Narkotikai pražudo daugiau žmonių nei ginklai

Emilija Lipskytė
2021-11-25
JAV Federalinis tyrimų biuras praėjusią savaitę pranešė, kad mirčių nuo perdozavimo, pandemijos metu, skaičiai pasiekė rekordiškas aukštumas. Šios mirtys – prarastos galimybės gydytis, didėjančių psichikos sveikatos problemų ir stiprių narkotinių medžiagų prieinamumo gatvėje pasekmė.
Narkotikai pražudo daugiau žmonių nei ginklai
Jaime Puerta laiko sūnaus Danielio Puerta-Johnsono, mirusio pernai balandį, nuotrauką prie Roybal federalinio pastato Los Andžele. Šešiolikmetis mirė išgėręs tabletę, kurioje buvo fentanilio. AFP per Getty Images

Skaičiai, kurie gąsdina
Remiantis preliminariais Nacionalinio sveikatos statistikos centro duomenimis, per dvylikos mėnesių laikotarpį, kuris baigiasi balandžio mėnesį, daugiau nei 100 tūkst. amerikiečių mirė nuo perdozavimo. Tai yra 30 proc. daugiau nei praėjusiais metais, kada buvo fiksuota 78 tūkst. atvejų ir 50 proc. daugiau nei 2015 m. Pirmą kartą istorijoje mirusiųjų nuo perdozavimo skaičius yra didesnis, nei žuvusiųjų avarijose ar nuo ginklo, kartu sudėjus.
 

Didžioji dauguma šių mirčių, apie 70 proc., buvo tarp 25-54 metų amžiaus vyrų. Nors teigta, kad opioidų krizė pirmiausia paveikė baltuosius amerikiečius, tačiau labiau nukentėjo juodaodžiai. Mirčių skaičius skyrėsi ir regionuose. Daugiau nei perpus perdozavimo atvejų skaičius pakilo Kalifornijoje, Luizianoje, Misisipėje, Vakarų Virdžinijoje ir Kentukyje. 40 proc. ar daugiau padidėjimas buvo pastebėtas Vašingtono valstijoje, Oregone, Nevadoje, Minesotoje, Aliaskoje, Nebraskoje, Virdžinijoje. Mirčių sumažėjo tik Naujajame Hampšyre, Naujajame Džersyje ir Pietų Dakotoje.
 
Nors naujausi skaičiai iki rugsėjo mėnesio rodo, kad mirtingumas sulėtėjo, niūrūs rodikliai įspėja apie visuomenės sveikatos krizę, kurią užtemdė ir paspartino COVID–19 pandemija. „Tai yra skaičiai, kurių dar niekada nematėme“, – teigia Nacionalinio priklausomybių nuo narkotikų instituto direktorė Nora Volkowa ir priduria, kad šie mirties atvejai sulaukia didelio atgarsio, nes perdozuoja jauni, darbingi žmonės. „Jie palieka draugus, šeimą ir vaikus, jei tokių turi, todėl pasekmės yra skaudžios. Tai – didelis iššūkis mūsų visuomenei“, – nuogąstauja ji.
 
Nežino, ką vartoja
Mirčių didėjimą, didžiąją dalimi nulemto sintetinių opioidų vartojimu, paskatino plačiai paplitęs fentanilis. Tai yra greitai veikiantis narkotikas, kuris šimtą kartų stipresnis už morfijų. Vis dažniau fentanilis slapta pridedamas prie kitų nelegaliai pagamintų vaistų, siekiant padidinti jų stiprumą. N.Volkowa teigia, kad kai kurie perdozavusieji greičiausiai ieškojo būtent fentanilio, tačiau dalis galbūt jo nenorėjo vartoti. „Daug žmonių miršta nežinodami, ką praryja“, – užsimena ji.
 
Per minėtus dvylika mėnesių taip pat padaugėjo mirčių nuo perdozavimo atvejų, susijusių su stimuliatoriais. Tokių kaip metamfetaminas, kokainas ir receptiniai vaistai nuo skausmo. Kaip mano gydytojas ir Brandeis universiteto medicininių tyrimų, susijusių su opioidais, vadovas Andrew Kolodny, daugelis žmonių, turinčių priklausomybę sintetiniams opioidams, greičiausiai tapo priklausomi po to, kai medikai jiems išrašė receptinių opioidų. „Dar iš šiandien paaugliams dygstant protiniams dantims nuo skausmo skiriami opioidiniai vaistai“, – pastebi jis.

 
Netinkamas finanasavimas?
Nacionalinio priklausomybių nuo narkotikų instituto direktorė N.Volkowa pažymėjo, kad žmonės, kovojantys su priklausomybe ir bandantys pasveikti, yra linkę atkristi. Pandemija ir jos metu sumažėjęs žmonių socialinis ratas, nerimas, depresija prisidėjo prie krizės augimo.
 
Dėl koronaviruso sutrikus sveikatos sistemai buvo atidėtas žmonių, turinčių priklausomybę narkotinėms medžiagoms, gydymas. Užsikrėtę COVID-19 virusu pacientai tapo svarbesni. Fondo „Hazelden Betty Ford“, kuris yra įsteigęs priklausomybių gydymo centrus, prezidentas ir gydytojas Josephas Lee teigia, jog bendruomenių ir socialinės paramos išnykimas pandemijos laikotarpiu prisidėjo prie perdozavimo atvejų augimo. „Matome daug žmonių, kuriems laiku nebuvo suteikta pagalba“, – konstatuoja gydytojas.
 
Praėjusį pavasarį skyrusi 1,5 mlrd. dolerių prevencijai ir gydymui JAV valdžia bando spręsti pandemijos metu susidariusį skaudulį. Papildomai 30 mln. dolerių jie skyrė vietinėms paslaugoms, skirtoms žmonėms, kovojantiems su priklausomybe, finansuoti. Taip pat dalis šių lėšų gali būti naudojamos greitajam testui, kuris nustato, ar į narkotinę medžiagą buvo įmaišytas fentanilis, įsigyti.
 
Kritikai gi abejoja šių pinigų veiksmingumu. Jie paragino valdžią geriau skirti finansavimą gydymo centrų, kurie galėtų žmogų priimti tą pačią dieną, kai jis paprašo pagalbos, išlaidoms kompensuoti. Dar vienos kritikos strėlės skrenda į draudimą medikams išrašyti buprenorfiną be federalinio leidimo. „Jei tikrai norite, kad mirčių skaičius sumažėtų, turite palengvinti asmens, priklausomo nuo opioidų, gydymą. Ypač buprenorfino prieinamumą. Turi būti lengviau gydytis, nei nusipirkti narkotinių medžiagų“, – rėžia gydytojas Andrew Kolodny.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

  Parkinsono liga: jaunas pacientės amžius klaidino medikus

  Mildai (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) dabar jau 50, bet Parkinsono liga į jos gyvenimo duris pasibeldė kur kas ank...
  Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

  Projektas „Žemiau bambos“: jautriai, bet be tabu

  Su naujos gyvybės užsimezgimu atsiradusi idėja sukurti socialiniuose tinkluose „Žemiau bambos“ puslapį, išsiplė...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vaistinių atstovai primena, kad galimybių paso vaikams į vaistinę turi ateiti tėvai

  Vyriausybės sprendimu galimybių pasas nuo gruodžio 28 d. bus išduodamas vaikams nuo 12 metų, o nebe nuo 16-kos, kaip buvo i...
  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse SAM leido aptarnauti daugiau žmonių

  Galimybių paso nenaudojančiose vaistinėse Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nuo penktadienio leido aptarnauti daugiau žmonių.

  Sveika šeima


  Pirštų sąnariuose sproginėjantys burbuliukai: ar yra žala?

  Dažniausiai vaikystėje išmokę skleisti garsus lankstant piršto sąnarius, žmonės erzina aplinkinius, kurie kaip susitarę kartoja, kad senatvėje pirštai susisuks. Tačiau ar tiesa, kad šis įprotis gali sukelti sveikatos problemų?

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Henrikas Vaitiekūnas Dalytis apelsinu? Na, jau ne!
  Ką renkasi blondinės?
  Henrikas Vaitiekūnas Ką renkasi blondinės?
  Atsargiai: biohakeriai atidunda!
  Henrikas Vaitiekūnas Atsargiai: biohakeriai atidunda!

  Naujas numeris