Oro tarša pražudo milijonus

Saulė Norvilaitė
2016-10-13
Devyni iš dešimties žmonių gyvena tokiose pasaulio vietose, kur oro tarša peržengia oficialius saugumo rodiklius. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), dėl to kasmet miršta milijonai žmonių.
Oro tarša pražudo milijonus
Londone šalia itin judrios gatvė gyvenanti Rosamund Kissi-Debrah tikina, kad astma sirgusi jos dukra Ella Kissi-Debrah mirė dėl taršos.

Devynmetė – taršos auka
Motina, kurios devynmetė dukra mirė po itin sunkaus astmos priepuolio, reikalauja, kad būtų nustatyta, ar oro tarša yra dėl to kalta. Ella Kissi-Debrah, gyvenusi pietrytinėje Londono dalyje šalia itin judrios gatvės, mirė prieš trejus metus.
 
Jos mama Rosamund Kissi-Debrah tikina, kad dukra mirė dėl taršos. Ella, kuriai astma diagnozuota šešerių, buvo aktyvus vaikas, mėgęs šokti, plaukioti, važinėti dviračiu. Mirties dieną ji kaip įprasta ėjo į mokyklą, tačiau naktį miegodama patyrė stiprų priepuolį. R.Kissi-Debrah sakė, kad dukra ėmė stipriai kosėti.

 
Kai priepuolis ėmė sunkėti, moteris iškvietė greitąją. „Nesakau, kad dėl to kalta vien oro tarša, nes astmos priepuolį sukelia daugybė veiksnių. Tačiau tiek mano dukra, tiek sūnus buvo paveikti užteršto oro“, – tvirtino nukentėjusioji.  
R.Kissi-Debrah nori, kad jos advokatas pareikalautų antrojo tyrimo dėl dukros mirties arba nepriklausomo tyrimo dėl oro taršos įtakos vaikų sveikatai. Moteris šiuo metu nerimauja dėl prastų taršos rodiklių ir devynmečio sūnaus Roberto, kuris taip pat serga astma, sveikatos.
 
Šeimai atstovaujanti žmogaus teisių advokatė Jocelyn Cockburn yra šokiruota, jog taršos klausimas dar niekada nebuvo iškeltas teisme. „Jau praėjo treji metai nuo to laiko, kai mirė Ella, o tyrimas dėl taršos poveikio dar nepradėtas. Vadinasi, Vyriausybė galimai pažeidė šios šeimos žmogaus teises“, – piktinosi advokatė.
 
Dėl prasto oro mirė milijonai 
Didžiuliai pasaulio plotai yra užteršti mažytėmis tokių teršalų kaip sulfatai, nitratai, juodoji anglis dalelėmis, kurios gali prasiskverbti giliai į plaučius ir sukelti mirtinas ligas. Kinija, Indija, Rytų Europa, Vidurio Rytai ir Afrika yra labiausiai paveikti regionai. Oro tarša sukelia širdies smūgius, insultus, plaučių vėžį, kvėpavimo takų infekcijas.
 

Beveik visa Anglija viršija PSO nurodytus saugumo limitus. Švarus oras yra tik šiaurės vakarinėse kaimo vietovėse. O štai didžioji dalis Škotijos neviršija oro taršos rodiklių, išskyrus centrinę dalį ir ypač Glazgo miestą. Šiaurinė Airija taip pat yra pakankamai saugi sveikatai, išskyrus didžiausią jos miestą Belfastą.
Prieš ketverius metus tiek išorinė, tiek vidinė oro tarša sieta su 6,5 mln. žmonių mirtimi. Tai 11 proc. visų tų metų mirčių, todėl oro tarša skelbiama kaip viena didžiausių grėsmių žmonių gyvybėms.
 
„Oro tarša pastaraisiais metais tapo didžuliu rūpesčiu, daugelyje pasaulio didmiesčių ji tik didėja. Tiek aplinkos, tiek namų oro tarša yra didžiausia grėsmė sveikatai – ji „atsakinga“ maždaug už vieną iš devynių mirčių kasmet“, – sakė PSO viešosios sveikatos skyriaus vadovė dr. Maria Neira, dirbusi prie ataskaitos apie taršą. Tik vienas žmogus iš dešimties gyvena mieste, kuris atitinka PSO oro kokybės rodiklius.

 
Būtini politinio lygio sprendimai
„Šie skaičiai parodo slegiantį mirtingumo vaizdą dėl oro taršos, kuri kenkia visai kvėpavimo sistemai. Tiek daug mirčių per metus buvo užfiksuota Europos Sąjungoje, todėl mums reikia imtis skubių veiksmų, jog pagerintumėme oro kokybės rodiklius.
 
Britanijos plaučių ligų fondas teigia, kad visi privalome prisidėti prie žalingo taršos poveikio mažinimo, dirbti su kitomis organizacijomis, kurios taip pat siekia pagerinto oro kokybę jau dabar. Mes tai galime padaryti užtikrindami, kad parlamentas parengs naująjį švaraus oro teisių aktą ir sukurs švaraus oro zonas labiausiai užterštose Jungtinės Karalystės vietovėse“, – pasiūlė Britanijos plaučių ligų fondo vadovė dr. Penny Woods.
 
„Kol oro tarša yra beveik nematoma, tik šie skaičiai parodo, kad daugelis britų kvėpuoja teršalais. JK ir keliose kitose Europos šalyse pasitelkiame teismus norėdami priversti Vyriausybes užtikrinti mūsų teisę į gryną orą. Oro tarša sukėlė sveikatos krizę daugelyje šalių visame pasaulyje. Tai gali pakeisti tik Vyriausybės ir pramoninkai priimdami ryžtingus sprendimus“, – sakė aplinkosaugos advokatų grupės „Klientas Žemė“ vadovas James Thornton.  


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica