako, jog ne mažiau svarbu juos tinkamai ir atitirpinti.
„Iš šaldiklio ištrauktų uogų ar kitų gėrybių nepalikite tiesiog kambario temperatūroje ant spintelės. Atšildyti jas reikėtų po truputį: iš šaldiklio į šaldytuvą. Taip produktą pažeidžiame mažiausiai.
 
Šaldyti nesmulkintas
Miško ar sodo gėrybių maistinių medžiagų, anot specialistės, liks mažiau, jei juos šaldysime supjaustytus ar kitaip susmulkintus.

„Kiekvienas produktas yra skirtingai jautrus apdorojimui. Svarbu žinoti, kad bet koks veiksmas – pjaustymas ar trynimas - paveikia jų gerąsias savybes“, - teigia dietologė.
Šaldomos uogų tyrės su cukrumi taip pat turi vertės.
 
„Žiemą vietoje virtos ir dar papildomai apdorotos pirktinės uogienės trintos braškės su cukrumi iš šaldymo kameros bus neabejotinai naudingesnės. Ko gero, ir cukraus joje bus mažiau“, - apie pagrindinį privalumą naminiam produktui  kalba K.Jasmontienė.
Daug vandens turinčių gėrybių specialistė šaldyti nesiūlo. Verčiau pasirinkti kitą jiem tinkamesnį konservavimo būdą. Mat jei šaldysime arbūzą ar pomidorus, turėsime beveik tik ledą, o vertės mažai.

Kietas daržoves, tokias kaip morkas, žirnelius, prieš šaldant gydytoja rekomenduoja nublanširuoti. Taip šaldymas taps gerokai kokybiškesnis. Nevirti, bet tik minutei dviem įkišti į verdantį vandenį. Po to staigiai į šaltą. Taip daržovėse sustabdoma natūrali jų fermentacija, maistinės medžiagos „užkapsuliuojamos“.

 
Uogų maistinė vertė
100 g braškių - 46 kilokalorijos, baltymų 1 g, angliavandenių 10 g ir 0 g riebalų.
100 g mėlynių yra 54 kcal, 1 g baltymų, 12 g angliavandenių, 1g riebalų.
100 g žemuogių yra 34 kcal, 0,8 g baltymų, 6,3 g angliavandenių, 0,4 g riebalų.
100 g šilauogių yra 44 kcal, 11,5 g angliavandenių, 0,7 g baltymų, 0,5 g riebalų.
100 g vyšnių yra 58 kcal, 1 g baltymų, 12 g angliavandenių, 1 g riebalų.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai


    Svetur


    JAV – rekordinis vaistų trūkumas

    Medikamentų krizė JAV pasiekė didžiulį mastą – šalyje šiuo metu trūksta daugiau negu 300 pavadinimų vaistų. Amerikos sveikatos sistemos farmacininkų draugijos vadovas (ASHP) Paul W.Abramowitz CNN teigė, kad šalyje labiausiai trūksta injekcinių vaistų. Problemai spręsti jau teikiamos rekomendacijos. Visgi ka...

    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris