Nadia Savčenko: „Jei norite, kad būčiau prezidentė, aš tai padarysiu“

Saulė Norvilaitė
2016-06-03
„Ukrainiečiai, jei jūs norite, kad aš būčiau prezidentė, aš tai padarysiu“, – tvirtai pareiškė po dvejų metų nelaisvės Rusijoje į Ukrainą grįžusi karo pilotė Nadia Savčenko (35 m.).
Nadia Savčenko: „Jei norite, kad būčiau prezidentė, aš tai padarysiu“
Kaip ilgos badavimo savaitės atsilieps sveikatai, parodys laikas, tačiau dabar po įkalinimo Rusijoje į tėvynę grįžusi Ukrainos pilotė Nadia Savčenko apie tai negalvoja. Moteris, kuri Ukrainoje jau tapo pasipriešinimu Rusijai simboliu, pasiryžusi, jei tik tautiečiai norės, tapti šalies prezidente.

Jei esi prieš Rusiją, tavo vieta psichiatrinėje
N.Savčenko dar prieš sulaikymą buvo neeilinė moteris. Laiką ji leido pilotuodama lėktuvus ir šaudydama į sraigtasparnius. Ukrainoje N.Savčenko - pirmoji moteris pilotė, baigusi prestižines aviacijos studijas. Ji buvo vienintelė, tarnavusi kartu su Ukrainos kariais, palaikiusiais taiką Irake. Pilotė prieš dvejus metus atostogas skyrė kovai kartu su Kijevo savanorių batalionu „Aidar“, tačiau netrukus buvo sučiupta prorusiškų separatistų Rytų Ukrainoje.
 
Jau kitą mėnesį po dingimo, N.Savčenko mįslingai atsirado izoliatoriuje Voronežo (Rusija) mieste. Tyrimų komitetas teigė, kad ji nužudė du Rusijos žurnalistus ir kirto sieną be dokumentų it pabėgėlė. Per pirmąjį posėdį N.Savčenko atrodė stipri ir ryžtinga, o vienas pirmųjų jos sakinių buvo, kad buvusio Ukrainos lyderio Viktoro Janukovičiaus nebėra, todėl ji tiki, kad ir Rusijos lyderis Vladimiras Putinas bus priverstas pasitraukti. Pagal sovietines tradicijas tokie pareiškimai laikomi nestabilios psichikos ženklu, todėl buvo nuspręsta ją ištirti.
 

Kovotojai atlikta psichiatrinė ekspertizė Maskvos psichiatrijos institute. Tai įvyko tą pačią dieną, kai teismas turėjo svarstyti jos skundą dėl šios procedūros. Uždarame posėdyje buvo nutarta posėdį nukelti dėl N.Savčenko nebuvimo. Moters advokatas Nikolajus Polozovas sakė, kad tai buvo padaryta tik tam, kad ukrainietė nepatektų į teismą ir bylos nagrinėjimas užtruktų kuo ilgiau. Žmogaus teisių stebėtojai N.Savčenko bylą vadino politine, o JAV valdžia tvirtino, kad jos išlaisvinimas yra viena sąlygų, kad Rusijai būtų sušvelnintos sankcijos.
 
Bado rekordas Maskvos kalėjime
Dėl pareikštų kaltinimų N.Savčenko paskelbė bado streiką 2014-ųjų gruodį. Po dviejų mėnesių ji buvo perkelta į Maskvos kalėjimo ligoninę. Vokietijos medikams buvo leista porą kartų ją aplankyti. N.Savčenko badavo 83 dienas iš eilės. Per tiek laiko ji neteko septyniolikos kilogramų svorio.
 
N.Savčenko yra užsispyrusi moteris. Jokios baimės ar prašymo pasigailėti jos akyse nebuvo matyti. Ir ji tai įrodė pasiekusi ilgiausio bado streiko rekordą Maskvos kalėjime. „Nė vienas tiek daug neištvėrė kaip ji. Paprastai po kelių savaičių jie nualpsta“, – sakė kalėjimo gydytojas. „Aš daviau pažadą. Iki tos dienos, kai grįšiu į Ukrainą, arba paskutinės savo gyvenimo dienos Rusijoje, aš nepasiduosiu“, – rašė kovotoja laiške.
 
Nepraėjus nė porai savaičių po pirmojo badavimo ukrainietė vėl atnaujino streiką ir nuolat silpo. Pasak ją stebėjusio žmogaus teisių pareigūno, moteris neteko dar aštuonių kilogramų, o jos tyrimai buvo labai blogi. Vėliau N.Savčenko buvo perkelta į civilinę ligoninę. Antrasis bado streikas truko 57 dienas. Pilotės svoris siekė vos penkiasdešimt kilogramų. Kalėjimo pareigūnai žinojo apie atnaujintą streiką, tačiau apie tai neinformavo net jos advokato.
 
Šių metų kovo mėnesį N.Polozovas savo „Facebook“ paskyroje pranešė, kad N.Savčenko vėl būtina skubi medicininė pagalba po keturiolika dienų trukusio sausojo bado streiko. „Vakar ji vėmė vandeniu, kurį bandė gerti. Jos būklė vis blogėja. Ją seniai kamuojanti inkstų akmenligė paūmėjo dėl bado streiko sukelto streso, ypač dėl vandens nevartojimo. Ji stipriai karščiuoja, vadinasi ją kamuoja vidaus organų uždegimas. Dabar jai skubiai reikia medicininės patikros“, – sakė ukrainietės advokatas.
 
N.Savčenko nesutiko, kad ją apžiūrėtų Rusijos gydytojai. O medikai iš Ukrainos negavo aplankyti pilotę. Po kelių dienų moteris buvo nuteista kalėti 22 metus. Kol teisėjas skaitė nuosprendį, N.Savčenko giedojo Ukrainos himną, o po to vėl nusprendė badauti ir negerti vandens. Šį kartą nusilpusios ukrainietės protestas truko vos šešias dienas.

 
Kalinimas – politinis spektaklis
Mainais už N.Savčenko Ukraina grąžino Rusijai du Kijeve sulaikytus specialiųjų pajėgų kareivius Jevgenijų Jerofejevą ir Aleksandrą Aleksandrovą. Dėl pilotės sveikatos prastėjimo, jos įkalinimas buvo ne vien politinis ar teisinis klausimas, tačiau ir žmogaus teisių pažeidimas.
 
V.Putinas bandė išpešti naudos iš N.Savčenko paleidimo, įvykusio dėl tarptautinio spaudimo. Tačiau Didžiojo septyneto lyderiai (G7), susirinkę Japonijoje, nepasikliauja tokiu „humanišku“ Rusijos prezidento sprendimu ir siekia Rusijai griežtinti sankcijas, kurios buvo nustatytos Minsko susitarimu. Barakas Obama ir Angela Merkel tikina, kad dar per anksti kalbėti apie nuolaidas Rusijai.

 
Be to, užsienio ekspertai mano, kad kaltinimai pilotei yra neteisingi. „Nėra jokių įrodymų, kad N.Savčenko padarė tokį nusikaltimą. Ji buvo sulaikyta valandą prieš tai, kai minosvaidžio atakos metu buvo nužudyti du žurnalistai. Tai patvirtina ir įrašas N.Savčenko telefone“, – sakė vyresnysis mokslinis bendradarbis Džordžtauno universitete Jeffrey Gedmin.
 
N.Savčenko buvo uniformuota karė, o tokiu atveju sulaikytasis įprastai gauna karo belaisvio statusą. Tačiau Rusija apsimetė, kad Rytų Ukrainoje nebuvo karo, todėl pilotė laikyta tiesiog paprasta nusikaltėle.
 
Šis spektaklis N.Savčenko sulaikymą pavertė Rusijos agresijos prieš Ukrainą simboliu, o pačią ukrainietę – pasipriešinimo Rusijai simboliu. Prieš beveik porą metų ukrainiečiai išrinko N.Savčenko į parlamentą jai nedalyvaujant. Po metų P.Porošenka jai skyrė Ukrainos didvyrio medalį – aukščiausio lygio šalies apdovanojimą.

 
Tarp kitko
Petro Porošenka taip pat tikisi, kad į Ukrainą greitai sugrįš kiti du Ukrainos piliečiai, neteisėtai įkalinti Rusijoje. Ukrainos lyderis viliasi, kad per ateinantį mėnesį derybos dėl politinių kalinių išlaisvinimo vyks greičiau. Ypač dėl tų kalinių, kurie turi sunkių sveikatos sutrikimų. Oficialiai Rusijoje šiuo metu laikoma apie trisdešimt ukrainiečių.



Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris