Pandemija keičia laidojimo paslaugų įvairovę

Lukas Paškevičius
2021-05-10
COVID-19 pandemija pasaulyje sukėlė širdies skausmą milijonams žmonių, kurie neteko artimųjų. Tai taip pat neabejotinai priminė, kad gyvenimas yra ribotas. Įvairios nelaimės paskatino ne vieną pasvarstyti, kaip gi norėtųsi būti palaidotiems. Pavyzdžiui, užsienyje žmonės ėmė kūrybiškai žiūrėti į laidojimo paslaugas.
Pandemija keičia laidojimo paslaugų įvairovę
Floridos įmonė „Eternal Reefs“, siūlanti palaikus palaidoti vandenyno dugne, teigia, kad susidomėjimas gana neįprastomis laidojimo galimybėmis išaugo būtent dėl pandemijos.

Floridoje laidotuvės prie jūros
Jungtinėse Amerikos Valstijose kai kurie žmonės ėmė galvoti kūrybiškai apie tai, ką jie nori padaryti su savo kūnu ar pelenais po mirties. Floridos įmonė „Eternal Reefs“ teigia, kad susidomėjimas gana neįprastomis laidojimo galimybėmis išaugo būtent dėl pandemijos.
„Pandemija pakeitė susidomėjimą laidojimo paslaugomis. Vis daugiau žmonių renkasi netradicines galimybes. Manau, kad pandemija daugeliui žmonių atvėrė kitokio, ne tradicinio laidojimo koncepciją“, – sako „Amžinojo rifo“ vadovas.
 

Anot laidojimo biuro Floridoje vadovo, pandemijos metu jiems tenka sulaukti žmonių susidomėjimo apie laidojimą vandenyne. „Atrodo, kad žmonėms tiesiog patinka mintis sugrįžti jūros pavidalu“, – sako biuro vadovas. Praėjusiais metais daugiau nei 2 tūkst. kompanijos rifų buvo pastatyti 25 vietose prie JAV rytinės pakrantės.
 
Laidojimas – ekologiškas pasirinkimas
Žmonėms, norintiems, kad jų palaikai liktų sausumoje, Sietle įsikūręs verslas „Recompose“ sukūrė „žmogaus kompostavimo“ technologiją, kuri mirusiuosius paverčia dirvožemiu.
Kūnas paguldomas sandariame plieniniame cilindre kartu su medienos drožlėmis, šiaudais ir ankštiniais augalais, vadinamais liucerna. Tokio kompostavimo metu, specialiame mėgintuvėlyje yra kontroliuojamas anglies dioksido, azoto, deguonies, šilumos ir drėgmės kiekis, kad mikrobai ir bakterijos galėtų klestėti.
 
Kompostavimo procesas trunka maždaug 30 dienų ir jam pasibaigus trys kubinės pėdos – 85 litrai – žemės pašalinamos iš cilindro. Tokio tipo dirvožemis paskleidžiamas Vašingtono valstijos miške.
Verslininkė iš JAV Katrina Spade sako, kad netradiciniai laidojimo būdai – tai galimybė bendromis pastangomis palikti šį pasaulį gražų, neteršiant planetos. Labai daug dalykų šiuo metu siejama su ekologišku gyvenimo būdu ir šios ekologijos mados atsiranda ir laidojimo versle. „Iš daugelio žmonių girdėjome, kad tai suteikia vilties ir komforto jausmą“, – apie besikeičiantis laidojimo ypatumus pasakoja moteris.


 
Technologijos paspartino galimybes
Jungtinėje Karalystėje laidotuvių ir pomirtinio gyvenimo pramonės ekspertas Peteris Billinghamas kuria tinklalaidę „Death Goes Digital“. Jis sako, kad pandemija paspartino technologijų naudojimą ir priėmimą šiame laidojimo sektoriuje. COVID-19 paspartino šiuos pokyčius kur kas labiau. Panašus atvejis JK yra laidojimo paslaugų tiesioginė transliacija, nes pagal koronaviruso apribojimus nustatomas asmeniškai galinčių lankyti gedinčiųjų skaičius.
 
Kai šių metų pradžioje per COVID-19 Niujorke mirė niujorkiečio Michaelo tėvas, jis taip ir padarė: įdarbino įmonę, kad laidotuvės būtų transliuojamos gyvai. Tai leido žmonėms visoje JAV ir kitose šalyse, įskaitant Kanadą, Indiją, Izraelį, Panamą, Švediją ir JK, stebėti procesus aukštos raiškos vaizdo ir garso įrašais. „Visi jautėsi esą ceremonijos dalyviai, net jei jų ten nebuvo fiziškai“, – sako niujorkietis Michaelas.

Kai kurie žmonės nori, kad kuo daugiau draugų ir šeimos narių galėtų pamatyti artimo žmogaus laidotuves, o kiti tiesiog siekia iškeliaudami iš šio pasaulio neteršti gamtos arba įprasminti gyvenimą kokioje nors jautrioje, širdžiai malonioje vietoje.

 
Komentaras
UAB „Rekviem LT“ vadovas Bernardas Vilkelis:

- Tradicijos keičiasi, o pandemija paskatino tai daryti dar greičiau. Manau, kad spartėjant gyvenimo tempui, greitėja ir atsisveikinimo procesas, visgi, psichologai to nerekomenduoja, nes svarbus moralinis aspektas, galimybė susigyventi su netektimi. Pastebime, kad smarkiai padidėjo kremavimas, nes atsižvelgiant į koronaviruso aplinkybes, tai patogu ir paprasčiau daryti atsisveikinant. Be to, kremavimo populiarumas augo kasmet, galima net sulyginti su elektronine prekyba, kur negrįžtamai bus padarytas teigiamas pokytis.
 
Lietuvoje urną su pelenais galima laikyti kolumbariume, palaidoti ir trumpą laikyti namuose, tačiau turime ir netradicinių prašymų, pavyzdžiui, ar galime išbarstyti pelenus specialiame lauke, vandenyje, visgi, tai nėra populiarūs pasiūlymai ir ne visi jie gali būti įgyvendinti Lietuvoje, sakyčiau, tai greičiau pavieniai prašymai. Visgi kraštutinumų, kad būtų galima išbarstyti palaikus Katedros aikštėje ar panašiose vietose, mes nepalaikome, turi būti išlaikyta pagarba. Tačiau, manau, kad pribrendo laikas apie tai kalbėti, visuomenei įsitraukti į diskusijas, koreguoti įstatymus ir sukurti tvarkingas taisykles.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    Lėtiniai skausmai kantrybės šarvų nepramušė

    „Būčiau susirgusi vėžiu, senai būčiau mirusi, o nuo šios ligos mirtis neateis. Nebent galėjau mirti nuo vaistų“...
    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Ir rašo, ir gydo. Kas?

    Matyti virš kompiuterio palinkusį, klaviatūrą barbenantį mediką – gana įprasta: žodžiais nugula paciento ligos istori...

    Budinti vaistinė


    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Vaistininkai: receptus galime pratęsti ir patys

    Gydytojai išrašydami receptus daro daug klaidų, pratęsti receptą poliklinikoje pacientui nepatogu. Vaistininkai siūl...
    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    Vaistų prieinamumas: ar pakanka finansavimo?

    „Kompensavimo sistema ir sąlygos pacientams laiku įsigyti reikalingų vaistų turėtų būti gerinamos“, – Seimo Svei...

    razinka


    Sveika šeima


    Buriavimas: mėlynos kojos, bet rami galva

    Kad buriavimas yra vandens sportas, žino kiekvienas. Tačiau ties čia daugelio žinios apie šią sporto šaką tikriausiai ir baigiasi. Kuo ypatingas buriavimas, kokia jo nauda ir žala sveikatai, kaip įveikti jūrligę ir krantligę, pasakoja buriavimo akademijos „Vėjo pamušalai“ įkūrėjas Vilius Tamkvaitis.

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Henrikas Vaitiekūnas Savigrauža. Širdgėla. Susikrimtimas
    Ir turtuoliai verkia
    Henrikas Vaitiekūnas Ir turtuoliai verkia
    Kas po devintu prakaitu slypi?
    Henrikas Vaitiekūnas Kas po devintu prakaitu slypi?

    Naujas numeris