Paaiškėjo, kas rūpinsis europiečių sveikata

Rūta Kerulytė
2019-12-06
Psichologė, parlamentarė, pacientų draugijos lyderė ir… pacientė, du sykius laimėjusi kovą prieš vėžį. Sveikatos ir maisto saugos eurokomisarą Vytenį Povilą Andriukaitį poste pakeitusios kiprietės Stellos Kyriakides (63 m.) biografija išties marga. Ką atneš naujai papūtę vėjai?
Paaiškėjo, kas rūpinsis europiečių sveikata
Medicinos psichologė, Kipro parlamento narė, vėžio pacientų draugijos lyderė ir ligą įveikusi pacientė. Rodos, Stella Kyriakides atstovėjo visose įmanomose barikadų pusėse. Ar to užteks sėkmingam darbui Europos Komisijoje, nežinia, tačiau pasitikėjimo kreditą politikė jau turi.

Empatiška politikė 
Medicinos psichologė, Kipro parlamento narė, vėžio pacientų draugijos lyderė ir ligą įveikusi pacientė. Rodos, Stella Kyriakides atstovėjo visose įmanomose barikadų pusėse. Ar to užteks sėkmingam darbui Europos Komisijoje, nežinia, tačiau pasitikėjimo kreditą politikė jau turi.
Kolegos naująją komisarę, dirbusią Kipro parlamente, vadina „išmania ir empatiška politike“. Tai liudija ne S.Kyriakides žodžiai, o darbai. Į aktyvią politiką moteris įsitraukė 2006 m., kai Kipro krikščionių demokratų partija ją delegavo į šalies parlamentą. Panašu, kad politikė greitai sulaukė bendražygių pasitikėjimo: 2013 m. S.Kyriakides tapo partijos vicepirmininke.
 
Dalyvaudama politikoje moteris nepamiršo sau artimos sveikatos sferos. Nors atstovauja krikščionių demokratų idėjoms, S.Kyriakides pasisako už moterų teises, šiuolaikinius sprendimus ir teisę rinktis. Pernai politikė inicijavo įstatymą, kuriuo Kipre pagaliau dekriminalizuoti abortai.

Šalia nacionalinės politikos S.Kyriakides net septynerius metus (2012-2019 m.) pirmininkavo Kipro delegacijai Europos Tarybos Parlamentinėje asamblėjoje, dirbo Socialinių reikalų, Sveikatos ir Regionų plėtros komitetuose. Moteris netruko sužibėti ir šioje sferoje: iš parlamentinės asamblėjos pirmininko posto atsistatydinus ispanui Pedro Agramuntui, S.Kyriakides tapo asamblėjos vadove. Beje, kandidatuojant į šias aukštas pareigas, kiprietės keliai susikirto su Lietuva: trečiajame rinkimų etape ji varžėsi su Lietuvos politiku, konservatoriumi Emanueliu Zingeriu. Balsavimo rezultatai buvo palankesni S.Kyriakides. Pirmininkės poste ji išbuvo metus.
 
Liga paskatino veikti
Veikli kiprietė nevengia kalbėti apie ją užklupusią ligą. Politikė kaip ir jos motina sirgo krūties vėžiu. Su liga moteris intensyviai kovojo net du kartus – 1996 ir 2004 m. S.Kyriakides tikina, kad skaudi patirtis paskatino užsiimti aktyvizmu. Politikė spėjo pabuvoti bene stipriausios Europoje krūties vėžio pacientų organizacijos, 47 valstybes vienijančios „Europa Donna“ prezidente.
 
Nors naujoji Eurokomisijos narė neturi ilgametės vadovavimo biurokratiniam aparatui patirties, europinėje sveikatos politikoje ji toli gražu ne naujokė. Vadovaudama „Europa Donna“ organizacijai S.Kyriakides aktyviai tarpininkavo tarp Briuselio ir ES valstybių, ragindama integruoti krūties vėžio diagnostikos ir gydymo naujoves. Europos šalys iš pradžių vangiai priėmė ES sostinėje užgimusias sveikatos iniciatyvas, tačiau su S.Kyriakides pagalba pavyko paspartinti onkologiniams pacientams be galo svarbius naujovių integravimo procesus. Savo kailiu patyrusi sėkmingų derybų ir įkalbinėjimų svarbą kiprietė įsteigė mokymus sveikatos aktyvistams, suteikiant galimybę gilinti žinias apie vėžio gydymo naujoves ir derybų meną.
 
Sergančiųjų labui pasižymėjusios politikės paskyrimas į svarbų sveikatos politikai postą suteikė vilčių Europos pacientų organizacijoms. Vieša paslaptis – šių organizacijų lyderiai vis dar skundžiasi, kad Briuselis į juos žvelgia iš aukšto. Tikimasi, kad su S.Kyriakides pagalba pacientų organizacijos bus girdimos visos Europos Sąjungos mastu, o į pacientą orientuota sveikatos priežiūra iš skambaus teiginio taps realybe.
Kita vertus, S.Kyriakides vienu metu teks dorotis su vienodai svarbiomis, tačiau prieštaringomis užduotimis: patenkinti ir pacientų, ir farmacininkų lūkesčius. Nors naujoji eurokomisarė žada užtikrinti, kad nestigtų reikalingų medikamentų už prieinamą kainą, kartu politikė privalės rūpintis ir milžiniškų resursų reikalaujančia medicinos inovacijų plėtra, palaikyti Europos farmacijos įmonių lyderystę pasaulyje.
 

Misija: pateisinti lūkesčius
S.Kyriakides savo kandidatūros kampaniją pradėjo pažadu – išpildyti ES piliečių lūkesčius sveikatos srityje. Svarbiausias prioritetas politikei – socialinės atskirties mažinimas. Jos teigimu, būtent nevienoda socialinė padėtis dalį ES piliečių atriboja nuo modernių gydymo būdų. „Iš asmeninės patirties žinau, kokia svarbi darniai veikianti sveikatos sistema ir medicinos prieinamumas visiems gyventojams“, - „Twitter“ paskyroje patalpintame įraše kalbėjo būsima eurokomisarė. „Deja, kai kuriuose Europos regionuose sveikatos apsauga vis dar ne žmogaus teisė, o prabanga. Turime tai pakeisti“, – pridūrė ji.
 
S.Kyriakides pasakoja, kad išgyventa kova su vėžiu įkvėpė rūpintis ne tik savimi, bet ir kitais. Politikė įsitikinusi, kad išsvajotą į pacientą orientuotą priežiūrą užtikrina holistinis požiūris į sveikatą: dėmesį kreipiant ne tik į ligą, bet ir į individualią organizmo sistemą bei poreikius.
Politikei rūpi ne tik žmonių sveikata, bet ir mitybos įpročiai. Gyvūnų gerovės, laikymo ir panaudojimo maistui klausimai taip pat pateks į S.Kyriakides reikalų sferą.

 
Eurokomisarė užsimojo įgyvendinti ambicingą strategiją „Nuo ūkio iki šakutės“ (ang. from farm to fork). Ši iniciatyva ragina rūpintis visų maisto grandinių tvarumu sveikatos, ekonomikos, klimato ir aplinkosaugos aspektais. Sveikatos strategija „Nuo ūkio iki šakutės“ glaudžiai susijusi su maisto sauga ir modernios medicinos skauduliu spėjusia tapti kova prieš antimikrobinį atsparumą.
Panašu, kad naujosios eurokomisarės laukia nelengvos užduotys: juk sveikatos sritis buvo ir liuksemburgiečio Jeano-Claudo Junckerio vadovaujamos Europos Komisijos arkliukas. Pasitikėjimo kredito sulaukusiai Kipro politikei teks pateisinti europiečių lūkesčius ir pranokti pirmtakus.
  
Ko tikėtis iš naujosios Europos Komisijos?
Sudėtį pakeitusios Komisijos laukia daugybė neišspręstų ir naujų iššūkių – nuo kontraversiškos migracijos politikos iki vis labiau spaudžiančių aplinkosaugos klausimų.
Naujoji Eurokomisija išskirtinė daugeliu aspektų. Jai diriguojanti vokietė Ursula von der Leyen pasisakė už proporcingą atstovavimą lyties pagrindu. 27 narius turinčioje Komisijoje dirbs net 13 moterų – daugiau, nei kada nors anksčiau. Komisija pasižymės ir jaunais veidais bei dinamiškumu: darbą pradės jauniausias istorijoje eurokomisaras, 29-erių Virginijus Sinkevičius, iki šiol ėjęs ekonomikos ir inovacijų ministro pareigas. Lietuviui teks rūpintis viso pasaulio dėmesio sulaukiančiais klimato kaitos klausimais.
Kaip seksis tvarkytis naujajai Europos Komisijai, dar nežinia, tačiau aišku viena: bus įdomu.

 
lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris