Rusijos sveikatos sistema pavojuje

Domantė Juknonytė
2016-12-15
Rusijos valdžios lyderiams nuolatos kalbant apie valstybės progresą, visuomenė kenčia. „Rusijos piliečiams būdingas kentėjimas ir jie su tuo susitaikę. Tai dešimtmečiais vykusio diktatūrinio režimo, kuomet individai save suvokė kaip nereikšmingus sistemos sraigtelius, pasekmė. Tiek ligoninių pacientai, tiek medikai, yra pasirengę iškęsti psichologines kančias“, - mano maskvietis stuburo chirurgas Aleksejus Kascheevas, kalbintas britų žurnalisto Marco Bennettso, kuris vėliau leidinyje „The Newsweek“ išplatino istoriją, atskleidžiančią Rusijos sveikatos sistemos spragas.
Rusijos sveikatos sistema pavojuje
Nors valstybinės ligoninės, esančios Maskvoje ir Sankt Peterburge, siūlo pakankamai gero lygio medicinines paslaugas, skurdesniuose Rusijos regionuose situacija kiek kitokia. 17,5 tūkst. miestelių šalyje apskritai neturi medicinos infrastruktūros, kitur naudojama sovietmetį menanti technika.

Prasta situacija nesprendžiama
Iš Rusijos Dūmos pašalintas opozicijos deputatas Genadijus Gudkovas pasakoja, jog valstybinės ligoninės ir klinikos yra tragiškos būklės, ypač provincijoje. Jose neretai naudojamasi pasenusia, nebeveikiančia medicinine įranga, palatose trūksta lovų, kaip ir gydytojų bei kitų medicinos specialistų. Pacientų šeimos nariai į ligonių palatas neša maistą.
 
„Bloomberg“ praneša, jog šiais metais, atlikus 55 išsivysčiusių pasaulio valstybių nacionalinių sveikatos apsaugos sistemų analizę, į paskutinę vietą pateko Rusija, kurios sveikatos apsauga įvertinta kaip itin žemo lygio.

 
Prognozės ir toliau negerėja: Rusijos valdžia neseniai pranešė apie planus 33 proc. mažinti sveikatos apsaugai skiriamą biudžeto dalį. 2017-ais metais sveikatos apsaugai planuojama skirti 5,4 milijardus eurų. „Panaši biudžeto dalis sveikatos apsaugai skiriama Lotynų Amerikos ir Azijos besivystančiose valstybėse“, - palygino ekonomikos specialistė Natalia Akindinova.
 
Sovietmečio palikimas stabdo progresą
De jure Rusijos piliečiams yra suteikta nemokama sveikatos apsauga. De facto – gyventojai, norėdami gauti valstybines medicinos paslaugas, turi įsigyti privalomąjį privatų medicininį draudimą. Žurnalistas M.Bennettsas straipsnyje vardija sovietinio laikmečio diktatūros pasekmės, veikiančias Rusijos sveikatos sistemos grandis: biurokratija, nepasitikėjimas, šešėlinė praktika, nepagarba. Tarp pacientų ir medicinos darbuotojų vis dar egzistuoja sovietinio režimo sukurti elgesio modeliai.
 
Neadekvačios ligoninių taisyklės, prasta sveikatos priežiūra, žemi atlyginimai ir žmonių mentalitetas taip pat lemia, jog kyšininkavimas – ypač dažna šešėline praktika medicinos įstaigose. Daugelyje ligoninių vis dar draudžiama šeimos nariams lankyti pacientus, esančius intensyvaus gydymo palatose. „Tarp sovietinės kartos medikų yra manoma, jog pašaliniai asmenys negali lankyti pacientų – taip išvengiama klausinėjimo apie ligonių būklę“, - sako Lida Moniava, vaikų globos įstaigos Maskvoje vadovė.
 
Įstatymai nieko nekeičia
Šiais metais Rusijos sveikatos ministrė pasiūlė įstatymą, suteikiantį šeimos nariams teisę lankyti pacientus intensyvios terapijos palatose. Tačiau netgi ši intervencija pokyčių neatnešė. „Sveikatos ministerijos rekomendacijos nėra svarstomos, - teigia L.Moniava. Vienintelis skirtumas yra tas, jog dabar šeimos nariai gali išsireikalauti būti įleisti į palatą, jei tiesiogiai kreipiasi į Sveikatos ministerijos atstovus.“

 
Valdžia taip pat žengė keletą žingsnių, kad pagerintų farmacijos sistemą, tačiau medicinos įstaigų biuriokratiškumas lemia, jog apie milijonas vėžiu sergančių pacientų šiuo metu neturi priėjimo prie nuskausminamųjų vaistų. Kiti 300 tūkst. pacientų mirė dėl laiku nesuteiktų reikiamų medikamentų.
 
Masinis nepasitikėjimas sveikatos sistema
Visuomenę apgaubęs nepasitikėjimas valstybine sveikatos sistema turi įtakos ir pseudo medicinos išpopuliarėjimui. Rusai kasmet išleidžia milijonus dolerių vadinamiesiems šarlatanams.

 
„Dažnai sunkiomis ligomis sergantys žmonės pirmiausia ieško alternatyviosios medicinos pagalbos, ir, negavę tinkamo gydymo, vyksta į valstybines medicinos įstaigas. Tačiau neretai jau būna per vėlu“, - sako Rusijos ligoninių pacientų asociacijos pranešėjas Yurijus Zhulevas. Ekspertai mano, jog šalyje yra apie 800 tūkst. okultistinių medicinos žinovų, teikiančių medicinines paslaugas, ir tik apie 640 tūkst. registruotų gydytojų specialistų.
 
Prasta medicinos infrastruktūra, darbo metu neblaivūs medikai – dėl to keliantys riziką pacientams, – valdžioje iki šiol neaktualizuojama problema. Skurdžiausiose šalies provincijose dirbančių gydytojų atlyginimai per mėnesį siekia 230 eurų, o ligoninių sąlygos panašėja į trečiojo pasaulio šalis, todėl nenuostabu, jog žiniasklaidoje nuolat pasirodo pranešimai apie nelaimingus įvykius medicinos įstaigose.

 
Tarp kitko
Skelbiama, jog tik 2 proc.Rusijos piliečių yra patenkinti šalies sveikatos sistema. 2013 metais garsus rusų politikas Pavelas Astakhovas paklaustas, kodėl jo žmona gimdė pietų Prancūzijoje, o ne Rusijoje, atsakė, jog rūpinasi savo žmonos ir vaikų ateitimi. „Negaliu rizikuoti“, - sakė jis. 



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris