„Theranos“: didieji atradimai paskelbti negaliojantys

Greta Vanagienė
2019-05-09
Kaip 19-metei Stanfordo universiteto studentei pavyko užlipti į medicinos Olimpą ir patekti ant amerikietiškojo „Forbes“ viršelio? Ir kaip netikėtai subliūško ne tik uždirbti milijardai, bet ir garbė? Trisdešimtmetį švenčianti kompanijos „Theranos“ įkūrėja Elizabeth Holmes stoja prieš teisingumą atsakydama už klastotus kraujo tyrimus ir milijonų žmonių mulkinimą. 
„Theranos“: didieji atradimai paskelbti negaliojantys
Milijardinės vertės bendrovė „Theranos“, siekusi amžiams pakeisti medicinos pramonę, šiandien pasmerkta myriop, o jos įkūrėja Elizabeth Holmes už grotų gali būti pasiųsta 20-čiai metų.

Naujas tyrimo metodas 
Istorija pasakoja apie revoliucinių siekių turėjusią medicininių technologijų bendrovę „Theranos“, sugebėjusią išsikovoti ne tik pasaulyje garsių žmonių, tokių kaip Henry Kissinger, Bill Clinton, George Shultz, James Mattis, Betsy DeVos, Ramesu „Sunny“ Balwani, dėmesį, bet ir šimtamilijonines investicijas. Pinigines atverti privertė į lūpdažį panašus prietaisas, itin greitai parodantis kraujo tyrimo rezultatus.
Skaičiuojama, kad „Theranos“ iš rizikos kapitalo ir privačių investuotojų bendrovės plėtrai surinko 700 mln. JAV dolerių (apie 615 mln. eurų).
Daugiau nei dešimtmetį sėkmingai veikusi kompanija prieš kelerius metus nutverta už skverno - išaiškinta „Theranos“ laboratorinių tyrimų klastotė.
 
Šiandien spėliojama, kaip koledžo absolventei E.Holmes, neturinčiai profesinės patirties, bet skelbusiai esą jos prietaisas pakeis medicinos pasaulį, savo pusėn pavyko palenkti įtakingus asmenis?
Būdama 19-kos chemijos inžinerijos studentė E.Holmes, dirbusi Technikos mokslų fakulteto studentų tyrinėtojų ir laboratorijos asistente, pasauliui pristatė sensacingą naujovę – kraujo tyrimus, alternatyvius imamiems iš venos. Naujovę, pavadintą „Theranos“ (žodžių „terapija“ ir „diagnozė“ junginys), išpopuliarino ne tik mažas testavimui reikalingas kraujo kiekis, bet nedidelės tyrimo finansinės sąnaudos.
 
Ir kritika, ir palaikymas
E.Holmes teigia, kad idėją sukurti naujos kartos tyrimus paskatino adatų baimė. Merginos neatbaidė net ekspertų kritika, kad iš tokio mažo kiekio kraujo neįmanoma gauti tikslių tyrimo duomenų. E.Holmes iš pradžių nesulaukė ir medicinos profesorių palaikymo, tačiau nekreipė į tai dėmesio ir prie projekto dirbo toliau, kol pagaliau gavo mokyklos dekano Channing Robertson pritarimą. Taigi, išsinuomojusi koledžo rūsį ir įrengusi nedidelę laboratoriją, 2004 metais pasauliui ji pristatė „Theranos“. Taip pat pavadintos bendrovės valdybos nariu išrinktas ir pats dekanas, kaip manoma, tapęs neatsiejama bendrovės sėkmės dalimi.
 
Siekė tapti kaip „Apple“ 
Šaltinių teigimu, E.Holmes įkvėpė kompanijos „Apple“ įkūrėjas Stevas Jobsas. Mergina ne tik pritaikė „Apple“ dizainą savo prietaisams, bet ir kopijavo S.Jobso aprangos stilių: vilkėjo juodus aptempiančius golfus. Maža to, žemą „Apple“ įkūrėjo balso tembrą galėjai atpažinti ir E.Holmes baritone.
„Theranos“ įkūrėja bandė pasiglemžti ne tik unikalų „Apple“ stilių, bet ir viliojo S.Jobso darbuotojus. Maxvelas ir Arriola – būtent tokie. Jie teigė tikėję E.Holmes vykdoma veikla ir norėję dirbti su milijardinio kapitalo lydere – „tiesiog dirbti kitam S.Jobsui“.
 
Didysis suklestėjimas 
„Theranos“ aukso amžius - 2012-ieji, kuomet partnere tapo kompanija „Safeway“. Ji investavo 350 mln. JAV dolerių (apie 307 mln. eurų) į momentinių tyrimų aptarnavimo skyrių įrengimą 800 medicinos klinikų. Po metų „Theranos“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su „Walgreens“, kad momentinio kraujų tyrimų paslaugas pasiūlytų dar daugiau kaip 40 aptarnavimo vietų. „Theranos“ tyrimais veiklos sritis išplėtė ir kompanijos „GlaxoSmithKline“, „Pfizer“, „Cleveland Clinic“, o 2015-aisiai E.Holmes įmonė teikė visas laboratorinių tyrimų paslaugas Pensilnavijos draudimo bendrovėms „AmeriHealth Caritas“ ir „Capital BlueCross“.
Įmonės klestėjimą rodo ir 2015 m. gautas biotechnologijų kompanijos novatorės apdovanojimas.
 
Ir staigus kritimas žemyn
Šiandien gal ir galėtume didžiuotis antruoju S.Jobsu, jei E.Holmes nebūtų imitavusi tyrimų veiklos bei klastojusi testų duomenų.
Įtarimų, kad „Theranos“ laboratorijose klastojami duomenys, kilo po to, kai 2015-aisiais leidinio „The Wall Street Journal“ žurnalistas pareikalavo pagrįsti laboratorijoje atliekamus tyrimus.
Bendrovę užplūdo medicinos institucijų, investuotojų, JAV vertybinių popierių ir biržos komisijos (SEC), valstybinių advokatų, buvusių verslo partnerių ir pacientų klausimai.
 
JAV advokatams atlikus dvejus metus trukusį tyrimą pernai federalinė didžioji žiuri E.Holmes ir buvusiam „Theranos“ vyriausiajam prezidentui Rameshui „Sunny“ Balwani pateikė kaltinimus dėl devynių sukčiavimo operacijų ir dviejų sąmokslo teorijų. Verslo partneriai kaltinami mulkinę investuotojus ir apgaudinėję gydytojus bei pacientus. Po mestų kaltinimų E.Holmes atsisakė „Theranos“ generalinės direktorės pareigų.
Skaičiuojama, kad 2016 m. E.Holmes įmonės grynoji vertė nukrito nuo 4,5 mlrd. dolerių (3,9 mlrd. eurų) iki nulio, todėl pernai „Theranos“ nutraukė veiklą.

Tarp kitko
E.Holmes motina Noel Holmes IV yra kilusi iš Charles Louis Fleischmann šeimos, kuris įkūrė neįtikėtinai sėkmingą „Fleischmann“ mielių įmonę. Manoma, kad pasitikėjimą E.Holmes ir „Theranos“ veikla dešimtmetį lėmė tai, kad pati E.Holmes buvo kilusi iš žinomos, garbingos šeimos. Jos motina buvo politikė, o tėvas Christian Holmes IV dirbo ne vienoje vyriausybinėje agentūroje. E.Holmes šeima bičiuliavosi su daugeliu įtakingų asmenų.

Knyga
 
Istoriją apie kvapą gniaužiantį bendrovės „Theranos“ kilimą ir šokiruojantį žlugimą, kurį įkūrė Elizabeth Holmes aprašė žurnalistas John Carreyrou knygoje „Bad Blood: Secrets and Lies in a Silicon Valley Starup“ (Blogas kraujas: Silicio startuolio paslaptys ir melas). Autorius pirmasis išaiškino „Theranos“ klastotes: „Šioje knygoje yra viskas: sudėtingi sukčiavimo atvejai, įmonių intriga, žurnalo viršelio istorijos, sugadinti šeimos santykiai ir įmonės, kurios vertė buvo beveik 10 mlrd. JAV dolerių, žlugimas.“

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė: „Nei vienoje medicinos srityje nėra tiek daug bendravimo su pacientais“

  Psichiatrijos gydytoja rezidentė Margarita Slabadienė Lietuvos sveikatos mokslų universitete studijuoja psichiatrijos rezidentūros...
  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  NVI atlikta pirmoji minimaliai invazinė stemplės vėžio operacija

  Nacionaliniame vėžio institute (NVI) atlikta pirmoji, o Lietuvoje viena iš pirmųjų minimaliai invazinė stemplės vėžio opera...

  Budinti vaistinė


  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Vaistininko patarimai, kaip įveikti 5 dažnas pavasario problemas

  Šylant orams tikimės sulaukti ir geresnės savijautos, tačiau neįdėjus pastangų, deja, bet tik susiduriame su naujais sveika...
  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Paslauga vaistinėse paskatino gyventojus pirmą kartą pasiskiepyti nuo erkinio encefalito

  Jau kuris laikas specialius kursus baigę išplėstinės praktikos vaistininkai gali skiepyti šalies gyventojus nuo erki...

  Sveika šeima


  Jei po žiemos priaugote svorio

  Po žiemos ne vienam pavasariniai rūbai tampa kiek ankštoki, tad artėjant šiltajam sezonui tenka sukti galvą, kaip atsikratyti priaugtų kilogramų. Gydytoja dietologė dr. Rūta Petereit pataria nepulti laikytis drastiškų dietų, o stengtis valgyti kuo daugiau vaisių bei daržovių.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Henrikas Vaitiekūnas Patarimai, grįžtantiems iš Palangos
  Survivalistai
  Henrikas Vaitiekūnas Survivalistai
  Keletas taisyklių pavasariui
  Henrikas Vaitiekūnas Keletas taisyklių pavasariui

  Naujas numeris
  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica