Streikams nurimus susitarimų nematyti

Algimantas Kripas
2023-10-13
Daugiau negu 75 tūkst. sveikatos sektoriaus darbuotojų po 72 valandų streiko praėjusį šeštadienį sugrįžo į darbą. Šis streikas buvo pats didžiausias per visą JAV istoriją.
Streikams nurimus susitarimų nematyti
Slaugytojos, medicinos technikai bei pagalbinis personalas iš šimtų konsorciumui „Kaiser Permanente“ priklausančių ligoninių ir klinikų, esančių Kalifornijos, Oregono, Vašingtono, Kolorado, Virdžinijos valstijose bei Kolumbijos apygardoje, praėjusį trečiadienį surengė streiką.

Didžiulis personalo trūkumas
Slaugytojos, medicinos technikai bei pagalbinis personalas iš šimtų konsorciumui „Kaiser Permanente“ priklausančių ligoninių ir klinikų, esančių Kalifornijos, Oregono, Vašingtono, Kolorado, Virdžinijos valstijose bei Kolumbijos apygardoje, praėjusį trečiadienį surengė streiką. Jo metu protestuotojai reikalavo didesnių atlyginimų. Profsąjungos taip pat kaltino konsorciumą nesprendžiant personalo trūkumo problemos. Ši problema ypač paaštrėjo po COVID-19 pandemijos. Jos metu daugiau negu 5 mln. medicinos sektoriaus darbuotojų išėjo iš darbo.
 

„The New York Times“ skelbia, kad protestuose dalyvavęs medicinos asistentas Edward Lopez-Matus sakė, jog jam itin dažnai tenka padėti ne vienam, bet dviem gydytojams. Visa tai pacientus priverčia laukti ilgesnį laiką. Be to, taip didėja ir klaidų tikimybė. „ABC News“ rašo, kad darbuotojų krūviai iš tiesų labai padidėjo. Pasak vyriausiosios radiologės Debru Cartan, jai ir kolegoms neretai reikia dirbti dviejų ar trijų žmonių darbą. Anot gydytojos, paprastai mamogramos yra atliekamos kas penkiolika minučių. Personalo trūkumas privertė procedūras atlikinėti kas septynias minutes. Be to, padidėjo ir pacientų skaičius. Vietoje 20 pacientų šiuo metu per darbo dieną reikia ištirti jau nuo 40 iki 45 pacientų.
 
Šią problemą pagilino ne tik pandemija. Labai sumažėjo ir naujų slaugos specialistų parengimas. Pastaruoju metu itin daug norinčių tapti slaugytojais yra tiesiog nepriimami studijuoti. CNN skelbia, kad pernai į studijas nepakviesta apie 78 tūkst. kandidatų. Kaip ir protestus, taip ir mažėjantį slaugytojų parengimą sąlygoja personalo trūkumas. Mokymo įstaigoms trūksta maždaug 2 tūkst. darbuotojų. Šiuo metu slaugytojų mokymo sektoriuje yra mažiau negu 8 proc. laisvų darbo vietų.
 
Konsorciumo atstovai streiką pavadino nepateisinamu bei pareiškė, kad šiuo metu JAV patiria didžiulę sveikatos krizę. Dėl to esą derėtų stengtis dirbti kartu. Per praėjusius metus „Kaiser Permanente“ įdarbino 29 tūkst. darbuotojų. Per šiuos metus pavyko pasamdyti dar 22 tūkst. Nors šis medicinos darbuotojų streikas ir baigėsi, anaiptol nereiškia, kad pavyko susitarti. „Reuters“ rašo, kad profsąjungų atstovai pareiškė, jog įmanoma, kad bus paskelbtas įspėjimas apie kitą streiką.
 
Padėtų didesni atlyginimai
Slaugos sektorius potencialiems darbuotojams nepatrauklus ir dėl per mažų atlyginimų. CNN rašo, kad Salisburio universiteto slaugos mokyklos profesorė emeritė Judith Jarosinski teigė, jog magistro laipsnius turinčių slaugos mokyklų darbuotojų vidutinis atlyginimas siekia šiek tiek mažiau negu 89 tūkst. dolerių (apie 84,5 tūkst. eurų) per metus. Palyginimui, aukštąjį išsilavinimą turintys pažangios praktikos slaugytojai per metus uždirba iki 120 tūkst. dolerių (apie 114 tūkst. eurų)kasmet.

 
„Kaiser Permanente“ pranešime pareiškė, jog konsorciumas pagal mokamus atlyginimus užima lyderiaujančias pozicijas. Jo atstovų teigimu, kai kuriose vietovėse, pavyzdžiui, pietų Kalifornijoje tą patį darbą kitoje organizacijoje dirbdamas žmogus gautų vidutiniškai 20 proc. mažesnį atlyginimą. Visgi atlyginimų pakėlimas galėtų padėti rasti išeitį iš susidariusios padėties. Čikagos universiteto profesorius Gabriel Winant mano, kad konsorciumas darbuotojams turėtų didinti algas, nepaisant to, jog yra rinkos lyderis. Tai padėtų ne tik konkuruoti su kitomis ligoninėmis, bet ir apskritai pritrauktų daugiau darbo jėgos.
 
Šiuo metu „Kaiser Permanente“ siūlo mokėti po 21 JAV dolerį (apie 19,9 euro) per valandą Merilando, Kolorado ir kai kuriose kitose valstijoje. Kalifornijos valstijoje konsorciumas mokės po 23 dolerius (apie 21,8 euro). Protestuotojai reikalauja 25 dolerių (apie 23,7 euro) minimalaus valandinio atlygio visiems sveikatos sektoriaus darbuotojams.
 
Streikuoja ne tik medikai
Protestų banga nusirito per visą šalį. Be medicinos darbuotojų, streikus organizuoja ir kitų profesijų atstovai. Vasarą didesnių atlyginimų reikalavo Holivudo scenaristai bei aktoriai. Pastaraisiais mėnesiais į gatves išėjo ir tūkstančiai pietų Kalifornijos viešbučių darbuotojų. Jie reikalauja ne tik geresnio uždarbio, bet ir didesnių pensijų įmokų, lengvesnio darbo krūvio bei kitokių garantijų.
 
„Associated Press“ praneša, kad liepos pradžioje į gatves išėjo daugiau nei 60 viešbučių darbuotojai. Protestų metu jie prašė solidarumo ir ragino boikotuoti Los Andželo teritorijoje esančius viešbučius. Protestuoti nusprendė ir trijų didžiųjų JAV automobilių gamintojų darbuotojai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Krūtų mamografija gelbėja, koją kiša melagienos

    Antrąjį gegužės pirmadienį yra minima Nacionalinė moters sveikatos patikros diena. Nors informacijos apie prevencinių patikrų naud...
    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Dr. A.Patašius: prostatos prevencijoje lietuviai rodo kelią Europai

    Gydytojas urologas onkologas dr. Aušvydas Patašius kasdien keliais frontais kovoja prieš prostatos vėžį &ndas...

    Budinti vaistinė


    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  
    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Mobiliąsias vaistines M.Jakubauskienė vadina sveikintina iniciatyva

    Sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė sako, kad mobiliosios vaistinės būtų gera galimybė priartinti vaistų įsigijimą gy...

    razinka


    Sveika šeima


    Ko ieškoti šokolado etiketėse?

    „Žmonės įpratę manyti, kad juodasis šokoladas turi būti kartus, tačiau kartumas nėra kokybės ženklas. Priešingai, dažnai tai prastos kokybės ar netinkamai apdorotų pupelių požymis“, – vieną didžiausių mitų apie juodąjį šokoladą griauna šokolado ekspertės. Apie šokolado kokybę kalba...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Piliulė nuo vienatvės
    Henrikas Vaitiekūnas Piliulė nuo vienatvės
    Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Gediminas Karoblis Pasiryžę gimdyti? Niekada!
    Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti
    Andrej Rudanov Medicinos bendruomenė – atsakingas valstybės partneris. Laikas tai išnaudoti

    Naujas numeris