Prieš kraujo vėžį - revoliucinė terapija

Aigustė Tavoraitė
2017-10-27
JAV Maisto ir vaistų administracija (angl. FDA) praėjusią savaitę patvirtino jau antrąjį genų terapijos metodą kraujo vėžiui gydyti. Šios terapijos esmė ta, kad genetiškai perprogramuotos paciento imuninės ląstelės gali įveikti onkologinę ligą.
Prieš kraujo vėžį - revoliucinė terapija
Robertas Legaspi – pirmasis pacientas San Diege, kuriam pirmajam pritaikyta genų terapijos technologija, vadinama CAR-T.

Paskelbė apie istorinį monentą 
Revoliucinė genų terapijos technologija vadinama CAR-T (Chimerinis antigeno receptorius – T ląstelių receptorius). Ją taikant milijonai imuninės sistemos ląstelių (T limfocitų) filtruojamos iš paties ligonio kraujo, užšaldomos ir genetiškai perprogramuojamos. Grąžintas į kraują „gyvasis vaistas“ puola vėžio ląsteles.
Kol kas CAR-T technologija sėkmingiausiai panaudota kovojant prieš įvairias kraujo vėžio formas. Tačiau ji yra išbandoma ir gydant plaučių vėžį, melanomą ir kt.
 
Pirmąją genų terapijos metodą „Kymriah“, skirtą kraujo vėžiui gydyti, FDA patvirtino rugpjūčio pabaigoje. Tai buvo pavadinta istoriniu momentu.

„Mes pasiekiame naują medicinos inovacijų lygį galėdami perprogramuoti paties paciento ląsteles kovoti su onkologine liga. Naujos technologijos – tokios, kaip genų ir ląstelių terapija, turi didžiulį potencialą transformuoti mediciną ir pasiekti virsmą gydant ir netgi išgydant daugybę sunkių ligų“, – BBC citavo FDA komisarą dr. Scottą Gottliebą.

Optimistiški rezultatai
Farmacinės kompanijos „Novartis“ užregistruotas „Kymriah“ skirtas kovoti su vaikų ir suaugusiųjų iki 25 metų amžiaus ūmine limfoblastine leukemija. Prognozuojama, kad šiemet JAV per 15 tūkst. vaikų bus diagnozuotas vėžys, o iš jų daugiau nei vienam ketvirtadaliui – leukemija.
„Kymriah“ kaina – 475 tūkst. dolerių. Tačiau kompanija paskelbė, kad neims mokesčio, jei ligonis po pirmojo gydymo mėnesio nepajus pagerėjimo. Iš 63 mažųjų pacientų, praėjusių šį gydymą, 83 proc. pasiekė visiškos remisijos stadiją per tris mėnesius. Tačiau toliau renkami duomenys, kaip ilgai veikia naujoji terapija.
 
Taikant naujovę yra ir rizikos veiksnių. Mirtinai pavojingas citokinų išplitimo sindromas gali susiformuoti dėl pernelyg greito CAR-T ląstelių išplitimo kūne. Vis tik tai galima kontroliuoti vaistais.
Fredo Hutchinsono vėžio tyrimų centro ląstelių imunoterapijos medicinos vadovo dr. Davido Maloney pastebėjimu, FDA sprendimas buvo svarbus: „Mes tikime, kad tai yra tik pirmasis iš netrukus ateisiančių daug naujų imunoterapija pagrįstų įvairių vėžio formų gydymo būdų.“
 
Atakuoja dar vieną kraujo vėžį
Praėjus vos pusantro mėnesio po „Kymriah“ pasirodymo nuskambėjo žinia apie dar vieno genų terapijos metodo „Yescarta“, pristatyto kompanijos „Kite Pharma“, patvirtinimą. Ši terapija skirta gydyti suaugusiuosius, sergančius didelių B ląstelių limfomos tipais, kurių neįveikė mažiausiai du kiti gydymo būdai.
Tai - pirmoji genų terapija, skirta įveikti tam tikrus ne Hodžkino limfomos tipus. Kasmet JAV „Yescarta“ gali būti reikalinga apie 3500 žmonių. Preparatas kainuoja pigiau nei „Kymriah“ – 373 tūkst. dolerių.

 
Kitos išeities neturi
„Yescarta“ sukūrė JAV Nacionalinio vėžio instituto dr. Stepheno Rosenbergo vadovaujama gydytojų grupė. Metodo saugumas ir veiksmingumas buvo nustatytas 22 ligoninėse atliktuose klinikiniuose tyrimuose, kuriuose dalyvavo daugiau nei 100 sergančiųjų didelių B ląstelių limfoma.
 
54 proc. atvejų pasiekta visiška remisija – vėžio požymiai visiškai išnyko. 28 proc. gauta dalinė remisija. Po pusmečio 80 proc. „Yescarta“ gydytų pacientų buvo gyvi. Po beveik 9 mėnesių – 39 proc. pacientų vis dar buvo visiška remisija. Palyginti su kitais gydymo metodais tai yra labai geras rezultatas.
„Mes džiaugiamės. Manome, kad daugeliui pacientų reikia tokio gydymo, jie neturi kitos išeities“, – „The New York Times“ citavo Moffit vėžio centro Tampoje specialistą dr. Fredericką L.Locke.

 
Gydymas turi gyvybei keliantį grėsmę šalutinį poveikį – galimas citokinų išplitimo sindromas. Kiti rizikos veiksniai: sunkios infekcijos, sumažėjęs kraujo ląstelių kiekis, nusilpęs imunitetas. Bandymų metu dėl šalutinio efekto mirė du pacientai. Jis dažniausiai pasireiškia per pirmasias dvi gydymo savaites.
Gydytojai dabar išmoko geriau suvaldyti šiuos procesus, tačiau tam reikia specialių mokymų ir patirties. Todėl „Yescarta“, kaip ir „Kymriah“, įvedama etapais ir bus prieinama tik centruose, kur gydytojai ir slaugytojos praėjo specialų kursą.


Tarp kitko
Galimybės panaudoti imuninę sistemą kovai su vėžiu idėja atsirado dar XIX amžiaus pabaigoje. Tuomet JAV chirurgas William Coley keletui pacientų įvedė specialiai išvestų bakterijų kultūras. Tai sukėlė imuninį atsaką ir auglių dydžio sumažėjimą. Tačiau tais laikais gydytojas buvo apšauktas šarlatanu.
 
Ir tik praėjus daugiau nei 100 metų Izraelyje buvo sukurta pirmoji genetiškai modifikuotų T limfocitų eilė. JAV galimybes modifikuoti T ląsteles fundamentaliai tyrinėjo Carl June. Pirmąją pacientę pavyko išgelbėti 2011 m. Ši labai sunkiai pasiekta sėkmė leido toliau plėtoti CAR-T kryptį.
Šių metų pabaigoje jau laukiama ir genų terapijos metodo JAV patvirtinimo kitoje medicinos srityje. Kaip tvirtina „Yahoo“, kompanija „Spark Therapeutics“ turėtų pateikti revoliucinę galimybę gydyti retą paveldimo aklumo formą.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica