Tabakas žudo, net jei nerūkote

www.lsveikata.lt
2018-07-31
Šiuo metu Rusijos medikus jaudina nauja problema - tretinis rūkymas. Apie pasyvų rūkymą ir jo žalą veikiausiai jau esate girdėję. Naujausiais duomenimis, nepakanka atsiriboti nuo rūkančio žmogaus ir nebūti šalia jo.
Tabakas žudo, net jei nerūkote

Net rūkaliui išmetus cigaretę ir palikus patalpą, ant baldų ir kitų paviršių lieka tabako ir nikotino pėdsakai. Užsukę į rūkaliaus butą, jūs taip pat įkvėpsite nuodingų medžiagų. Būtent tokį kontaktą su tabako dūmų likučiais mokslininkai pavadino tretiniu rūkymu.

Cirozė, vėžys, astma ir neurologiniai sutrikimai
Šias ir kitas tretinio rūkymo pasekmes nustatė mokslininkai, tyrę cigarečių dūmų likučių žalą pelėms. Po pusmečio jie pamatė pokyčius daugelyje graužikų organų. Be to, jų kraujyje rastas biomarkeris, kuris rodo, jog į jų organizmą pateko tabako dūmuose esantys kancerogenai. Pablogėjo pelių kepenų būklė: jose padaugėjo riebalinių ląstelių koncentracija, o kai kurioms net išsivystė nealkoholinė kepenų suriebėjimo liga.

Žmonėms dėl tokių kepenų pokyčių vėliau gali išsivystyti fibrozė, cirozė arba vėžys. Tretinio rūkymo aplinka turėjo įtakos ir pablogėjusiai pelių plaučių būklei. Juose rasta daugiau kolageno, negu turi būti, ir padidėjo citokinų (medžiagų, kurios skatina imuninės sistemos atsaką į uždegimus) koncentracija. Panašūs procesai žmonėms gali sukelti lėtines plaučių ligas, tokais kaip astma ar lėtinę obstrukcinę plaučių ligą (LOPL).

Pasikeitė ir pelių, veikiamų tretinio rūkymo, elgesys nei nervų sistemos būklė. Jos tapo labiau susijaudinusios, hiperaktyvios  nuolat greitai bėgiojo ir negalėjo sustoti. Žmonėms tokios sąlygos sukelia dėmesio stokos sindromą arba hiperaktyvumą. Kitos tretinio rūkymo pasekmės  dėl jo sunkiau gyja žaizdos, keičiasi medžiagų apykaita, todėl gali išsivystyti netgi antrojo tipo diabetas antsvorio neturintiems žmonėms.

Kaip apsisaugoti?
Medikai siūlo savo aplinkoje, kurioje yra rūkalių, kurti kuo daugiau nerūkymo vietų. Pavyzdžiui, nelaikyti cigarečių automobilyje, jei juo važinėja ne tik rūkantysis. Rekomenduojama neiti rūkyti į balkoną, apsirengus naminiais drabužiais, dažniau skalbti rūkaliaus drabužius ir po kiekvieno rūkymo plauti rankas. Dažnesnis patalynės skalbimas, sienų, grindų ir kilimų valymas drėgna šluoste padeda pašalinti nikotino pėdsakus. Geriausia išeitis nerūkantiems  iš viso nebūti patalpose, kuriose gyvena ar lankosi rūkaliai.

 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    A.Matulo dieta: jau ir pamiršo makaronų skonį

    „Režimo priverčia laikytis pats gyvenimas“, – sako šešias kadencijas Seime dirbęs buvęs Seimo Svei...
    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Dalis gyventojų sulauks išskirtinio pasiūlymo

    Lietuvoje pradėtas vykdyti tyrimas, kuris leis sužinoti, kokių pavojingų cheminių medžiagų yra žmonių organizmuose. „Tokio t...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Patrauklios pakuotės – spąstai vaikams

    Daugelis patraukliai supakuotų užkandžių yra itin perdirbti ir turi daug nesveikų priedų, skatinančių persivalgymą bei priklausomybę. Tyrimai rodo, kad pakuotės dizainas – ryškios spalvos, animaciniai personažai – stipriai veikia vartotojų, ypač vaikų, elgseną.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris