Pasaulio sveikatos organizacija bando pažaboti ir rūkymą

Nerijus Bliujus
2017-07-27
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) vis dar intensyviai kovojanti su alkoholizmu ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje, skelbiasi sukūrusi strategiją, leidusią per pastaruosius kelerius metus ženkliai apriboti ir rūkančiųjų skaičių.
Pasaulio sveikatos organizacija bando pažaboti ir rūkymą
Netgi šalys, kurios neturi užtektinai lėšų taikyti griežtą tabako kontrolės politiką, taip pat gali prisidėti prie rūkymo mažinimo. Tokioms valstybėms siūloma bent jau rinkti duomenis apie rūkančiuosius, amžiaus bei lyties procentinį pasiskirstymą, kiek sveikatos apsaugos pinigų kainuoja gydyti nuo tabako nukentėjusiems ir pan.

Skaičiai įspūdingi
PSO praneša, kad vis daugiau pasaulio valstybių įgyvendina tabako kontrolės politiką, nuo grafinių įspėjimų ant pakuočių bei reklamos draudimų iki nerūkymo zonų sukūrimo. Maždaug 4,7 milijardai žmonių (63 proc. pasaulio populiacijos) yra apsaugoti bent viena tabako kontrolės priemone. Nuo 2007 metų šis skaičius net keturis kartus padidėjo. Tokia politika padėjo išgelbėti milijonus pasaulio žmonių gyvybių. Tačiau skelbiama, kad tabako pramonė ir toliau trukdo vyriausybėms įgyvendinti šį planą.
 
„Vyriausybės pasaulyje neturėtų gaišti laiko bandydamos įgyvendinti tabako kontrolės politiką. Taip pat turi būti sustabdyta neteisėta prekyba tabaku, kuri stiprina epidemiją bei yra susijusi su sveikatos ir socioekonominėnmis pasekmėmis. Tik visos šalys dribdamos kartu gali užkirsti kelią milijonams mirčių bei sutaupyti milijardus sveikatos apsaugos dolerių kasmet“, - žiniasklaidai teigė naujasis PSO vadovas dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus.
 

D.Britanija taiko vieną griežčiausių tabako kontrolės politikų ir turi ne vieną priemonę su tuo kovoti. Tad jau dabar matomi akivaizdūs to rezultatai. Pavyzdžiui, nuo to laiko, kai šalyje buvo uždrausta rūkyti uždarose viešose patalpose, mirčių nuo širdies ligų bei insulto sumažėjo kone 20 proc. O šiuo metu šalyje rūkančiųjų skaičius mažiausias per pastaruosius dešimtmečius ir siekia 16,9 proc. JAV rūkančiųjų skaičius per pastaruosius dvejus metus nukrito nuo 16,8 proc. iki 15,1 proc.
 
Šeši punktai
Tokia griežta tabako kontrolės politika buvo pradėta beveik prieš dešimt metų. PSO teigia, kad ji padėjo išgelbėti milijonus gyvybių ir sutaupė milijardus dolerių. Ši strategija yra grįsta šešiais esminiais punktais:
Stebėti tabako vartojimo ir prevencijos politiką.
Apsaugoti kuo daugiau žmonių nuo tabako dūmų.
Suteikti pagalbą žmonėms, norintiems mesti rūkyti.
Įspėjamieji ženklai apie rūkymo žalą.
Užkirsti kelią bet kokiai tabako reklamai bei rėmimui.
Padidinti mokesčius tabako gaminiams.
 

L.S. skaičius


6
- kas tiek sekundžių pasaulyje nuo rūkymo sukeltų ligų miršta žmogus.

 
Prioritetinės sritys
Šiuo metu tiek PSO, tiek įvairios kitos sveikatos apsaugos organizacijos yra susikoncentravusios ties tabako vartojimo prevencinėmis priemonėmis. Pranešama, kad šiuo metu tik trečdalis pasaulio šalių yra tinkamai tam pasiruošusios. Todėl siekiama, kad vyriausybės skirtų daugiau pinigų šioms tabako kontrolės sritims.
 
Netgi šalys, kurios neturi užtektinai lėšų taikyti griežtą tabako kontrolės politiką, taip pat gali prisidėti prie rūkymo mažinimo. Tokioms valstybėms siūloma bent jau rinkti duomenis apie rūkančiuosius, amžiaus bei lyties procentinį pasiskirstymą, kiek sveikatos apsaugos pinigų kainuoja gydyti nuo tabako nukentėjusiems ir pan. Pasak PSO, tokių duomenų rinkimas ir analizavimas bei tabako rinkos stebėjimas padeda apsaugoti visuomenės sveikatą ir atskleidžia vienokią ar kitokią tabako pramonės taktiką.

 
„Valstybės galėtų labiau apsaugoti šalies gyventojus ir ypač vaikus nuo tabako industrijos taikydami bent jau aiškią ir atvirą stebėjimo sistemą. Įvairūs vyriausybių ir tabako pramonės įmonių susitarimai neleidžia užtikrinti sveiko gyvenimo. Tačiau stebėdami bei analizuodami su rūkymu susijusius duomenis mes galime išgelbėti milijonus žmonių gyvybių bei užtikrinti švaresnę ateitį ateinančioms kartoms“, - užsienio žiniasklaidai sakė PSO atstovas dr. Douglas Bettcher.

 
Tarp kitko
Pasaulyje rūko apie 1 milijardą žmonių, tačiau manoma, kad per du dešimtmečius šis skaičius gali išaugti iki 1,6 mlrd.
Pasaulyje dėl tabako sukeltų ligų kas 6 sekundes miršta žmogus.
Yra apskaičiuota, kad JAV kiekvienas cigarečių pakelis visuomenei kainuoja maždaug 15 Eur.
 
2016-aisiais beveik 67 proc. Lietuvos gyventojų nurodė, kad bent kartą gyvenime rūkė ar bandė tai daryti. Paskutinių tyrimų duomenimis, rūkymas tarp 15–16 metų paauglių Lietuvoje per ketvertą metų sumažėjo 13 proc. Rūkančių paauglių Lietuvoje yra 24 proc.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris