Skaitmeniniai vaistai: raudona etikos vėliava?

Aistė Upytė
2018-06-25
Mobiliosios sveikatos priežiūros programėles, dėvimi sensoriai, duomenys „debesyse“, dirbtinis intelektas – skaitmeninė medicina pasiūlė daugybę privalumų ir žada didelį proveržį. Tačiau vis stipresnis technologijų įsiveržimas į šią sritį iškelia ir esminių etikos klausimų.
Skaitmeniniai vaistai: raudona etikos vėliava?
Praėjusių metų pabaigoje JAV Vaistų ir maisto administracija patvirtino naują vaistą „Abilify MyCite“. Šis medikamentas turi skaitmeninį jutiklį, kuris leidžia gydytojui nuotoliniu būdu stebėti, ar pacientai vartoja „Abilify MyCite“, ir užtikrinti, kad vaistas yra dozuojamas tinkamai ir laiku.

Dozavimą stebi nuotoliniu būdu
Tą akimirką, kai kultinio filmo „Matrica“ pagrindinis herojus Neo suvalgė raudoną tabletę ir prisilietė prie suskystinto veidrodžio, kuris apėmė jo odą ir prasiskverbė į kūno vidų užpildydamas jį kompiuteriniu kodu, niekas negalvojo, jog kiek mažiau nei po poros dešimtmečių panašios technologijos taps realybe.

Praėjusių metų pabaigoje JAV Vaistų ir maisto administracija patvirtino naują vaistą „Abilify MyCite“. Šis medikamentas turi skaitmeninį jutiklį, į kurį įterptas stiprus antipsichozinis vaistas „Abilify“, prekinis aropiprazolio, skirto šizofrenijai, bipoliniam sutrikimui ir daugumai depresijų gydyti, ženklas. Skaitmeninis jutiklis leidžia gydytojui nuotoliniu būdu stebėti, ar pacientai vartoja „Abilify MyCite“, ir užtikrinti, kad vaistas yra dozuojamas tinkamai ir laiku.


Jutiklis, pagamintas iš vario, magnio ir silicio, veikia kaip akumuliatorius, duodantis elektrinį signalą, kai pasiekia rūgštis skrandyje. Signalas perduoda informaciją apie datą ir laiką, kai vartojamos tabletės, kraujo spaudimą, temperatūrą ir aktyvumo lygį į ant odos dėvimą priklijuotą pleistrą. Šis perduoda duomenis į išmaniojo telefono programėlę, į kurią vartotojai gali ir patys įtraukti informaciją apie savo savijautą. Taip pat pacientai sutinka leisti gydytojui ir daugiausia keturiems kitų prižiūrėtojų turėti priėjimą prie skaitmeninių tablečių duomenų, kurie patalpinti „debesyje“.
 
Kiborgo tapatumo atėjimas
Tabletės su įterptais jutikliais žymi naują skaitmeninės sveikatos erą, tačiau socialinių mokslų profesoriaus iš Wesleyan universiteto (JAV) Anthony Ryan Hatch nuomone, tai parodo ir naujo tipo skaitmeninio kiborgo tapatumo atėjimą.
„Jį sociologė Deborah Lupton apibrėžia kaip kūną, kuris yra sustiprintas, papildytas arba kitu būdu sukonfigūruotas panaudojant skaitmeninės medijos technologijas. Vaistai yra kibernetinės technologijos, nes mes absorbuojame medikamentus per metabolinius procesus, kurie biochemiškai perkoduoja mūsų smegenis ir kūną“, – sako jis.

 Kiborgo figūra padeda suvokti skaitmeninės sveikatos technologijų potencialą žmonių sveikatai stiprinti, o tuo pat metu – kritikuoti, kad tai gali paskatinti atskirti, marginalizuoti ar transformuoti žmones ir ištisas socialines grupes. Profesoriaus nuomone, vartojant tabletes, kurios sujungia mus su gydytoju ir farmacijos kompanijomis per skaitmeninę programėlę, dehumanizuoja ir redukuoja pacientų psichinį gyvenimą iki skaitmeninio nuskaitymo.

Kaip sociologui jam susirūpinimą kelia naujų farmacijos asmenų, kurie skaitmeniniu būdu sustiprinami, formavimas, kad jie atitiktų korporacijų pelno motyvus, sveikatos priežiūros paslaugų teikėjų bei farmacinių kompanijų direktyvas. „Tai pirmas vaistas, kuris leidžia stebėti paciento kūną. Faktas, kad „Abilify“ skiriamas žmonėms, kurie patiria rimtus psichinius sutrikimus, turėtų kelti daugybę raudonų etikos vėliavų“, – pabrėžia A.R. Hatch.

 
Stokoja tiesioginio kontakto
Šie klausimai itin aktualūs, nes originalaus „Abilify“ patentas baigėsi 2016 m., o nauja medikamentų technologija yra potencialiai pelningas naujas produktas pasaulinėje farmacijos rinkoje.

„Manau, kad naują skaitmeninę „Abilify“ versiją galima vadinti sėkmingu programiniu produktu – „killer app“ – psichikos ligoms gydyti. Tokios programėlės išspaudžia naudą iš naujausių technologijų, jų efektyvumas sveikatai nustatomas ne klinikoje, o rinkoje. Esu susirūpinęs, kad kompanija gali norėti gauti kiek įmanoma daugiau naudos iš populiarios programėlės nepriklausomai nuo to, ar vaistas iš tiesų gerina sveikatą“, – aiškina profesorius.

 „Abilify MyCite“ pristatomas kaip revoliucinis vaistas, atveriantis naują gydytojo ir paciento komunikacijos metodą, kuris leidžia vienu metu pateikti ir objektyvius, ir savarankiškai fiksuojamus duomenis. Profesoriaus nuomone, tokia retorika turėtų būti ginčijama.

„Gebėjimas ar noras laikytis gydymo plano taip pat apima tinkamą socialinę ir finansinę paramą, tvirto žmogiškojo bendravimo tarp gydytojo ir paciento ugdymą ir patikimos sveikatos priežiūros kūrimą. Skaitmeniniai vaistai suteikia naują gydytojo ir paciento bendravimo per atstumą ir medijuotos interakcijos galimybę, taip sumažinamas bendravimas akis į akį. Tai reiškia, kad pacientai turės mažiau galimybių tiesiogiai pasakyti gydytojui, kodėl jie nesilaiko medikamentų vartojimo plano“, – aiškino profesorius.

 Tarp kitko:

A.R. Hatch teigė rimtai abejojantis, ar „Abilify MyCite“ išspręs gydytojo paskirto plano nesilaikymo problemas: „Trūksta medicininių įrodymų, kad skaitmeninės tabletės iš tikrųjų padidina vaistų režimo laikymąsi. Visuomenė turėtų atsitraukti nuo technologiškai orientuoto psichinės sveikatos gydymo sistemos ir daugiau rūpintis pacientų interesais. Reikia dar labiau kritiškai analizuoti, kaip pasaulinė farmacijos pramonė perėmė psichinės sveikatos priežiūros paslaugas ir kokius kiborgo tipo žmones jie bando sukurti per savo produktus.“

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica