Politikai: situacija valdoma. Medikai: katastrofa

Inga Markeliūtė
2020-05-14
Rusijoje sergančiųjų skaičiui rekordiškai augant, šalies prezidentas Vladimiras Putinas teigia, jog reikia švelninti karantiną, kitaip ekonomika neatlaikys. Gydytojai ragina susilaikyti nuo tokių žingsnių, mat sveikatos apsaugos sistema vargu ar atlaikys jai tekusį krūvį. Medikai atviri: pajėgų trūksta, o politikai gyvena iliuzijų pasaulyje.
Politikai: situacija valdoma. Medikai: katastrofa
„Akivaizdu, kad ventiliatoriai buvo spaudžiami iki maksimalių limitų. Preliminari mūsų informacija leidžia daryti prielaidas, kad įranga perkaito ir dėl to kilo gaisras“, - apie gaisrą vienoje Sankt Peterburgo ligoninėje naujienų agentūrai „Intefax“ sakė šaltinis.

Faktas 
Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas antradienį pareiškė, kad jam nustatyta COVID-19 ir kad jis yra ligoninėje, pranešė šalies naujienų agentūros. „Taip, susirgau. Gydausi“, – D.Peskovą citavo naujienų agentūros TASS ir „Interfax“.

 
Dėl gaisro kalti ventiliatoriai

Moteris, pageidavusi išlikti anonimė, „The Guardian“ žurnalistui papasakojo apie darbo sąlygas vienoje Sankt Peterburgo gydymo įstaigoje. „Iš ligoninės kartais neišeinu savaitę. Trūksta personalo. Tarp gydytojų yra nemažai sergančių: vieni - sunkiai, kiti - lengvesne forma. Pacientai vežami konvejeriu, mums trūksta visko. Net nežinau, kaip papasakoti, kokiame siaube gyvename. Atrodo, kad vyksta karas, tik sužeistieji be šautinių žaizdų. Mes, paprasti darbuotojai, tik girdim ir vykdom nurodymus. Net neturim teisės pasakyti „ne“. Dar kaltinimų sulaukiam, nes juk viršininkai viską daro puikiai, klysta tik paprasti žmogeliai“, - pasakoja slaugytoja dirbanti moteris. 

„The Guardian“ praneša, jog antradienį Rusijos atsakingos institucijos pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl dviejų gaisrų. Paskutinis kilo vienoje iš Sankt Peterburgo ligoninių. Jo metu žuvo 5 pacientai prijungti prie plaučių ventiliavimo aparatų. Tyrėjai daro prielaidą, jog gaisras kilo dėl plaučių ventiliatorių perkaitimo. „Akivaizdu, kad ventiliatoriai buvo spaudžiami iki maksimalių limitų. Preliminari mūsų informacija leidžia daryti prielaidas, kad įranga perkaito ir dėl to kilo gaisras“, - naujienų agentūrai „Intefax“ sakė šaltinis. Rusijos agentūros praneša, kad plaučių ventiliatoriai neseniai buvo pagaminti vienoje šalies gamyklų, tačiau šios informacijos ligoninės nepatvirtino. „Dabar visi jau aprimo. Nė vienas evakuotas pacientas nebuvo pervežtas į kitą ligoninę. Šiuo metu tiek personalas, tiek pacientai yra saugūs“, - duodamas interviu vietos televizijai teigė ligoninės vyriausiasis gydytojas Valery Strizheletsky.

Šis gaisras kilo praėjus vos porai dienų nuo to, kai panašiomis aplinkybėmis ugnis įsiplieskė vienoje Maskvos ligoninių, kur gydomi koronavirusu užsikrėtę pacientai. Čia taip pat įtariama, jog gaisro priežastis - perkaitęs plaučių ventiliatorius. Tyrėjai sako, kad pradėtas ikiteisminis tyrimais ir šių gaistų kaltininkai turės būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl netyčinio gyvybių atėmimo. Taip pat bus tiriama, ar ligoninė atitiko priešgaisrinio saugumo reikalavimus.
Antradienio duomenimis, Rusija pagal sergančiųjų COVID-19 skaičių yra antroje vietoje pasaulyje po JAV.
 
Paskelbė medikų sąrašą
Pasak Rusijos sveikatos apsaugos ministro Michailo Muraškos, maždaug 80 tūkst. žmonių šiuo metu yra hospitalizuoti, o per tūkstantis prijungti prie plaučių ventiliavimo aparatų. Pareigūnai atkreipia dėmesį į laiku priimtą sprendimą uždaryti šalies sienas, taip pat testavimą ir infekuotųjų sekimą plačiu mastu, tačiau kritikai abejoja dėl pateiktų skaičių patikimumo. Prieš savaitę grupė Rusijos gydytojų internete paskelbė nuo COVID-19 mirusių medikų, įskaitant ir dalies dirbusių Baltarusijoje, sąrašą, kuriame tuomet nurodyta 111 pavardžių.


Nemažiau aistrų nei gaisrai kelia ir mįslingi gydytojų iškritimai pro langą. Tokių iš viso jau trys atvejai. Paskutinis nutiko prieš porą savaičių. Skubios pagalbos skyriaus gydytojas Aleksandras Šulepovas iš Voronežo srities „iškrito“ pro langą ir šiuo metu yra sunkios būklės, pranešė „Laisvosios Europos radijas“. Anksčiau jis teigė, kad net ir sergantis buvo verčiamas dirbti.

Gegužės pradžioje vyr. gydytoja Jelena Nepomniaščaja veteranų ligoninėje Krasnojarske mirė iškritusi pro penkto aukšto langą. Vietos žiniasklaida rašė, kad moteris iškrito dalyvaudama konferenciniame pokalbyje su sveikatos apsaugos ministru. Esą jie kalbėjo, kaip vieną patalpų paversti tinkama COVID-19 sergantiems pacientams gydyti. Pasak žiniasklaidos, J.Nepomniaščaja griežtai prieštaravo šiai idėjai. Pati pirmoji iš gydytojų pro langą „netyčia“ iškrito greitosios pagalbos centro vadovė Natalija Lebedeva. Ji ligoninėje buvo gydoma nuo COVID-19.

Gydytojai ne kartą akcentavo, jog jiems trūksta tiek apsaugos priemonių, tiek pajėgų. Tačiau vos užsiminę apie tokius dalykus sulaukia gydymo įstaigų spaudimo paneigti situaciją.


Tarp kitko
Ekspertų teigimu, Rusijos provincijoje perspektyvos liūdnos – nepakankamai aprūpintas medicinos personalas yra priverstas tvarkytis su milžinišku pacientu antplūdžiu.
Remiantis 2017 m. Maskvoje įsikūrusio Ekonominių ir politinių reformų centro atliktos vyriausybės pateiktų skaičių analizės duomenimis, nuo 2000 m., kai V.Putinas pirmą kartą atėjo į valdžią, iki 2015 m. buvo uždaryta maždaug pusė šalyje veikusių ligoninių.
Oficialiai tokios reformos vadinamos sveikatos priežiūros „optimizacija“ - esą kuriamas glaudesnis aukštesnio lygio institucijų tinklas. Tačiau Rusijos provincijoje, pasak ekspertų, neliko prieinamos sveikatos priežiūros.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica