Prancūziją apraizgė alkoholio lobistai

www.lsveikata.lt
2015-06-25
Daugiau kaip dešimtmetį galiojantis įstatymas, kuris riboja alkoholinių gėrimų reklamą, netrukus gali būti atšauktas, įspėja Prancūzijos socialinių reikalų ir sveikatos ministrė Marisol Touraine. Politikė priduria, kad šalis vis dar neigia alkoholio vartojimo mastą ir pasiduoda lobistų įtakai.
Prancūziją apraizgė alkoholio lobistai
„Esu prancūzė, mėgstu išgerti taurę vyno, tačiau vyno ir kitų alkoholio gamintojų lobizmas Prancūzijoje yra itin galingas. Žmonėms peršama mintis, kad vynas turi teigiamos įtakos jų sveikatai, nors tokių įrodymų nėra“, - sako Prancūzijos socialinių reikalų ir sveikatos ministrė Marisol Touraine.

Kaltina lobistus
„Lobistai, ginantys vyno gamintojų interesus skleidžia nepagrįstą idėją, kad svaiginimasis yra naudingas sveikatai“, - teigia ministrė M.Touraine ir ragina Prancūziją imtis griežtų priemonių.
Praėjusią savaitę pritarta Senato pataisoms, kurios pakeistų lig šiol galiojusią tvarką. Šie pokyčiai bus sujungti su naujuoju ekonomikos reformos įstatymu ir netrukus pristatyti parlamente.

Ekonomikos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos duomenimis, vidutiniškai vienas prancūzas per metus suvartoja 12 litro grynojo alkoholio, tai yra maždaug 120 butelių vyno. Europos Sąjungos valstybių vidurkis – 9,1 litro grynojo alkoholio.
„Esu prancūzė, mėgstu išgerti taurę vyno, tačiau vyno ir kitų alkoholio gamintojų lobizmas Prancūzijoje yra itin galingas. Žmonėms peršama mintis, kad vynas turi teigiamos įtakos jų sveikatai, nors tokių įrodymų nėra. Alkoholio suvartojame mažiau nei prieš trisdešimt metų, bet gerokai daugiau, nei ES vidurkis“, - pasakoja ministrė.
 
Paslėpta reklama
M.Touraine pastebi, kad ilgą laiką sveikatos apsaugos sistema garsėjusi šalis, priėjo aklavietę. Buvo galima kur kas efektyviau užkirsti kelią tautiečių ligoms, bet pasirinkta neigti alkoholio vartojimo keliamą pavojų, kuris, kaip teigiama, šalyje kasmet nusineša apie 50 tūkst. gyvybių.
Prancūzijoje vis labiau įsigali paslėpta reklama. Pavyzdžiui, prieš dvejus metus savaitraštis „Paris Match“ buvo nubaustas už straipsnį apie holivudo aktorę Scarlett Johansson, kuri, sudariusi sutartį su žinomo preikinio ženklo šampano gamintojais, atvirai pozavo fotosesijoje.
„Mes matome panelę Scarlett įsitaisiusią ant raudonos sofos, ji atrodo it tikra žvaigždė, o jos priešakyje – prabangaus šampano butelis, kurio etiketę nesunkiai atpažįstame. Teisėjai nutarė, kad tai paslėpta reklama ir negali būti publikuojama žurnale. Tačiau netrukus po to imta teigti, kad tokie sprendimai kelia pavojų Prancūzijos šampano pramonei“, - piktinasi M.Touraine. Jos manymu, belieka apgailestauti, kad įstatymus priimantys politikai, tiek valdančioji socialistų partija, tiek opozicijoje esantys konservatoriai atsainiai žvelgia į siūlomas pataisas įstatymo, kuris riboja paslėptą alkoholio reklamą žiniasklaidoje, draudžia reklamą sporto varžybų metu.
 

Siekia reformų
Politikė pastaruoju metu mėgina įgyvendinti sveikatos sektoriaus reformas, tačiau susiduria su aršiu bendrosios praktikos gydytojų ir kitų sveikatos priežiūros specialistų pasipriešinimu. Ministrės teigimu, Prancūzijos sveikatos sistema verta pagarbos, bet yra labai brangi. Pastaruoju metu, ji atsidūrė aklavietėje, todėl nedelsiant reikalauja kardinalių pertvarkų, kad galėtų spėti paskui pasikeitusius gyventojų poreikius. Tarp jos siūlomų reformų taip pat raginimas keisti pacientų paslaugų apmokėjimo gydytojams tvarką, griežtesni ribojimai tabako gaminiams, intensyvesnės prevencijos programos.
Po sėkmingų kampanijų prieš porą dešimtmečių, pavyko sumažinti rūkančiųjų skaičių, bet pastaruoju metu jis vėl išaugo – rūko kas trečias gyventojas.
„Nuolat daugėja rūkančių moterų, Prancūzija pirmauja Europoje pagal besilaukiančių moterų skaičių, kurios rūko net paskutiniais nėštumo mėnesiais. Nemėgstu draudimų, bet kartais jie yra būtini“, - pasakoja ministrė.
 
Komentaras
Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkės pavaduotojas Antanas Matulas:

- Dažnai Seimo narių sprendimams įtakos turi lobistų veikla. Kai kurie jų yra visai suįžūlėję. Apie tai galime spręsti iš to, kad sužinoję, kada yra svarstomi įvairūs su alkoholiu susiję įstatymai, laisvai patenka į Seimą ir kiekvieną kalbina bei įtikinėja atskirai. Net ir Europos parlamente buvo atsiradusi informacija, kad vien parlamentarų „kavoms ir arbatoms“ lobistai išleido kelis milijonus eurų. Alkoholio vartojimo tradicijos įvairiose šalyse - labai skirtingos, vieningą strategiją paruošti yra sudėtinga, bet turėtų būti numatytos tam tikros kryptys. Negalima delsti, nes alkoholio vartojimo mastai yra milžiniški ir neaišku, kur mes atsidursime po kelių dešimtmečių.
Mūsų šalyje yra nemažai ribojančių įstatymų, bet jei parlamentarai patys leidžiasi paveikiami lobistų, nieko negalime pakeisti. Aišku, su jais reikia kalbėti ir aš pats susitinku, bet svarbu, kad būtų trečias asmuo, kuris fiksuotų pokalbį, kad išvengtume užkulisinių susitarimų. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip nesugriūti per egzaminus?

    Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris