Streikams nurimus susitarimų nematyti

Algimantas Kripas
2023-10-13
Daugiau negu 75 tūkst. sveikatos sektoriaus darbuotojų po 72 valandų streiko praėjusį šeštadienį sugrįžo į darbą. Šis streikas buvo pats didžiausias per visą JAV istoriją.
Streikams nurimus susitarimų nematyti
Slaugytojos, medicinos technikai bei pagalbinis personalas iš šimtų konsorciumui „Kaiser Permanente“ priklausančių ligoninių ir klinikų, esančių Kalifornijos, Oregono, Vašingtono, Kolorado, Virdžinijos valstijose bei Kolumbijos apygardoje, praėjusį trečiadienį surengė streiką.

Didžiulis personalo trūkumas
Slaugytojos, medicinos technikai bei pagalbinis personalas iš šimtų konsorciumui „Kaiser Permanente“ priklausančių ligoninių ir klinikų, esančių Kalifornijos, Oregono, Vašingtono, Kolorado, Virdžinijos valstijose bei Kolumbijos apygardoje, praėjusį trečiadienį surengė streiką. Jo metu protestuotojai reikalavo didesnių atlyginimų. Profsąjungos taip pat kaltino konsorciumą nesprendžiant personalo trūkumo problemos. Ši problema ypač paaštrėjo po COVID-19 pandemijos. Jos metu daugiau negu 5 mln. medicinos sektoriaus darbuotojų išėjo iš darbo.
 

„The New York Times“ skelbia, kad protestuose dalyvavęs medicinos asistentas Edward Lopez-Matus sakė, jog jam itin dažnai tenka padėti ne vienam, bet dviem gydytojams. Visa tai pacientus priverčia laukti ilgesnį laiką. Be to, taip didėja ir klaidų tikimybė. „ABC News“ rašo, kad darbuotojų krūviai iš tiesų labai padidėjo. Pasak vyriausiosios radiologės Debru Cartan, jai ir kolegoms neretai reikia dirbti dviejų ar trijų žmonių darbą. Anot gydytojos, paprastai mamogramos yra atliekamos kas penkiolika minučių. Personalo trūkumas privertė procedūras atlikinėti kas septynias minutes. Be to, padidėjo ir pacientų skaičius. Vietoje 20 pacientų šiuo metu per darbo dieną reikia ištirti jau nuo 40 iki 45 pacientų.
 
Šią problemą pagilino ne tik pandemija. Labai sumažėjo ir naujų slaugos specialistų parengimas. Pastaruoju metu itin daug norinčių tapti slaugytojais yra tiesiog nepriimami studijuoti. CNN skelbia, kad pernai į studijas nepakviesta apie 78 tūkst. kandidatų. Kaip ir protestus, taip ir mažėjantį slaugytojų parengimą sąlygoja personalo trūkumas. Mokymo įstaigoms trūksta maždaug 2 tūkst. darbuotojų. Šiuo metu slaugytojų mokymo sektoriuje yra mažiau negu 8 proc. laisvų darbo vietų.
 
Konsorciumo atstovai streiką pavadino nepateisinamu bei pareiškė, kad šiuo metu JAV patiria didžiulę sveikatos krizę. Dėl to esą derėtų stengtis dirbti kartu. Per praėjusius metus „Kaiser Permanente“ įdarbino 29 tūkst. darbuotojų. Per šiuos metus pavyko pasamdyti dar 22 tūkst. Nors šis medicinos darbuotojų streikas ir baigėsi, anaiptol nereiškia, kad pavyko susitarti. „Reuters“ rašo, kad profsąjungų atstovai pareiškė, jog įmanoma, kad bus paskelbtas įspėjimas apie kitą streiką.
 
Padėtų didesni atlyginimai
Slaugos sektorius potencialiems darbuotojams nepatrauklus ir dėl per mažų atlyginimų. CNN rašo, kad Salisburio universiteto slaugos mokyklos profesorė emeritė Judith Jarosinski teigė, jog magistro laipsnius turinčių slaugos mokyklų darbuotojų vidutinis atlyginimas siekia šiek tiek mažiau negu 89 tūkst. dolerių (apie 84,5 tūkst. eurų) per metus. Palyginimui, aukštąjį išsilavinimą turintys pažangios praktikos slaugytojai per metus uždirba iki 120 tūkst. dolerių (apie 114 tūkst. eurų)kasmet.

 
„Kaiser Permanente“ pranešime pareiškė, jog konsorciumas pagal mokamus atlyginimus užima lyderiaujančias pozicijas. Jo atstovų teigimu, kai kuriose vietovėse, pavyzdžiui, pietų Kalifornijoje tą patį darbą kitoje organizacijoje dirbdamas žmogus gautų vidutiniškai 20 proc. mažesnį atlyginimą. Visgi atlyginimų pakėlimas galėtų padėti rasti išeitį iš susidariusios padėties. Čikagos universiteto profesorius Gabriel Winant mano, kad konsorciumas darbuotojams turėtų didinti algas, nepaisant to, jog yra rinkos lyderis. Tai padėtų ne tik konkuruoti su kitomis ligoninėmis, bet ir apskritai pritrauktų daugiau darbo jėgos.
 
Šiuo metu „Kaiser Permanente“ siūlo mokėti po 21 JAV dolerį (apie 19,9 euro) per valandą Merilando, Kolorado ir kai kuriose kitose valstijoje. Kalifornijos valstijoje konsorciumas mokės po 23 dolerius (apie 21,8 euro). Protestuotojai reikalauja 25 dolerių (apie 23,7 euro) minimalaus valandinio atlygio visiems sveikatos sektoriaus darbuotojams.
 
Streikuoja ne tik medikai
Protestų banga nusirito per visą šalį. Be medicinos darbuotojų, streikus organizuoja ir kitų profesijų atstovai. Vasarą didesnių atlyginimų reikalavo Holivudo scenaristai bei aktoriai. Pastaraisiais mėnesiais į gatves išėjo ir tūkstančiai pietų Kalifornijos viešbučių darbuotojų. Jie reikalauja ne tik geresnio uždarbio, bet ir didesnių pensijų įmokų, lengvesnio darbo krūvio bei kitokių garantijų.
 
„Associated Press“ praneša, kad liepos pradžioje į gatves išėjo daugiau nei 60 viešbučių darbuotojai. Protestų metu jie prašė solidarumo ir ragino boikotuoti Los Andželo teritorijoje esančius viešbučius. Protestuoti nusprendė ir trijų didžiųjų JAV automobilių gamintojų darbuotojai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Demencija sergantys žmonės tapo aktoriais

    Organizacijos „Raudonos nosys Gydytojai klounai“ aktoriai sukūrė varjetė spektaklį „Saliono kabaretas“, ku...
    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Ne­ap­si­ken­tė li­gų: te­ko bėg­ti į Is­pa­ni­ją

    Va­sa­ra vai­kams – sma­giau­sias šėl­smo me­tas. Ta­čiau sep­ty­ne­rių J...

    Budinti vaistinė


    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Mobiliosios vaistinės: pseudo priemonė ar naudinga iniciatyva?

    Apie tai, kad gyventojams yra sudėtinga atvykti įsigyti vaistų, yra kalbama ne vienerius metus. Vienas pasiūlymų – mobiliųjų...
    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Nėra paso – nebus ir vaistų

    Vaistininkai ir Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena: pacientai įsigyti receptuose išrašytus vaistus ir kompensuoja...

    razinka


    Sveika šeima


    Implantams – reikalavimai, tamponams – jokių?

    Naujas tyrimas atskleidė, kad tamponuose yra toksiškų metalų, įskaitant šviną ir chromą, tad milijonai moterų galimai patyrė neigiamą poveikį sveikatai. Lietuvos akušeriai ginekologai teigia nusivylę tiek gamintojais, tiek šalies institucijų darbu: „Įvairiausiems dantų implantams taikomi tam tikri re...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Henrikas Vaitiekūnas Ko­lek­ty­vi­nis pro­tas ar ban­dos jaus­mas?
    Nesisteminis revizionizmas
    Henrikas Vaitiekūnas Nesisteminis revizionizmas
    Pseudomokslas apie makalienę
    Henrikas Vaitiekūnas Pseudomokslas apie makalienę

    Naujas numeris