Privataus sveikatos sektoriaus draudimas – nelegalus

Saulė Norvilaitė
2016-09-29
Buvęs Kanados medicinos asociacijos (CMA) prezidentas Brian Day kreipėsi į Aukščiausiąjį teismą, kad pagaliau būtų panaikintas šalies provincijoje galiojantis privačių sveikatos paslaugų tiekimo draudimas.
Privataus sveikatos sektoriaus draudimas – nelegalus
Cambie chirurgijos centro direktorius, buvęs CMA prezidentas Brian Day bei penki pacientai padavė Britų Kolumbijos provincijos valdžią į teismą. Gydytojas reikalauja, kad provincijoje būtų panaikintas draudimas teikti privačias medicinos paslaugas.

Klibanti sveikatos politika
Aukščiausiąjį teismą pasiekusioje byloje dėl privačių sveikatos priežiūros paslaugų draudimo vienoje pusėje stovi Vankuverio Cambie chirurgijos centras ir penki pacientai, o kitoje – Britų Kolumbijos Medicininių paslaugų komisija ir provincijos Sveikatos apsaugos ministerija.
 
Į teisminį procesą įsitraukė ir Kanados Vyriausybė, kadangi šis klausimas nulems valstybės sveikatos apsaugos sistemos likimą. Vyriausybė palaiko Britų Kolumbijos valdžios atstovus ir jų draudimą. Kanados sveikatos apsaugos ministerija įrodinėja, kad kova prieš provincijos teisės aktus klibina pagrindinį sveikatos apsaugos įstatymą, kurį esą palaiko dauguma kanadiečių.

Verta paminėti, kad ši byla teismą pasiekė tik po septynerius metus trukusių ikiteisminių nagrinėjimų.
 
Pacientai negauna gydymo
Pagrindinis ieškovas šioje byloje – Cambie chirurgijos centro direktorius ir buvęs CMA prezidentas Brian Day, prie kurio prisijungė penki pacientai. Jie piktinasi tuo, kad pernelyg didelės eilės pas specialistus prilygsta atsisakymui gydyti ligonius.
 
Prie kovotojų grupės prisijungė dvidešimtmetis Walid Khalfallah po to, kai daugiau nei dvejus metus laukė operacijos, turėjusios išgydyti retą ir sparčiai būklę sunkinančią skoliozę. Jis tapo neįgalus, nes operacija JAV jam buvo atlikta per vėlai ir dėl to kilo komplikacijų. Provincijos valdžia pripažino, kad šio atvejo skubumas nebuvo adekvačiai įvertintas.
 
67-erių Brian Day chirurgas ortopedas vadovauja didžiausiam Britų Kolumbijoje dvidešimties privačių chirurgijos centrų tinklui. Ten daugiausiai gydomi turistai ir susižaloję darbuotojai, kurių gydymo išlaidas padengia provincijos saugaus darbo draudimas. Šiems pacientams negalioja sąlygos, keliamos provincijos sveikatos priežiūros įstatyme, draudžiančiame gydytojams tiesiogiai pacientams pateikti sąskaitas.
Vienas pagrindinių B.Day argumentų teisme - Kanados teisių ir laisvių statutas garantuoja vienodas teises ir privalo visiems gyventojams suteikti tas pačias privilegijas sveikatos išsaugojimo atžvilgiu.

 
Nenori „amerikanizuoti“ Kanados
B.Day oponentai bijo, kad pašalinus minėtą draudimą tai „amerikanizuotų“ viso šalies sveikatos sistemą. Ši problema tokia aktuali visuomenei, kad teismo salė buvo sausakimša, o lauke surengta demonstracija. Kanados gydytojų tarybai priklausantis pediatras Michael Klein sakė: „B.Day remia JAV draudimo kompanijos, kurios tiesiog nekantrauja persikelti į Kandos rinką.“
 
B.Day neigė atstovaujantis JAV sveikatos sistemos modeliui ir atkreipė dėmesį į tai, kad Europoje egzistuojantys sveikatos sistemos principai leidžia veikti tiek viešam, tiek privačiam sektoriams. „Vyriausybė neturi trypti kanadiečių teisių, kad sukurtų efektyvią sveikatos sistemą“, – sakė B.Day.

 
Tačiau gydytoja Rupinder Brar, priklausanti Kanados gydytojų tarybai, tvirtino: „Šis klausimas keliamas dėl pelno, o ne dėl pacientų gerovės. Mūsų sveikatos priežiūros sistemai reikia tobulinimo, turime sumažinti eiles. Kaip šeimos gydytoja kiekvieną dieną matau pacientus ir nuoširdžiai noriu, kad jiems reikėtų laukti mažiau. Tačiau pelno siekiančio sektoriaus pristatymas nėra sprendimas.“
 
Advokatų mūšis
B.Day advokatas Peter Gall inirtingai prieštaravo: „Dėl to, kad vieša sveikatos sistema nesugebėjo apsaugoti Britų kolumbiečių sveikatos, Vyriausybė negali konstituciškai uždrausti provincijos gyventojams pasinaudoti privataus sveikatos sektoriaus paslaugomis savo gyvenamoje vietoje.“
 
Britų Kolumbijos Vyriausybė nesuteikia medicininių paslaugų laiku, o tai kelia realią žalą gyventojų fizinei ir psichinei sveikatai. Britų Kolumbijos advokatas Jonathan Penner atsakė griežtai: „Jeigu nusileisime ieškovams, tai bus ydinga paskata gydytojams. Pristačius privačią sveikatos sistemą teks atsakyti dabartinių pastangų sumažinti eiles pas specialistus viešojoje sveikatos sistemoje.“ Taškas byloje turėtų būti padėtas po keturių mėnesių.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica