Technologijų milžinai atsigręžia į mediciną

Ana Daukševič
2014-11-11
Didžiausios technologijų kūrėjos vis labiau įsitraukia į mediciną: vieni skiria lėšų klinikiniams tyrimams, kiti – įkuria laboratorijas ar institutus. Prie tokių neseniai prisijungė ir interneto paslaugų kompanija „Google“. Ji skelbia medicinos pasaulyje norinti padaryti tikrą revoliuciją.
Technologijų milžinai atsigręžia į mediciną
Didžiosios pasaulio kompanijos, tokios kaip „Google“, „Samsung“, Facebook“, vis daugiau investicijų skiria medicinos pažangai.

„Ieškos vėžio“
Viena turtingiausių pasaulyje kompanijų „Google“ praėjusią savaitę paskelbė investuosianti į medicininius tyrimus. Jau dabar yra pradėti tyrimai, kurių tikslas – sukurti mažutes magnetines nanodaleles, gebančias žmogaus kūne atrasti vėžį ir kitas ligas, rašo „businessinsider.com“.
„Google“ tikslas – „ankstyvo įspėjimo“ apie ligas sistema, kuri ilgainiui suteiks galimybių efektyviau gydyti pacientus, nes vaistai bus vartojami ligai vos prasidėjus.

Pagal planą, „Google“ dalelės bus 100 kartų mažesnės už eritrocitą ir jungsis prie specifinių ląstelių, baltymų ar kitų kūno molekulių. Prie tokios nanodalelės gali būti prikabinamas specifinis antikūnis, kuris atpažintų ir prisijungtų prie vėžinės ląstelės išorės baltymo. Galutinis paieškos gigantų tikslas – kad žmonės nuolat stebėtų, kas vyksta jų organizmuose, ir nelauktų, kol pasijus taip blogai, kad jau ligos suriesti kreiptųsi į gydytojus.
Veikiausiai „Google“ nanodaleles žmonėms siūlytų tabletės pavidalu, bet kol toks produktas bent kiek priartės prie rinkos, kol sulauks visuotinio medikų pritarimo, prireiks bent penkerių septynerių metų. „Bet kokį tyrimą, kuris šiandien daromas vizito pas gydytojus metu, galima bus atlikti šios sistemos pagalba, – sakė projektui vadovaujantis paslaptingos mokslinių tyrimų laboratorijos „Google X“ gyvybės mokslų grupės vadovas Andrew Conradas ir pridūrė, - bent jau tokia mūsų svajonė.“
 
„Facebook“ kovos su Ebola
Įvairių šalių vadovai, medikai ir mokslininkai ieško būdų, kaip sustabdyti Ebolos viruso plitimą ir išrasti jam „priešnuodį“ – vakciną. Į šią kovą prieš porą savaičių įsijungė ir socialinio tinklalapio „Facebook“ įkūrėjas Markas Zuckerbergas. Moksliniams tyrimams, kurių tikslas rasti vakciną nuo šio viruso, jis skyrė milijonus.  M.Zuckerbergas iš asmeninės sąskaitos kovai su Ebolos virusu jau skyrė 25 milijonus dolerių. Pinigus vyras pervedė JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrui. „Turime sustabdyti Ebolos viruso plitimą kuo greičiau, kad šis nesukeltų pasaulinės krizės. Negalime leisti, kad virusas taptų tokia pat problema kaip ŽIV“, - socialinio puslapio paskyroje rašė M.Zuckerbergas. Tiesa, ši suma tėra tik „lašas jūroje“, mat Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, kovai su Ebola prireiks milijardų.
 

Tiria žmogaus genus
Kiek anksčiau investicijomis į mediciną pasižymėjo ir kitos technologijų milžinės, tokios kaip „Samsung“, „Sony“ ar kompiuterių gamintojai IBM. Pastaroji, siekdama tirti pacientų genetinius duomenis, suvienijo jėgas su Niujorko genomo centru. Kaip teigia IBM kompanijos atstovai, jų tikslas – pagerinti sveikatos priežiūros paslaugas pasitelkiant technologijas. Viso projekto esmė – suteikti medikams kuo daugiau žinių apie paciento genetiką tam, kad būtų pasirinktas kuo individualesnis gydymas. 
Tuo tarpu kompanija „Samsung“ ne tik skiria pinigų medicinos tyrimams, bet ir turi Vėžio tyrimų institutą. Jame nuolatos atliekami klinikiniai tyrimai, siekiant išsiaiškinti, kodėl žmogaus organizmą „puola“ vėžys. Tiesa, kompanija pripažįsta, kol kas neradusi visų reikalingų atsakymų, tačiau tikina tęsianti tyrimus, kurie ateityje padėtų užbėgti ligai už akių. 
Žmogaus genų tyrimai sudomino ir technologijų kūrėjus „Samsung“. Bendradarbiaudami su keliomis įstaigomis Japonijoje jie siekia padėti suprasti medikams, kaip žmogaus genotipas susijęs su atsparumu ligoms arba gebėjimu išgyti. „Samsung“ atstovai įsitikinę: „technologijos ir medicina turi žengti koja kojon, tuomet atsiras galimybė užtikrinti geresnę sveikatos apsaugą ir gydymą“.
 
Tarp kitko
Pažangių medicinos technologijų kūrimas nesvetimas ir lietuviams. Šių metų pavasarį Kauno technologijų universiteto mokslininkas Vidas Raudonis kartu su mokslininkų iš Izraelio grupe, pradėjo kompleksinio prietaiso neįgaliesiems kūrimą. 
Mūsų šalyje taip pat nemažas dėmesys skiriamas naujų technologijų, skirtų reabilitacijai, kūrimui. 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    T.Sveikata: chirurgai – kaip Formulės vairuotojai

    „Galbūt rega prastėja, gal judesiai nebe tokie greiti, bet tu kiekvieną dieną galvoji, kad rytoj operacinėje būsi stipresnis...
    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Tylūs motinystės sunkumai

    Nors praėjusi Motinos diena viešojoje erdvėje motinystę vaizdavo kaip absoliučią laimę, realybėje daugeliui moterų ji atnešė sunkių išbandymų. Tūkstančiai moterų Lietuvoje po gimdymo susiduria su emociniais sunkumais, apie kuriuos vis dar kalbame retai. Tyrimai rodo, kad kas penkta lietuvė patiria pogimdyminės de...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Turite tai žinoti
    Henrikas Vaitiekūnas Turite tai žinoti
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris