Pasaulio sveikatos organizacija bando pažaboti ir rūkymą

Nerijus Bliujus
2017-07-27
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vis dar intensyviai kovojanti su alkoholizmu ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, skelbiasi sukūrusi strategiją, leidusią per pastaruosius kelerius metus ženkliai apriboti ir rūkančiųjų skaičių.
Pasaulio sveikatos organizacija bando pažaboti ir rūkymą
Netgi šalys, kurios neturi užtektinai lėšų taikyti griežtą tabako kontrolės politiką, taip pat gali prisidėti prie rūkymo mažinimo. Tokioms valstybėms siūloma bent jau rinkti duomenis apie rūkančiuosius, amžiaus bei lyties procentinį pasiskirstymą, kiek sveikatos apsaugos pinigų kainuoja gydyti nuo tabako nukentėjusiems ir pan.

Skaičiai įspūdingi
PSO praneša, kad vis daugiau pasaulio valstybių įgyvendina tabako kontrolės politiką, nuo grafinių įspėjimų ant pakuočių bei reklamos draudimų iki nerūkymo zonų sukūrimo. Maždaug 4,7 milijardai žmonių (63 proc. pasaulio populiacijos) yra apsaugoti bent viena tabako kontrolės priemone. Nuo 2007 metų šis skaičius net keturis kartus padidėjo. Tokia politika padėjo išgelbėti milijonus pasaulio žmonių gyvybių. Tačiau skelbiama, kad tabako pramonė ir toliau trukdo vyriausybėms įgyvendinti šį planą.
 
„Vyriausybės pasaulyje neturėtų gaišti laiko bandydamos įgyvendinti tabako kontrolės politiką. Taip pat turi būti sustabdyta neteisėta prekyba tabaku, kuri stiprina epidemiją bei yra susijusi su sveikatos ir socioekonominėnmis pasekmėmis. Tik visos šalys dribdamos kartu gali užkirsti kelią milijonams mirčių bei sutaupyti milijardus sveikatos apsaugos dolerių kasmet“, - žiniasklaidai teigė naujasis PSO vadovas dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.
 

D.Britanija taiko vieną griežčiausių tabako kontrolės politikų ir turi ne vieną priemonę su tuo kovoti. Tad jau dabar matomi akivaizdūs to rezultatai. Pavyzdžiui, nuo to laiko, kai šalyje buvo uždrausta rūkyti uždarose viešose patalpose, mirčių nuo širdies ligų bei insulto sumažėjo kone 20 proc. O šiuo metu šalyje rūkančiųjų skaičius mažiausias per pastaruosius dešimtmečius ir siekia 16,9 proc. JAV rūkančiųjų skaičius per pastaruosius dvejus metus nukrito nuo 16,8 proc. iki 15,1 proc.
 
Šeši punktai
Tokia griežta tabako kontrolės politika buvo pradėta beveik prieš dešimt metų. PSO teigia, kad ji padėjo išgelbėti milijonus gyvybių ir sutaupė milijardus dolerių. Ši strategija yra grįsta šešiais esminiais punktais:
Stebėti tabako vartojimo ir prevencijos politiką.
Apsaugoti kuo daugiau žmonių nuo tabako dūmų.
Suteikti pagalbą žmonėms, norintiems mesti rūkyti.
Įspėjamieji ženklai apie rūkymo žalą.
Užkirsti kelią bet kokiai tabako reklamai bei rėmimui.
Padidinti mokesčius tabako gaminiams.
 

L.S. skaičius


6
- kas tiek sekundžių pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta žmogus.

 
Prioritetinės sritys
Šiuo metu tiek PSO, tiek įvairios kitos sveikatos apsaugos organizacijos yra susikoncentravusios ties tabako vartojimo prevencinėmis priemonėmis. Pranešama, kad šiuo metu tik trečdalis pasaulio šalių yra tinkamai tam pasiruošusios. Todėl siekiama, kad vyriausybės skirtų daugiau pinigų šioms tabako kontrolės sritims.
 
Netgi šalys, kurios neturi užtektinai lėšų taikyti griežtą tabako kontrolės politiką, taip pat gali prisidėti prie rūkymo mažinimo. Tokioms valstybėms siūloma bent jau rinkti duomenis apie rūkančiuosius, amžiaus bei lyties procentinį pasiskirstymą, kiek sveikatos apsaugos pinigų kainuoja gydyti nuo tabako nukentėjusiems ir pan. Pasak PSO, tokių duomenų rinkimas ir analizavimas bei tabako rinkos stebėjimas padeda apsaugoti visuomenės sveikatą ir atskleidžia vienokią ar kitokią tabako pramonės taktiką.

 
„Valstybės galėtų labiau apsaugoti šalies gyventojus ir ypač vaikus nuo tabako industrijos taikydami bent jau aiškią ir atvirą stebėjimo sistemą. Įvairūs vyriausybių ir tabako pramonės įmonių susitarimai neleidžia užtikrinti sveiko gyvenimo. Tačiau stebėdami bei analizuodami su rūkymu susijusius duomenis mes galime išgelbėti milijonus žmonių gyvybių bei užtikrinti švaresnę ateitį ateinančioms kartoms“, - užsienio žiniasklaidai sakė PSO atstovas dr. Douglas Bettcher.

 
Tarp kitko
Pasaulyje rūko apie 1 milijardą žmonių, tačiau manoma, kad per du dešimtmečius šis skaičius gali išaugti iki 1,6 mlrd.
Pasaulyje dėl tabako sukeltų ligų kas 6 sekundes miršta žmogus.
Yra apskaičiuota, kad JAV kiekvienas cigarečių pakelis visuomenei kainuoja maždaug 15 Eur.
 
2016-aisiais beveik 67 proc. Lietuvos gyventojų nurodė, kad bent kartą gyvenime rūkė ar bandė tai daryti. Paskutinių tyrimų duomenimis, rūkymas tarp 15–16 metų paauglių Lietuvoje per ketvertą metų sumažėjo 13 proc. Rūkančių paauglių Lietuvoje yra 24 proc.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Ričardas Daunoravičius: „Šiandien motinystė prilygsta sakramentui“

  Kone 45 metus gydytoju akušeriu dirbantis Ričardas Daunoravičius, Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Akušerijos ir...
  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Jauna mergina: net menkiausias širdies permušimas keldavo paniką

  Įsivaizduokite situaciją, kai visu kūnu jaučiate, jog smarkiai sunegalavote ir skubiai reikalinga greitoji pagalba. Tačiau atvykę ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Jums tinkanti arbata gali atnešti daug naudos

  Arbata gaivina kūną, minkština širdį, budina mintį, sakė senovės persų gydytojas Avicenna. Kada kokią arbatą gerti, kaip ją paruošti, pasakoja prekybos tinklo „Skonis ir kvapas“ atstovas, arbatos žinovas Andrius Žilinskas.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Informacijos disbalansas
  Henrikas Vaitiekūnas Informacijos disbalansas
  Ketsuekigata nani gata?
  Henrikas Vaitiekūnas Ketsuekigata nani gata?
  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica