PAR virusas griebė už gerklės

Ringailė Gvildė
2021-01-25
Statistiniais duomenimis, apie COVID-19 plitimą pasaulyje besidalijanti informacinė svetainė „Worldometers“ skelbia, jog Pietų Afrikos Respublika (PAR) pašoko į 15 vietą ir susirgimų skaičiumi toliau vejasi tokias šalis kaip Lenkija, Meksika bei Argentina. Panašu, jog ir vakcinacijos procesai šalyje klimpsta, o ligoninės nebesusitvarko su COVID-19 užsikrėtusiais pacientais. Ir tai - tik ledkalnio viršūnė. 
PAR virusas griebė už gerklės
Mokslininkai skelbia, jog PAR šiuo metu plinta naujas COVID-19 variantas, vadinamas 501.V2. Ši viruso mutacija buvo aptikta visose 9 šalies provincijose ir, teigiama, yra gerokai greičiau plintanti, lengviau perduodama iš žmogaus žmogui.

Pernai nepasimokė 
PAR pastaruoju metu susidūrė su tokiais pandemijos mastais, kokiems nė iš tolo nebuvo pasirengusi. Sveikatos apsaugos sistema lūžta dėl vis augančių naujų užsikrėtimų koronavirusu. Jų per pastarąją savaitę registruota daugiau nei 130 tūkst. Tai jau kainavo apie 4 tūkst. gyvybių. Pasirūpinti visų užsikrėtusiųjų koronavirusu gydymu nespėja ir pajėgumų stokoja tiek valstybinės, tiek privataus sektoriaus gydymo įstaigos.
 
„Vos atsilaisvina viena lova, į ją pretenduoja daugiau nei 10 užsikrėtusiųjų COVID-19. Nebuvome tam pasirengę. Susirgimų skaičiau auga nenumaldomai ir šį kartą virusas plinta gerokai sparčiau nei pirmosios bangos metu“, - sako Johanesburgo Chris Hani Baragwanath ligoninės darbuotojas.  
Mokslininkai skelbia, jog PAR šiuo metu plinta naujas COVID-19 variantas, vadinamas 501.V2. Ši viruso mutacija buvo aptikta visose 9 šalies provincijose ir, teigiama, yra gerokai virulentiškesnė, greičiau plintanti, lengviau perduodama iš žmogaus žmogui. Pasklidus šiai informacijai kai kurios šalys uždraudė skrydžius iš PAR. 
 
L.S, skaičius
1,3 
daugiau nei mln. užsikrėtimų COVID-19 ir daugiau nei 37 tūkst. mirčių registruota PAR. Tačiau tai - tik patvirtinti atvejai, dalis jų lieka nekontroliuojami ir nesusekami.  
 
Priemonės pavėluotos ir neefektyvios
Stebint kylantį užsikrėtimų skaičių dar gruodžio pabaigoje šalyje buvo įvestas trečio lygio karantinas, ribojama prekyba alkoholiu ir vėl įvesta komendanto valanda,. Dabar imtasi riboti ir viešus susibūrimus, laidotuvėse gali vienu metu dalyvauti ne daugiau nei 50 žmonių, o nuotolinis ugdymas mokyklose pratęstas iki vasario vidurio. 
Medikai ir mokslininkai sako, jog viruso plitimas ir nauji variantai yra pačių PAR piliečių neatsargumo pasekmė. Šventiniu laikotarpiu nevengta susibūrimų pažeidžiant valdžios nustatytus ribojimus, tad dabar nebeįmanoma kontroliuoti viruso židinių - jis išplito populiacijoje. 
 
Kasdien registruojant arti 20 tūkst. naujų užsikrėtimų COVID-19 šalies prezidentas Cyril Ramaphosa paskelbė uždarantis šalies sienas ir ribojantis patekimą į PAR. Dėl to, žinoma, susidarė nemažos spūstys, mat pasibaigus šventiniam laikotarpiui ir atostogoms į PAR nori sugrįžti migrantai, švenčių metu lankę artimuosius aplinkinėse šalyse. Susidarius žmonių srautams šalis nepajėgia užtikrinti pakankamų saugumo priemonių, kad užkratas dar labiau neplistų. Tiesa, dabar visiems, norintiems kirsti PAR tranzitu ar svečiuotis, reikės turėti nemažiau kaip prieš 72 valandas atliktą neigiamą PGR testą.
 
Šalis vos įvedusi ribojimus patekti į ją susidūrė su migrantų sukčiavimu. Prie sausumos sienų jie išplėšė tvoras, bandė perplaukti upes, o judėjimo kontrolę stebintiems pareigūnams pateikė suklastotus kelionių dokumentus ir padirbtus PGR testų atsakymus. Nemaža dalis sukčiavusiųjų nėra PAR piliečiai, tačiau šalį vadina namais ir vienaip ar kitaip nori į ją sugrįžti. 
 
Įžiebė pilietinį pasipiktinimą
Dar pirmosios COVID-19 bangos metu šalies valdžia pagarsėjo korupcija skirstant ir platinant asmens apsaugos priemones, skirtas apsisaugoti ir sumažinti užsikrėtimo koronavirusu tikimybę. Piliečių nepasitenkinimą kelia ir aplaidus valdžios vakcinų nuo COVID-19 prikimo bei visuotino skiepijimo planavimas.
Teigiama, jog PAR Vyriausybė siekia per ateinančius pusantrų metų paskiepyti du trečdalius iš 59 mln. PAR gyventojų. Tačiau medicinos atstovai tikina, jog toks planas yra visiškai nerealus, nes jau dabar matomas tiek medicinos personalo, reikalingo visuotinai vakcinacijai, trūkumas, tiek pernelyg mažas planuojamų įsigyti vakcinų kiekis. 
 
Vos 1,5 mln. „AstraZeneca“ gamintojo vakcinų šalį iš Indijos turėtų pasiekti vasarį. Tačiau jos visos turėtų būti skirtos sveikatos priežiūros specialistams, tiesiogiai dirbantiems su COVID-19 gydymu. 
Šalies valdžia taip pat skelbia, jog dar 20 mln. vakcinų PAR turėtų pasiekti per šiuos metus, tačiau iki šiol viešai neskelbiamos jų įsigijimo ir logistikos detalės. O tai dar labiau skelia kibirkštis tiek tarp medikų, tiek tarp paprastų piliečių ir didina nepasitikėjimą valdžios pajėgumu kovoti su pandemija. 
„Vakcinos nuo COVID-19 buvo sukurtos kaip niekada sparčiai, tačiau jeigu mūsų valdžios pareigūnai nesugeba lygiaverčiai dalyvauti vakcinų pirkimuose ir užtikrinti tinkamo vakcinacijos proceso, visa tai mūsų šalį palieka didelėje nežinioje. Negalime nė numanyti, kuo visa ši pandemija mums baigsis“, - sako universiteto Johanesburge vakcinologijos profesorius Dr Shabir Madhi. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Atidėta kardiologinė pagalba – it tiksinti bomba

  Rizika sveikatai dėl pavėluoto kreipimosi į gydymo įstaigą dažnai yra nepalyginamai didesnė, nei pavojus užsikrėsti koronavirusine...
  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Staigi gydytojo netektis prislėgė visus

  Turėjusi būti eilinė darbo diena Respublikinės Šiaulių ligoninės Širdies ir kraujagyslių centro gydytojui kardiologu...

  Budinti vaistinė


  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Kodėl vaistinėje nėra medžiaginių kaukių?

  Pandemijos pradžioje, kai visame pasaulyje buvo sunku užtikrinti reikiamą apsauginių kaukių kiekį, daug žmonių ėmė jas savaranki&s...
  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  „Camelia“ vaistinėse įrengti pirmieji kabinetai, atitinkantys reikalavimus skiepijimui

  Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) patvirtino, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos – patalpos, įranga, dokum...

  Sveika šeima


  Vakcinos vaikams: kada vėluoti negalima

  Pandemija turi ir teigiamų dalykų – nepaprastai išaugo susidomėjimas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems skirtais skiepais. Deja, nerimą kelia su metais vis labiau menkstantis skiepijimas dviem svarbiomis vakcinomis. 

  Sveikatos horoskopas


  Vasario 1-7 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Gerovės valstybės miražai
  Henrikas Vaitiekūnas Gerovės valstybės miražai
  Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Henrikas Vaitiekūnas Svetimų pokalbių pasiklausymai
  Loterijos – pramoginės kultūros dalis?
  Gediminas Navaitis Loterijos – pramoginės kultūros dalis?

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica