Tūkstantis ir viena naktis kalėjime

Janis Muchks
2021-02-18
31 metų Luojain al Hathloul paleista Jungtinėms Amerikos Valstijoms atnaujinus spaudimą Saudo Arabijai dėl žmogaus teisių padėties. Aktyvistė buvo areštuota 2018 metų gegužę drauge su keliolika kitų moterų, kai buvo likusios vos kelios savaitės iki istorinio sprendimo atšaukti dešimtmečius Saudo Arabijoje galiojusį draudimą moterims vairuoti.
Tūkstantis ir viena naktis kalėjime
Saudo Arabija, moterų teisės, aktyvistė, vairavimas, kalėjimas, Loujain al-Hathloul.

Kalėjime buvo kankinama
31 metų L.al-Hathloul buvo suimta prieš trejetą metų. Tuomet teisėsauga šalyje surengė operaciją, skirtą išgaudyti aktyvistus, oponuojančius šalies įstatymams, kurie riboja moterų teisę vairuoti automobilį. Ji pasakojo šeimai, jog kalinimo metu patyrė daugybę kankinimų bei buvo seksualiai išnaudojama. Šiuos kaltinimus šalies tarnybų atstovai atkakliai neigė, tačiau tai nesutrukdė Jungtinių Tautų organizacijai oficialiai pasmerkti aktyvistės suėmimą.
 
Teismas nuteisė L.al-Hathloul dėl kaltinimų kenkiant nacionaliniam saugumui, siekio pakeisti Saudo Arabijos politinę sistemą ir santykių su užsienio vyriausybėmis bei kovos už žmogaus teises grupėmis.
Užsienio spaudos publikuotame šešių puslapių L.al-Hathloul bylos apmokestinimo lape, skyrelyje „Įvykdyti nusikaltimai“ buvo įrašyta „aktyvūs veiksmai, nukreipti prieš karalystę“, taip pat įvardinti ir kontaktai su užsienio žurnalistais bei diplomatais.

 
Kaltinimai buvo grindžiami keletu tariamai iš sulaikytosios aktyvistės gautų tiesioginių prisipažinimų. Oficialiuose bylos dokumentuose teigiama, kad aktyvistė prisipažino, jog kreipėsi dėl darbo JT, o taip pat teigė palaikiusi ryšius su žmogaus teisių organizacijomis „Amnesty International“ ir „Human Rights Watch“.
 
Taikoma lygtinė bausmė
 
Net po paleidimo aktyvistei atsipalaiduoti nebus galimybės. Dar trejetą metų jai taikoma lygtinė bausmė, kurios metu moteris galės būti tuojau pat suimta už net menkiausios neteisėtos veiklos įtarimą.
Didžiąją dalį įkalinimo laiko susirašinėdama su tėvais bei jų lankymosi metu L.al-Hathloul pasakojo apie patiriamus sunkumus. Vėliau žiauraus elgesio su nuteistąja aktyviste atvejus paviešino jos broliai ir seserys, gyvenantys už Saudo Arabijos ribų. Šiuos patvirtino ir kitos šalyje kalėjusios, bet šiuo metu užsienyje gyvenančios moterys.
 
L.al-Hathloul teigė, kad sulaikyta ji buvo išprievartauta ir kankinta. Tardymų metu jai ant veido dėtas skuduras, ant kurio piltas vanduo, kad būtų sunku kvėpuoti.  Kankinta moteris ir elektra.
Pasak šeimos, L.al-Hathloul du kartus skelbė bado streiką, protestuodama prieš įkalinimo sąlygas bei dėl to, jog jai buvo uždrausta bendrauti su artimaisiais.
Saudo Arabijos valdžia ne kartą neigė kaltinimus kankinimais ir seksualine prievarta kalėjimuose, tačiau, nepaisant to, sulaukia tarptautinio spaudimo bei tarptautinių organizacijų pasmerkimo.
 

„Džiaugiamės dėl jos paleidimo, tačiau kova už teisingumą dar nesibaigė, - spaudai sakė L.al-Hathloul brolis Walidas al-Hathloulas. - Turėtume labai sunkiai dirbti, kad iškovotumėme teisingumą.“
Šeima taip pat ragina žmones susilaikyti nuo teiginių, jog L.al-Hathloul buvo „išlaisvinta“. „Jos paleidimas iš įkalinimo, kuris draudžia nepriklausomą jai pateiktų kaltinimų tyrimą, draudžia laisvai judėti ir keliauti, nėra laisvė, - sakė Walidas al-Hathloulas. - Todėl esame toli nuo teisingumo.“
 
Pagelbėjo naujoji JAV administracija
L.al-Hathloul iš įkalinimo įstaigos paleista mažiau nei po savaitės, kai Baltieji rūmai paragino karalystę paleisti politinius kalinius, įskaitant moterų teisių aktyvistus. JAV prezidentas Joe Bidenas pažadėjo daryti spaudimą Saudo Arabijai, kad ši gerintų situaciją su žmogaus teisių apribojimais šalyje, teigdamas, kad buvo atsisakyta prezidento Donaldo Trumpo nenoro kritikuoti pastaraisiais metais užklupusią karalystės priespaudą prieš nepritariančius esamai politinei bei socialinei situacijai.

JAV valstybės departamento atstovas Nedas Price'as teigė, kad L.al-Hathloul paleidimas, nepaisant visų aplinkybių, „sveikintinas įvykis“.
 
Kalbėdamas Valstybės departamento posėdyje, politikas teigė, kad departamentas, sužinoję apie aktyvistės paleidimą iš kalėjimo, „atidžiai stebi šią bylą“. Jis atsisakė patikslinti, ar valstybės sekretorius Tony Blinkenas spaudė Saudo Arabiją ją paleisti praėjusią savaitę vykusio skambučio su Saudo Arabijos užsienio reikalų ministru metu.
„Kiekvienuose santykiuose, nesvarbu, ar tai būtų vienas artimiausių mūsų sąjungininkų, partnerių ar saugumo partnerių, niekada neatsisakysime savo vertybių, niekada nepaliksime savo principų už durų“, - sakė jis.
 
Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas „Twitter“ paskyroje taip pat rašo: „Džiaugiuosi Loujain al-Hathloul išlaisvinimu ir džiaugiuosi šiuo palengvėjimu kartu su jos šeima“.
Įkalinimo laikotarpiu L.al-Hathloul gavo kelis tarptautinius apdovanojimus, įskaitant 2019 m. „PEN America“ apdovanojimą. Dar dvi moterų teisių aktyvistės - Nassima al-Sada ir Maya'a al-Zahrani, - kurios buvo areštuotos kartu su Loujain al-Hathloul, lieka sulaikytos, praneša „Amnesty International“.

 
Tarp kitko
Saudo Arabija tik 2019 m. leido moterims keliauti į užsienį be jų globėjų vyrų pritarimo. Karalystės sprendimas buvo priimtas po ilgus metus trukusios aktyvistų kampanijos ir po tarptautinės bendruomenės dėmesį atkreipusių kelių jaunų moterų pabėgimo iš šalies dėl itin griežtų joje galiojančių įstatymų ir papročių. Šios moterys nuo savo globėjų bėgo nepaisydamos virtinės Saudo Arabijoje jau įvykdytų reformų, įskaitant istorinį draudimo moterims vairuoti panaikinimą. Karalystė buvo vienintelė pasaulio valstybė, kurioje galiojo toks draudimas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Antros inksto transplantacijos belaukiant

  Prieš aštuonerius metus lėtine inkstų liga sergantis Tomas (40 m.) iš mamos gavo antrą gyvenimą – jam b...
  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Ligoninei dovanotas vertingas prietaisas suteiks saugumo ir gydytojui, ir pacientui

  Respublikinės Šiaulių ligoninės medikams atvežta vertinga dovana. Šiaulių Rotary klubas „Harmonija“, vad...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveika šeima


  Švęskite penkiasdešimtmetį!

  Mes linkę gyventi pagal planą: baigti mokyklą, stoti į aukštąją, sukurti šeimą, įgyti profesiją... Viskas tarsi suplanuota. Tačiau, panašu, ties penkiasdešimt metų planai baigiasi. „O iš tikrųjų jie tik prasideda, kai gali pradėti gyventi sau ir pagal save“, – pastebi psichologinės...

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica