Vėžio testai neišėjus iš namų

Miglė Petkutė
2024-12-20
„Dauguma gimdos kaklelio vėžio atvejų pasitaiko moterims, kurios reguliariai nesitikrino ir nebuvo tinkamai gydomos po to, kai gauti nenormalūs tyrimo rezultatai“, – kalbėjo JAV prevencinių paslaugų darbo grupės (UPSTF) pirmininkė Wanda Nicholson. Gimdos kaklelio vėžys išlieka viena mirtingiausių onkologinių ligų, tačiau moterys vis tiek vengia lankytis pas ginekologus.
Vėžio testai neišėjus iš namų
JAV prevencinių paslaugų darbo grupė paskelbė, kad nuo dabar JAV pradedama nauja tvarka – gimdos kaklelio vėžio testavimo metu bus ne tik atliekamas žmogaus papilomos viruso testas, bet ir paimamas tepinėlis, siekiant kuo greičiau aptikti ligos požymius.

Nesitikrina pakankamai
 
UPSTF paskelbė, kad nuo dabar JAV pradedama nauja tvarka – gimdos kaklelio vėžio testavimo metu bus ne tik atliekamas Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) testas, bet ir paimamas tepinėlis, siekiant kuo greičiau aptikti ligos požymius.
 
Pristatyta ir neįprasta inovacija – UPSTF pirmą kartą į gimdos kaklelio vėžio patikros gaires įtraukė savarankiškai atliekamus ŽPV testus. Moterys nuo 30 metų amžiaus galės pačios imti tepinėlius, kurie, organizacijos teigimu, duoda tokius pat tikslius rezultatus, kaip ir gydytojo paimtas mėginys.
 

UPSTF tikisi, kad galimybė mėginius imti savarankiškai leis dažniau pasitikrinti moterims, kurios patiria diskomfortą tradicinių patikrų metu. Be to, tai yra alternatyva toms, kurios negali gauti reikalingos sveikatos priežiūros ar yra tikrinamos nepakankamai. Ši naujiena ypač aktuali juodaodėms ir ispanakalbėms moterims, nes būtent joms gimdos kaklelio vėžio rizika yra neproporcingai didelė.
 
„Dauguma gimdos kaklelio vėžio atvejų pasitaiko moterims, kurios reguliariai nesitikrino ir nebuvo tinkamai gydomos po to, kai buvo gauti nenormalūs tyrimo rezultatai. Tik reguliariai tikrinantis būtų galima išvengti onkologinės ligos arba ją užfiksuoti anksti, kai ligą dar galima gydyti“, – teigė W.Nicholson.
 
ŽPV virusas sukelia daugiausiai gimdos kaklelio vėžio atvejų, todėl yra rekomenduojama nuo jo pasiskiepyti. Šis virusas perduodamas lytinių santykių metu.
 
Dabartinėse rekomendacijose rašoma, kad 30-65 metų moterys turėtų kas penkerius metus pasitikrinti dėl ŽPV. Jaunesnėms moterims rekomenduojama pasitikrinti kas trejus metus.
 
Užtikrins komfortą
 
Sertifikuotas ginekologas akušeris ir diagnostikos sprendimų pasaulinių medicinos reikalų viceprezidentas Dr. Jeffas Andrews teigė, kad toks leidimas „gundo pasaulio moteris“.
 

„Žinome, kad galimybė savarankiškai pasitikrinti sveikatą namuose pasiekė moteris kai kuriose Europos šalyse, Australijoje ir Naujojoje Zelandijoje. Toks ir yra pagrindinis iniciatyvos tikslas – sukurti metodiką, patrauklią moterims, kurios kitu atveju nesitikrintų dėl gimdos kaklelio vėžio“, – sakė J.Andrews.
 
Nors daug kalbama apie onkologinės ligos grėsmę, vis dar stebimas moterų abejingumas.
 
„Ypač Jungtinėse Amerikos Valstijose beveik 30 proc. moterų nesitikrina arba tikrinasi nepakankamai, – sakė jis. – Šios moterys yra labiausiai linkusios susirgti gimdos kaklelio vėžiu. Apie du trečdaliai gimdos kaklelio vėžio atvejų pasitaiko moterims, kurios nepasitikrina sveikatos per nustatytą prevencinį laiko tarpą.“
 

Specialistai užtikrina, kad bet koks patikros būdas yra naudingesnis nei visiška patikros stoka. Tai ypač aktualu atokesniuose regionuose ir vargingesnėse šeimose gyvenančioms moterims.
 
„Beveik visas gimdos kaklelio vėžio rūšis sukelia nuolatinė tam tikrų tipų ŽPV infekcija, – pranešime spaudai teigė Amerikos vėžio draugijos generalinė direktorė Dr. Karen E. Knudsen. – Savityra gali išplėsti patikros prieinamumą ir sumažinti kliūtis, todėl daugiau žmonių turės galimybę aptikti, gydyti ir galiausiai išgyventi vėžį.“
 
Kai kurioms pacientėms gydytojo atliekama procedūra gali būti nepatogi ar traumuojanti. Nemažai moterų atsisako rekomenduojamų gimdos kaklelio vėžio tyrimų, nes tradicinio tepinėlio paėmimo procesas gali sukelti diskomfortą. Dėl šios priežasties tikimasi, kad naujas procedūros būdas leis joms ramiau pažvelgti į situaciją ir nepabūgti pasitikrinti.

 
Skaičiai
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, kiekvienais metais Jungtinėse Valstijose diagnozuojama daugiau kaip 11 tūkst. naujų gimdos kaklelio vėžio atvejų ir apie 4 tūkst. moterų miršta nuo šios ligos.
 
Apskaičiuota, kad maždaug pusė invazinio gimdos kaklelio vėžio atvejų diagnozuojama moterims, kurios niekada nesitikrino dėl šios ligos, o apie 10 proc. atvejų diagnozuojama toms, kurios nesitikrino bent penkerius metus.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

      R.Aleknavičienė: dabar gyvenu kaip sanatorijoje

      Neatsiejamas Palangos reabilitacijos ligoninės veidas – fizinės medicinos reabilitacijos gydytoja Romantė Aleknavičienė priė...
      R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

      R.Kazakevičius: sunkiausiais momentais gelbėdavo muzika

      „Jeigu dabar reikėtų rinktis profesinį kelią, turbūt rinkčiausi muzikos terapiją“, - šypsosi penkiasdeši...

      Budinti vaistinė


      Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

      Lietuvos vaistinių asociacija ir LSMU sveikatos ministrę kviečia atkreipti dėmesį į nerimą keliančią vaistininkų situaciją

      Nors farmacijos ir farmakotechnikos studijų diplomas suteikia kone šimtaprocentinę galimybę įsidarbinti, Lietuvos vaistinių...
      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      Mobilioji vaistinė – į kaimą ar prekybos centrą?

      „Kam važiuoti į kaimelius, jei gali autobusiuką pasistatyti Gariūnuose ar prie „Akropolio“, kur yra didesnis žmo...

      razinka


      Sveika šeima


      Žiemos garderobo ABC

      Vaikų sveikatos specialistai susirūpinę: esant nepastoviems orams, vaikai dažnai aprengiami netinkamai. Net ir esant pliusinei temperatūrai, darželių žaidimų aikštelėse mažieji aktyviai juda vilkėdami žieminius kombinezonus, o šildomose patalpose vilki storus megztinius. Medikai įspėja vaikų nerengti pernelyg šil...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Rauginto agurkėlio sindromas
      Henrikas Vaitiekūnas Rauginto agurkėlio sindromas
      Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
      Marius Čiurlionis Slaugytojų trūkumas: kaip išsaugoti esamus specialistus?
      JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?
      Rimas Jankūnas JAV įvertino COVID-19 pandemijos valdymą. Ar galime to tikėtis Lietuvoje?

      Naujas numeris