Rusijos sveikatos sistema pavojuje

Domantė Juknonytė
2016-12-15
Rusijos valdžios lyderiams nuolatos kalbant apie valstybės progresą, visuomenė kenčia. „Rusijos piliečiams būdingas kentėjimas ir jie su tuo susitaikę. Tai dešimtmečiais vykusio diktatūrinio režimo, kuomet individai save suvokė kaip nereikšmingus sistemos sraigtelius, pasekmė. Tiek ligoninių pacientai, tiek medikai, yra pasirengę iškęsti psichologines kančias“, - mano maskvietis stuburo chirurgas Aleksejus Kascheevas, kalbintas britų žurnalisto Marco Bennettso, kuris vėliau leidinyje „The Newsweek“ išplatino istoriją, atskleidžiančią Rusijos sveikatos sistemos spragas.
Rusijos sveikatos sistema pavojuje
Nors valstybinės ligoninės, esančios Maskvoje ir Sankt Peterburge, siūlo pakankamai gero lygio medicinines paslaugas, skurdesniuose Rusijos regionuose situacija kiek kitokia. 17,5 tūkst. miestelių šalyje apskritai neturi medicinos infrastruktūros, kitur naudojama sovietmetį menanti technika.

Prasta situacija nesprendžiama
Iš Rusijos Dūmos pašalintas opozicijos deputatas Genadijus Gudkovas pasakoja, jog valstybinės ligoninės ir klinikos yra tragiškos būklės, ypač provincijoje. Jose neretai naudojamasi pasenusia, nebeveikiančia medicinine įranga, palatose trūksta lovų, kaip ir gydytojų bei kitų medicinos specialistų. Pacientų šeimos nariai į ligonių palatas neša maistą.
 
„Bloomberg“ praneša, jog šiais metais, atlikus 55 išsivysčiusių pasaulio valstybių nacionalinių sveikatos apsaugos sistemų analizę, į paskutinę vietą pateko Rusija, kurios sveikatos apsauga įvertinta kaip itin žemo lygio.

 
Prognozės ir toliau negerėja: Rusijos valdžia neseniai pranešė apie planus 33 proc. mažinti sveikatos apsaugai skiriamą biudžeto dalį. 2017-ais metais sveikatos apsaugai planuojama skirti 5,4 milijardus eurų. „Panaši biudžeto dalis sveikatos apsaugai skiriama Lotynų Amerikos ir Azijos besivystančiose valstybėse“, - palygino ekonomikos specialistė Natalia Akindinova.
 
Sovietmečio palikimas stabdo progresą
De jure Rusijos piliečiams yra suteikta nemokama sveikatos apsauga. De facto – gyventojai, norėdami gauti valstybines medicinos paslaugas, turi įsigyti privalomąjį privatų medicininį draudimą. Žurnalistas M.Bennettsas straipsnyje vardija sovietinio laikmečio diktatūros pasekmės, veikiančias Rusijos sveikatos sistemos grandis: biurokratija, nepasitikėjimas, šešėlinė praktika, nepagarba. Tarp pacientų ir medicinos darbuotojų vis dar egzistuoja sovietinio režimo sukurti elgesio modeliai.
 
Neadekvačios ligoninių taisyklės, prasta sveikatos priežiūra, žemi atlyginimai ir žmonių mentalitetas taip pat lemia, jog kyšininkavimas – ypač dažna šešėline praktika medicinos įstaigose. Daugelyje ligoninių vis dar draudžiama šeimos nariams lankyti pacientus, esančius intensyvaus gydymo palatose. „Tarp sovietinės kartos medikų yra manoma, jog pašaliniai asmenys negali lankyti pacientų – taip išvengiama klausinėjimo apie ligonių būklę“, - sako Lida Moniava, vaikų globos įstaigos Maskvoje vadovė.
 
Įstatymai nieko nekeičia
Šiais metais Rusijos sveikatos ministrė pasiūlė įstatymą, suteikiantį šeimos nariams teisę lankyti pacientus intensyvios terapijos palatose. Tačiau netgi ši intervencija pokyčių neatnešė. „Sveikatos ministerijos rekomendacijos nėra svarstomos, - teigia L.Moniava. Vienintelis skirtumas yra tas, jog dabar šeimos nariai gali išsireikalauti būti įleisti į palatą, jei tiesiogiai kreipiasi į Sveikatos ministerijos atstovus.“

 
Valdžia taip pat žengė keletą žingsnių, kad pagerintų farmacijos sistemą, tačiau medicinos įstaigų biuriokratiškumas lemia, jog apie milijonas vėžiu sergančių pacientų šiuo metu neturi priėjimo prie nuskausminamųjų vaistų. Kiti 300 tūkst. pacientų mirė dėl laiku nesuteiktų reikiamų medikamentų.
 
Masinis nepasitikėjimas sveikatos sistema
Visuomenę apgaubęs nepasitikėjimas valstybine sveikatos sistema turi įtakos ir pseudo medicinos išpopuliarėjimui. Rusai kasmet išleidžia milijonus dolerių vadinamiesiems šarlatanams.

 
„Dažnai sunkiomis ligomis sergantys žmonės pirmiausia ieško alternatyviosios medicinos pagalbos, ir, negavę tinkamo gydymo, vyksta į valstybines medicinos įstaigas. Tačiau neretai jau būna per vėlu“, - sako Rusijos ligoninių pacientų asociacijos pranešėjas Yurijus Zhulevas. Ekspertai mano, jog šalyje yra apie 800 tūkst. okultistinių medicinos žinovų, teikiančių medicinines paslaugas, ir tik apie 640 tūkst. registruotų gydytojų specialistų.
 
Prasta medicinos infrastruktūra, darbo metu neblaivūs medikai – dėl to keliantys riziką pacientams, – valdžioje iki šiol neaktualizuojama problema. Skurdžiausiose šalies provincijose dirbančių gydytojų atlyginimai per mėnesį siekia 230 eurų, o ligoninių sąlygos panašėja į trečiojo pasaulio šalis, todėl nenuostabu, jog žiniasklaidoje nuolat pasirodo pranešimai apie nelaimingus įvykius medicinos įstaigose.

 
Tarp kitko
Skelbiama, jog tik 2 proc.Rusijos piliečių yra patenkinti šalies sveikatos sistema. 2013 metais garsus rusų politikas Pavelas Astakhovas paklaustas, kodėl jo žmona gimdė pietų Prancūzijoje, o ne Rusijoje, atsakė, jog rūpinasi savo žmonos ir vaikų ateitimi. „Negaliu rizikuoti“, - sakė jis. Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

   Gydytojas ir pacientas


   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Virusas pasiglemžė ir gyvenimo džiaugsmą

   Šakių rajono gyventoja Rita (69 m.) tris mėnesius ligoninėje kovojo su COVID-19 infekcija. Grįžusi namo moteris suprato, ka...
   Hipotonikai vasaros nelaukia

   Hipotonikai vasaros nelaukia

   „Ne juokai yra visą gyvenimą pragyventi su žemu spaudimu. Kai pakyla virš šimto, jaučiuosi keistai“, &nd...

   Budinti vaistinė


   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Šiltos dienos kai kam gali būti ne į naudą: vaistininkė pataria atkreipti dėmesį į organizmo siunčiamus signalus

   Natūralu, kad vasarą, daugiau laiko leisdami gryname ore ir aktyviau judėdami, imame prakaituoti gausiau nei įprastai. Tačiau svar...
   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19

   Trijose vaistinėse Vilniuje pradedama skiepyti nuo COVID-19, pirmadienį pranešė Vilniaus miesto savivaldybė.

   razinka


   Sveika šeima


   Opinis kolitas: ar ligai turi įtakos mityba ir stresas?

   Opinis kolitas – autoimuninė liga, sukelianti lėtinį storosios žarnos uždegimą. Dabartinė medicina su opiniu kolitu padeda gyventi visavertį gyvenimą, o kiek svarbus paciento indėlis? Neretai šia liga sergantieji domisi, kiek jų savijautai ar ligos eigai įtakos turi mityba.

   Pakalbėkim apie tai   Redakcijos skiltis


   Komentarai


   Šešios dienos poliklinikose
   Henrikas Vaitiekūnas Šešios dienos poliklinikose
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (2)
   Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)
   Henrikas Vaitiekūnas Kuo vyrai nuo moterų skiriasi (1)

   Naujas numeris
   Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica