Sveiki tik Janui matant

Eimantas Šaulitis
2020-01-06
Kartu su Naujais metais startuoja devynios galybės sveikuoliškų iniciatyvų. Albiono gyventojai radikaliai maino mitybą, atsisako alkoholio, imasi sporto. Stebuklas tęsiasi tik... sausį arba trumpiau.
Sveiki tik Janui matant
„Sausą sausį“ organizuojančios „Alcohol Change UK“ atstovai teigė besitikintįs, kad akcija privers žmones permąstyti santykį su alkoholiu. O kritikai retoriškai klausia: „O vasario pirmąją nutraukiama laikina taika, vėl paskelbiamas karas kepenims?“

Veganas mėnesiui
Jau šešti metai raginama metus pradėti be mėsos kepsnio lėkštėje. „Veganiško sausio“ (angl. Veganuary) iniciatyva skatina pirmąjį metų mėnesį visiškai atsisakyti gyvulinės kilmės maisto. Pernai iššūkį priėmė ketvirtis milijono. Tai buvo prieš penkerius metus užgimusio judėjimo rekordas. Šiemet tikimasi jau pusketvirto šimto tūkstančio dalyvių. Savo ruožtu organizatoriai įsitikinę, kad skaičiai didesni, nes dalis išbando augalinę mitybą sausį ir be registracijos. Akcijos rengėjai tikina, kad šeši iš dešimties pasižadančių mėnesiui pakeisti mitybą, planuoja likti veganais ir pasibaigus sausiui.
 

Prie iniciatyvos taikosi ir Britanijos prekybos centrai. Metų pradžioje gerokai išauga veganams tinkamo maisto ir gėrimų pardavimai – atitinkamai tvarkomasi ir sandėliuose. Iniciatyva atsiliepia ir užkandinių bei restoranų darbui, o nespėję prisitaikyti lengvai „sudega“. Antai pernai picerijų tinklą „Papa John`s“ užplūdo skundai. Pasirodo, pasibaigus veganiškam sūriui, kepėjai ėmė naudoti įprastą, tačiau išalkusieji pajuto skirtumą.
„Manau, kad „Veganiškas sausis“ pasiekė kritinę dalyvių masę – šis gyvenimo būdas sparčiai populiarėja. Nuostabi žinia žmonėms, gyvūnams ir mūsų planetai“, - sakė kampanijos vadovas Ričas Hardis. Tiesa, kritikai pastebi, kad iniciatyva iškreipia veganizmo supratimą, nes mityba yra tik viena sudedamųjų veganų pasaulėvaizdžio dalių.
 
Abstinentas mėnesiui
Kita iniciatyva – „Sausas sausis“. Britams atsisakyti alkoholio padeda speciali išmaniems telefonams skirta programėlė. Ji skaičiuoja, kiek kalorijų išvengiama ir sutaupoma pinigų pasiryžimo padėti stiklelį į šalį dėka. Be to, internetiniame puslapyje tuntas įkvėpiančių istorijų. Pavyzdžiui, moters, kuri girtavimą iškeitė į maratono bėgimą. Tad prie patrauklios akcijos kasmet jungiasi 5 mln. britų. Prieš metus net pasirodė iniciatyvai skirta 200 puslapių knyga. „Kad nekiltų pagunda, paslėpkite alkoholio butelius po spyna arba paprašykite draugų pasaugoti juos iki mėnesio galo“, - rašoma joje. Nenuostabu, kad iniciatyva sulaukia karštų diskusijų. Kritikai retoriškai klausia: „O vasario pirmąją nutraukiama laikina taika, vėl paskelbiamas karas kepenims?“ Jie abejoja, ar po susilaikymo neseka dar aršesnis girtavimas.
 
„Sausą sausį“ organizuojančios „Alcohol Change UK“ atstovai teigė besitikintįs, kad akcija privers žmones permąstyti santykį su alkoholiu. Juk kampanijos dalyviai mėgaujasi kokybišku miegu, ištirpusiais kilogramais, pagerėjusia bendra savijauta. „Manau, būtų prasminga rimčiau įvertinti tai, kas vyksta, kai „Sausas sausis“ baigiasi. Kampanija vargiai padės žmonėms, kurie turi rimtų problemų dėl alkoholio. Galiausiai juk priklausomiems asmenims staigus žarnelės nutraukimas nėra patartinas, gali sukelti šalutinį poveikį nuo galvos skausmų iki traukulių“, - sakė Ian Hamilton, Jorko universiteto lektorius.
Pagrindinė priešpriešos priežastis – tyrimų apie „Sauso sausio“ įtaką ilgalaikei sveikatai trūkumas. Dažnai cituojamas Londono universitetinio koledžo profesoriaus Rajiv Jalan tyrimas parodė, kad mėnuo be alkoholio pagerina kepenų funkciją. Tačiau karštų diskusijų objektu lieka klausimas, ar „Sausas sausis“ padeda pakeisti gyvenimo būdą. Neaišku, ar dažnas iniciatyvos dalyvis po metų kitų rečiau renkasi vakarą su taurele ar bokalu rankoje.

 
Sportas mėnesiui
Nenuostabu, kad sportui skirtos ne viena, o kelios iniciatyvos. Štai „Raudonuoju sausiu“ pasivadinusi kampanija skatina užsiimti mankšta kiekvieną mielą ir niūrią sausio dieną. Akcijos tikslas – ne dailesnės kūno formos, padidėjusi fizinė ištvermė, o geresnė psichinė savijauta.
Praėjusiais metais pirmą kartą vyko „Tri sausis“. Keturios britams puikiai pažįstamos asmenybės užsibrėžė tikslą įveikti skirtingą triatlono atstumą, kartu skatindamos tą padaryti kitus. Tikslas – parodyti, kad triatlonu gali užsiimti bet kas, nepriklausomai nuo amžiaus, sugebėjimų ar gyvenimo būdo. Antai vienu iniciatyvos veidų tapo ketvirtos stadijos žarnyno vėžį įveikusi BBC radijo pranešėja Deborah James. „Visuomet maniau, kad triatlonas skirtas tik itin sportiškiems žmonėms, profesionaliems atletams. Supratau, kad tai netiesa ir noriu padėti sugriauti šį mitą“, - sakė moteris.

 
Tarp kitko 
Ne vienas prancūzų vyndarys, matyt, kėlė taurę už šalies prezidentą Emanuelį Macroną. Frankų žemėje jau ruoštasi pasekti britų pavyzdžiu. Vyriausybė planavo inicijuoti „Sausą sausį“ Prancūzijoje, tačiau su Šampanės regiono ūkininkais susitikusi šalies galva nuramino triukšmą pakėlusius vyndarius. Žinią netrukus patvirtino ir sveikatos ministrė Agnes Buzyn. Tačiau planas keliauja ne į šiukšlinę, veikiau stalčiun, mat specialus komitetas grįš prie jo vasarį. Aišku viena - iniciatyvai bus velnioniškai sunku prasiskinti kelią vyno kultūra garsėjančioje Prancūzijoje. Antai žemės ūkio ministras neseniai sulaukė kandžių pašaipų, pasisakęs, kad vynas kitaip nei kiti alkoholiniai gėrimai nesukelia daugiadienio girtuokliavimo.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica