Sveikatos draudėjams įstatymai - nė motais

Eimantas Šaulitis
2019-07-15
Savaitės pradžioje Australiją sudrebino žinia, kad viena didžiausių šalies sveikatos draudimo kompanijų neteisėtai atmeta klientų išmokų prašymus. Tai ne pirmas kartas šalyje, kai draudimo kompanija pakliūna į panašų skandalą.
Sveikatos draudėjams įstatymai - nė motais
Didžiausios Australijos sveikatos draudimo kompanijos reguliariai atsisako padengti klientų gydymą, motyvuodamos tuo, kad dėl jų ligų kaltos dar iki sutarties sudarymo pacientus kamavusios sveikatos problemos.

Melavo klientams
Didžiausios Australijos sveikatos draudimo kompanijos reguliariai atsisako padengti klientų gydymą, motyvuodamos tuo, kad dėl jų ligų kaltos dar iki sutarties sudarymo pacientus kamavusios sveikatos problemos. Remiantis šalies įstatymais draudimo kompanijos tokiu atveju privalo paskirti gydytoją. Šis turėtų ištirti klientą bei susisiekti su jo šeimos gydytoju ir remdamasis surinktais duomenimis patvirtintų arba paneigtų draudėjų įtarimus. Vis dėlto paaiškėjo, kad viena didžiausių Australijos draudimo kompanijų NIB pastaruosius septynerius metus dažnai nesilaikydavo šios tvarkos.
 

Iš pradžių kompanija kaltę privačiai pripažino gyventojų skundus tiriančiam ombudsmenui. Tačiau į viešumą neteisėtas NIB elgesys neiškilo. Kompanijai buvo leista tyliai ištaisyti klaidas peržiūrint atvejus, kuriuose pastebėti pažeidimai. Draudėjai susisiekė su nukentėjusiais klientais, jų atsiprašė ir išmokėjo kompensacijas. Tikslus nukentėjusiųjų skaičius iki šiol nėra žinomas, o patys draudėjai tikina jį esant „labai mažą“. Be to, NIB ginasi, kad visais atvejais, kai neskyrė papildomos gydytojo ekspertizės, draudėjai buvo gavę aiškius klientų šeimos gydytojų įrodymus, apie tai, kada prasidėję pirmieji ligos simptomai. Tačiau NIB nėra vienintelė sveikatos draudimo bendrovė, kurios veikla kelia įtarimų. Panašių kaltinimų susilaukia ir kiti šalies draudėjai.
 
Kompanija „Bupa“ prieš kelerius metus taip pat pripažino be papildomos gydytojo ekspertizės atmetusi daugiau nei 7 tūkst. klientų prašymų. Tiesa, draudėjai žmonėms meluodavo, kad jų pretenzijas į išmokas atmetė medikai. Ši kompanija taip pat tvirtina papildomų patikros priemonių nesiėmusi tik nesudėtingais atvejais. Tačiau „Bupa“ atstovai pripažįsta elgęsi neteisingai, melagingai informuodami klientus.
 

L.S. skaičius
7,7 
– tiek tūkst. gyventojų prašymų viena Australijos sveikatos draudimo bendrovė neteisėtai atmetė per penkerius metus.

 
Neefektyvi kontrolė
Šią savaitę pasipiktinimą draudėjų vykdoma politika išreiškė Australijos medicinos asociacija (AMA). Jos prezidentas Tonis Bartonas pastebi, kad tokie skandalai žlugdo šalies gyventojų pasitikėjimą privačiu sveikatos draudimu. „Mums reikia aiškumo ir skaidrumo, kad vartotojai galėtų vėl pasikliauti sveikatos draudėjais“, - teigė jis ir pridūrė, jog sveikatos draudimo sektoriui būtina griežtesnė ir efektyvesnė Vyriausybės priežiūra. AMA prezidentas pastebi, kad kontrolę turinčiame užtikrinti Sveikatos departamente vyksta nuolatinė kadrų kaita. Spėlioja, kad galbūt tai turi įtakos kontrolės efektyvumui.

 
Vartotojų sveikatos forumas (CHF) reikalauja nuodugniau ištirti sveikatos draudimo industrijos veiklą. Šios organizacijos atstovai mano, kad tokio tyrimo rezultatais derėtų pasidalinti ir su visuomene.
Nusiskundimus dėl privačių draudimų kompanijų pirmiausia nagrinėja ombudsmenas. Tačiau jo valdžia ribota, jis valdo menkus išteklius, kad galėtų tinkamai kovoti su draudėjais. Apie rimtus, sistemiškai besikartojančius pažeidimus ombudsmenas praneša Sveikatos departamentui, kuris atlieka reguliuotojo funkciją. CHF vadovas ragina sustiprinti ombudsmeno instituciją, idant ši gebėtų efektyviau stebėti sveikatos draudimo kompanijų veiklą. Šešėlinės vyriausybės sveikatos ministras Krisas Bowenas pastebi, kad eilės šalies ligoninėse šiuo metu ir taip yra ilgos, o netinkamas draudėjų elgesys tik dar labiau pagilina „medicininės pagalbos prieinamumo krizę“.

 
Tarp kitko
Jau kurį laiką pastebima, kad australų pasitikėjimas privačiomis sveikatos draudimo paslaugomis menksta. Vis didesnė dalis žmonių prisipažįsta iki galo nesuprantantys, kokias išlaidas jų draudimo paketas padengia, o už ką jiems tektų sumokėti patiems. Šiais metais paskelbta, kad 56 proc. australų mano, kad turėti sveikatos draudimą yra būtina, o tai yra 10 proc. mažiau nei prieš penkerius metus. Sunkiai susigaudantys draudimo sutartyje pripažino 44 proc. australų – 8 proc. daugiau nei 2014 m. Vis dėlto trys ketvirtadaliai šalies gyventojų tvirtina, kad turėdami sveikatos draudimą jie jaučiasi kur kas ramiau.
 
Pastebima, kad sveikatos draudimu gerokai labiau pasitiki vyresni Australijos gyventojai. 83 proc. vyresnių nei 70 m. amžiaus žmonių tiki, kad privatus sveikatos draudimas apmokės didesnes jų išlaidas, tačiau tarp 14-27 m. australų tokiam teiginiui pritaria tik 56 proc. Apklausų duomenys rodo, kad jaunimas veikiau linkęs rinktis pigiausią įmanomą paslaugų teikėją, o didelės naudos iš sveikatos draudimo jie nematą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica