Vunderkindo Kalėdos – be... bakalauro dipolomo

Rūta Kerulytė
2019-12-23
Paprastai vaikai Kalėdų Senelio prašo žemiškų gėrybių – nuo žaislų iki kelionių. O štai genijumi vadinamo devynmečio Laurent‘o Simons‘o tėvai sūnaus Kalėdoms numatė... bakalauro laipsnį. Planas neišdegė, šeima net sulaukė kaltinimų gimimo liudijimo klastojimu. Psichologai įspėja – per didelis spaudimas net genialų vaiką gali amžiams atbaidyti nuo mokslų.
Vunderkindo Kalėdos – be... bakalauro dipolomo
Devynerių Laurent‘ą Simons‘ą pasaulio mokslininkai vadina genijumi. O štai jo tėvas Alexander‘is Simons‘as - „unikaliu projektu“.

Neeilinis studentas
Susipažinkite su belgu Laurent‘u Simons‘u. Plačiai besišypsantis, judrus devynmetis iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo bendraamžių. Tačiau berniukas pasižymi neeiliniais gebėjimais - pasaulio mokslininkai jį vadina genijumi. Turi jis ir „Instagram“ paskyrą su daugiau nei 60 tūkst. sekėjų. Mielai bendrauja su žurnalistais ir nesibaido kamerų.
Kad Laurent’as kitoks, jo artimieji tikina pastebėję anksti. Berniukas buvo gabus viskam: nuo kalbų mokymosi iki matematikos. Pasižymėjo išskirtine atmintimi. Mokytojai greitai suprato, kad mokyklose berniukui nėra ką veikti. Per kelerius metus Laurent‘as praėjo dvylikos metų kursą.
 
Berniukas pasaulyje išgarsėjo šių metų lapkritį, apskriejus žiniai, kad netrukus taps jauniausiu žmogumi, gavusiu bakalauro laipsnį. Laurent’as studijavo elektros inžineriją Eindhoveno technologijų universitete (ang. trumpinys TUE) Nyderlanduose ir teigė ateityje svajojantis studijuoti mediciną bei parašyti mokslinę disertaciją. Tėvai trynė rankomis: sūnus bakalauro laipsnį turėjo gauti per didžiąsias metų šventes, gruodžio 26 dieną. Tačiau Kalėdų senelis diplomais nesišvaisto: universiteto vadovybė nutarė procesą pavėlinti. Diplomą Laurent‘as būtų gavęs „tik“ įpusėjus 2020 m. Pasak universiteto atstovų, devynmečiui tenkantis krūvis ir taip sunkiai aprėpiami: prieš akis dar keletas egzaminų, milžiniški informacijos klodai, kuriuos įsisavinti mėnesio neužteks. Vadinasi, Laurent‘as tėvų išsvajoto rekordo nesumuš. 


 
Sūnų vadina „projektu“
Kaip į naujienas reagavo mažasis genijus nežinia, tačiau tėvai sužavėti nebuvo. Jie puolė konfliktuoti su TUE vadovybe, reikalaudami paankstinti baigimo datą. Šie nesileido į derybas, o tėvai sulaukė net kaltinimų gimimo liudijimo klastojimu – esą Laurent‘o gimimo data buvo pakoreguota. Įsiutę Simonsai atsiėmė sūnų iš universiteto.
Ne vienam kilo klausimas, kas svarbiau berniuko tėvams: vaiko gerovė ar rekordai. Savo ruožtu Simonsai neigia bet kokias kalbas apie vaiko išnaudojimą. Tėvai tikina, kad Laurent‘ui patinka užgriuvęs žiniasklaidos dėmesys, o sprendimą palikti universitetą jis priėmė pats.
 
Simonsų požiūris į sūnų išties netradicinis. Tėvas Alexander‘is Simons‘as sūnų vadina „unikaliu projektu“ ir tikina, kad jo atsiėmimas iš TUE – tik į naudą. Šeima priims pelningesnį pasiūlymą. „Ne vienas universitetas išreiškė susidomėjimą Laurent‘o gabumais. Paklausa didžiulė, bet mūsų tai nestebina. Juk Laurent‘as – unikalus projektas, prie kurio nori prisidėti visi mokslo centrai“, – teigė berniuko tėvas.
Kas laukia ambicingos šeimynos, nežinia, tačiau Laurent‘o ateitis numatoma šviesi. Susikvietę žurnalistus Simonsai pareiškė, kad, „prašokęs“ bakalaurą ir magistrą, jaunasis vunderkindas gilins žinias doktorantūros programoje nenurodytame JAV universitete.

 
Tarp kitko
Genijais vadinami vaikai sužiba ne tik tiksliųjų ir gamtos mokslų srityse. Didžiulio populiarumo sulaukė į JAV emigravusios lietuvės dukra Akiane Kramarik, vadinama „pirmąja ir vienintele“ tokio amžiaus vunderkinde realizmo dailėje. Mergaitė jau ketverių pradėjo piešti sudėtingus eskizus, o neįtikėtinai tikroviškus paveikslus tapo nuo šešerių metų amžiaus.

 

Interviu
Apie mažuosius genijus kalbame su vaikų psichologe Sonata Vizgaudiene.

- Genijais vadinami vaikai pasižymi įvairiose srityse - nuo matematikos iki dailės. Kokie kriterijai apibrėžia vaiko genialumą? 
- Pirmiausia reikia atskirti, kur yra genialumas, o kur talentas. Talentingo vaiko intelektas gali būti ir vidutinis, tačiau jis išsiskiria specifiniais gebėjimais. Dažniausiai tai į menus orientuoti žmonės, pasižymintys muzikos, dailės srityse. 
O genialūs vaikai intelektu, bendraisiais gebėjimai lenkia bendraamžius, jie išsiskiria būdami dvejų trejų metų amžiaus. Pirmiausia tokie mažyliai sublizga kalbiniais įgūdžiais, labai anksti pradeda sklandžiai kalbėti, būna gabūs ir kitoms kalboms. Kita išskirtinė tokių vaikų savybė - fenomenali atmintis. Genialūs vaikai turi tvirtą valią ir motyvaciją. Gabumus reikia lavinti, nors jie ir įgimti. 

Mažųjų genijų išskirtinumą patvirtina ir intelekto IQ testai. Iš šimto žmonių maždaug pusė turi 100 balų IQ. Jeigu žiūrėtume toliau, 130 dydžio IQ turi tik du žmonės iš šimto. 160 turi dar mažiau - iš šimto tūkstančių trys žmonės. O štai 190 dydžio IQ turi tik vienas iš milijardo.
Genialių žmonių veiklos rezultatai daro įtaką visuomenei. Žinoma, su vaikais kiek kitaip - kadangi jie vis dar auga, jų genialumas pasireiškia tam tikroje srityje, bet užaugus nebūtinai lieka ryškus. Gyvenimiški pavyzdžiai rodo, kad kai kurie genialūs vaikai užaugę praranda susidomėjimą talentu ir pasaulio nepakeičia, nors vaikystėje išsiskyrė gebėjimais.
 
- Tikriausiai sunku rasti ribą tarp gabumų lavinimo ir normalios vaikystės. Ar tokie vaikai nerizikuoja perdegti? 
- Viena priežasčių, kodėl genijai suaugę praranda norą plėtoti gebėjimus, dalyvauti mokslinėje veikloje – perdegimas vaikystėje. Genialūs vaikai paprastai auga šeimose, kurios didelį dėmesį skiria jų lavinimui. Tėvai stumteli vaikus ten, kur jie atsiskleidžia ir sublizga. Tačiau kartu kelia ir didelius reikalavimus, ypač jei mato, kad vaikas išskirtinai gabus. Nors šeimos dažnai deklaruoja esą nėra jokio spaudimo, jis išties yra. Mažieji genijai daug energijos skiria mokslinei veiklai, lavinimuisi ir gerokai mažiau laiko praleidžia su bendraamžiais. Reikia suprasti, kad nors gabumais, protiniais gebėjimais toks vaikas prilygsta gabiam suaugusiajam, emocijos, socialiniai gebėjimai dažniausiai atitinka tikrąjį amžių. Taigi genialumas vaikui yra ir našta, galinti sukelti psichologinių sunkumų.
 
- Kaip vertinate Laurent’o Simonso atvejį? Ar riba tarp spaudimo ir skatinimo nėra peržengta? 
- Tai tik mano nuomonė, bet susidaro įspūdis, kad tėvai vaikosi rekordų. Norėjo, kad sūnus anksčiausiai baigtų universitetą, o šiam planui nepavykus jaučiasi įskaudinti ir įsižeidę. Svarbu pažymėti, kad veikiausiai ne pats vaikas siekia rekordo, o tėvai. Suaugusieji uždėjo berniukui psichologinę naštą, siekia savo svajonių vaiko rankomis. Įsivaizduokite - devynerių metų berniukas per metus turėjo baigti bakalauro kursą... Manau, kad jis patiria didelį šeimos spaudimą. Įgyvendinus šį užmojį, sektų dar didesni siekiai.
Jeigu tėvai leidžia vaikams keliauti savo keliu, palaiko, padeda, vaikai nepraranda ūpo lavintis. O štai užspaustieji linkę maištauti, gali prarasti susidomėjimą veikla. Dabar Laurent’as turi stiprų ryšį su tėvais, pildo jų užsakymus. Tačiau berniukui sulaukus paauglystės dabartinis tėvų spaudimas gali atsisukti prieš juos pačius. Gaila, kad tėvai ne tiek džiaugiasi dabartiniais Laurent’o rezultatais, kiek piktinasi, kad berniukas universitetą pabaigs šiek tiek vėliau.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica