Pirmą kartą paskiepyta nuo melanomos

Amelija Trumpytė
2024-05-02
„Užuot sėdėjęs, laukęs bei tikėjęsis, kad vėžys niekada negrįš, turiu galimybę apsimauti bokso pirštines ir pakovoti“, – sako pirmasis pasaulyje individualizuotos melanomos vakcinos sulaukęs britas Steve’as Youngas. Mokslininkams atvėrus naują puslapį kovoje su vėžiu, tikimasi, kad novatorišką gydymą netrukus bus galima pritaikyti ir kitiems vėžio tipams.

Jaudinanti galimybė kovoti
 
Didžiojoje Britanijoje šiuo metu vyksta svarbus pirmosios pasaulyje individualizuotos mRNA vakcinos nuo mirtingiausios odos vėžio formos – melanomos – bandymas. Tarptautiniame tyrime dalyvaujantys britai tiria 70 pacientų aštuoniuose skirtinguose centruose Londone, Mančesteryje, Edinburge ir Lidse. Siekiant geriausio rezultato, tiriamiems pacientams per pastarąsias 12 savaičių turėjo būti chirurgiškai pašalinta didelės rizikos melanoma. Kai kuriems jų suleidžiama fiktyvi injekcija arba placebas, tačiau nė vienas dalyvis nežino, kas jiems tenka.
 
Pirmasis vakcinos sulaukė Londone gydomas 52 metų muzikantas Steve'as Youngas iš Hertfordšyro grafystės. Paaiškėjo, kad nedidelis gumbelis galvoje, kurį S.Youngas ignoravo daugiau nei dešimtmetį, buvo melanoma. Pernai rugpjūtį darinys išoperuotas.

 
„Diagnozė buvo didžiulis šokas. Dvi savaites praleidau galvodamas, kad mano tėtis mirė nuo emfizemos, kai jam buvo 57 metai, o aš mirsiu dar jaunesnis“, – pasakoja muzikantas.
 
Dabar, tapęs pirmuoju melanomos vakcinos gavėju, jis sakė esantis pozityviai nusiteikęs. „Kai tik buvo paminėta ši mRNA technologija, iškart ja susidomėjau. Taip pat jaučiuosi ir šiandien – esu susijaudinęs, – BBC „Radio 4 Today“ programai kalbėjo S.Youngas. – Pagaliau turiu realią galimybę išties ko nors imtis, kovodamas su organizmo priešu. Tyrimai rodo, jog vis dar yra tikimybė, kad vėžio ląstelės plūduriuoja nepastebėtos. Taigi, užuot tiesiog sėdėjęs, laukęs ir tikėjęsis, jog vėžys niekada negrįš, dabar turiu galimybę apsimauti bokso pirštines ir pakovoti.“
 
Individualizuota vakcina
 
Naujasis skiepas yra individualizuota neoantigenų terapija (INT). Ji sukurta imuninei sistemai suaktyvinti ir ją įgalinti kovoti su specifiniu paciento vėžio bei naviko tipu. Injekcija atpažįsta iki 34 neoantigenų ir suaktyvina priešnavikinį imuninį atsaką. Londono universiteto koledžo ligoninės (UCLH) gydytojai skiria ją kartu su kitu vaistu – pembrolizumabu, arba „Keytruda“, kuris taip pat padeda imuninei sistemai naikinti vėžio ląsteles.
 
„Tai individualizuota terapija ir tam tikra prasme ji daug „protingesnė“ nei vakcina. Terapiją visiškai pritaikome pacientui. Kitam žmogui tos pačios terapijos negalėtume taikyti, nes, tikėtina, jis turės individualius antigenus“, – sako UCLH tyrėja daktarė Heather Shaw.
 
Galutinis tikslas, medikės teigimu, yra išgydyti pacientus nuo vėžio. „Be abejo, tai yra varomoji jėga ir tikslas. Taikydami šią terapiją, iš tiesų kovojame su teorine vėžio pasikartojimo rizika. Naikindami „pabėgusias“ piktybines ląsteles, kurių neaptinkame skenuodami pacientus, mažiname tikimybę, kad liga atsinaujins“, – sako ji.

 
Gydytojos teigimu, realu tikėtis, jog terapija bus itin veiksminga imunoterapinė priemonė, ypač dėl to, kad ji pasireiškia santykinai toleruojamu šalutiniu poveikiu: nuovargiu ir skaudančia ranka. „Daugumai pacientų tai pasirodė ne baisiau nei gripo ar Covid-19 vakcina.“
 
Ateityje – vakcina kitiems vėžio tipams
 
Šiuo metu vakcina tiriama ir dėl galimybės gydyti kitas vėžio formas – plaučių, šlapimo pūslės ir inkstų.

 
Voriko universiteto profesorius Lawrence'as Youngas sako, kad ši melanomos vakcina – vienas įdomiausių pokyčių šiuolaikinėje vėžio terapijoje. „Pastaraisiais metais susidomėjimą vakcinomis nuo vėžio paskatino gilesnis supratimas, kaip organizmas kontroliuoja imuninį atsaką, – sako jis. – Vakcinos, pagrįstos paties paciento naviko imuniniu profiliu, kūrimas yra daug paprastesnis. Tikimės, kad šis metodas galės būti taikomas ir kitiems vėžio atvejams, pavyzdžiui, plaučių ar storosios žarnos vėžiui.“
 
Farmacijos kompanijos „MSD Research Laboratories“ viceprezidento Vassiliki Karantza teigimu, kompanija yra pasiryžusi skatinti mokslinius tyrimus ir siekti naujoviškų gydymo metodų kuo ankstesnėse vėžio stadijose. „Šis tyrimas parodo mūsų nuolatines pastangas tobulinti naujas gydymo galimybes pacientams, sergantiems melanoma. Tikimės, kad išsami klinikinė programa plėtosis tiriant ir kitus navikų tipus.“

 
Tarp kitko
Kuo anksčiau melanoma nustatoma, tuo didesnė tikimybė, kad gydymas bus sėkmingas. Kada verta pasitikrinti:
atsiradus naujam, greitai augančiam dariniui odoje,
atsiradus naujam neįprastam asimetriškam apgamui,
senam apgamui ėmus keisti formą ar spalvą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris