Mokys, kaip reaguoti į branduolinį išpuolį

Indrė Daukšaitė
2018-01-15
JAV prezidento Donaldo Trumpo komentaras „Twiteryje“ apie tai, jog jis turi didesnį branduolinį mygtuką, t.y. kad JAV branduoliniai pajėgumai kur kas didesni nei Šiaurės Korėjos vadovo Kim Jong Un, gali atgrasyti Šiaurės Korėją nuo branduolinių ginklų mainų. Visgi didžiausia JAV sveikatos agentūra rimtai žiūri į branduolinio išpuolio galimybę.
Mokys, kaip reaguoti į branduolinį išpuolį
Iškilusi branduolinio išpuolio grėsmė mobilizuoja JAV atsakingų institucijų veiklą.

 Niokojančios pasekmės
Sausio 16 d. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai (angl. - C.D.C.) ketina surengti seminarą tema „Visuomenės sveikatos atsakas į branduolinę detonaciją“. Seminaras skirtas gydytojams, vyriausybės pareigūnams, skubiosios pagalbos tarnyboms ir kitiems asmenims, kurie, jeigu išgyvens, bus atsakingi už neatidėliotiną sureagavimą į branduolinį išpuolį.

Pasak C.D.C. atstovų, nors branduolinis sprogimas mažai tikėtinas, jis turėtų niokojančių pasekmių, o laikas imtis kritinių apsaugos priemonių tam nutikus - ribotas. Nepaisant tokio įvykio baimės, planavimas ir pasiruošimas gali sumažinti mirčių ir ligų skaičių. „Prisijunkite prie mūsų šioje Grang Rounds sesijoje, kad sužinotumėte, kokios visuomenės sveikatos programos jau buvo sukurtos federaliniu, valstijos ir vietos lygiu, kad tinkamai pasirengtume branduolinei detonacijai. Sužinokite, kuo planavimo ir pasirengimo branduolinei detonacijai veikla yra panaši ir kuo skiriasi nuo kitų pastangų planuoti skubius padarinius“, – teigiama C.D.C. internetiniame puslapyje.
 
S.D.C. atstovas Bert Kelly teigė, kad agentūra renginį pradėjo planuoti dar praėjusių metų balandį, nurodydama, kad jis buvo numatytas dar iki prezidento D.Trumpo paskutiniųjų įrašų „Twiteryje“. Šis renginys, B.Kelly nuomone, yra C.D.C. ilgalaikio ir įprastinio darbo dalis, panaši į darbą, kurį ji atlieka rengdama visas kitas galimas ekstremalias situacijas sveikatos srityje, siekdama užtikrinti, kad visuomenės sveikatos bendruomenė būtų pasirengusi visų rūšių sveikatos grėsmėms. Seminaro darbotvarkė apims tokias temas kaip „Pasirengimas neįsivaizduojamam“, „Parengiamojo spinduliavimo planas“ ir „Duomenų ir sprendimų priėmimo priemonių naudojimas norint imtis reagavimo veiksmų“. Renginį bus galima stebėti ir tiesiogiai.
 

250 
- tiek tūkst. žmonių, vieno tyrimo duomenimis, gali išgyventi dešimties kilotonų branduolinę bombą mieste paprasčiausiai pasilikdami ten, kur yra.

 
Branduolinį sprogimą galima išgyventi

„Tai atsakas D.Trumpo administracijai, kuri kelia įtampą ir branduolinio karo riziką“, – teigė tyrėjų grupės mokslų daktaras Edvinas Lymanas. Jo nuomone, niekas nekompensuotų branduolinio ginklavimosi padarinių. Bet svarbiausias klausimas, pasak E.Lymano, yra toks: jeigu Šiaurės Korėja siųstų vieną ar dvi raketas JAV, ar tai visuomenė privalėtų žinoti ir ar tai galėtų sumažinti riziką?
Nuo Šaltojo karo pabaigos visuomenės sveikatos pareigūnai bandė, be pavojaus kėlimo visuomenei, išsiųsti pranešimą tiems, kurie galėjo būti likę gyvi po branduolinio sprogimo: likite kur esate, nebandykite palikti pastato, kuriame esate, neišvažiuokite iš miesto bent jau kol pareigūnai nepraneš, kad yra saugu. Toks elgesys greičiausiai taps pagrindine C.D.C. pranešimo žinute.
 
„Po branduolinio ginklo detonacijos, aukščiausias radiacijos lygis patenka į aplinką. Žmonės, kurie išgyvena, gali bandyti nusigauti į ligoninę arba palikti miestą. Jei taip įvyktų, jie padidintų radiacijos apšvitą, taigi būtų daugiau mirčių nei per patį sprogimą“, – teigė nelaimės medicinos ekspertas Markas Keimas, kuris dirbo C.D.C. 16 metų. Dr. M.Keimas dirbo prie vieno neseniai atlikto tyrimo, kurio metu paaiškėjo, kad daugiau nei 250 tūkst. žmonių gali išgyventi dešimties kilotonų branduolinę bombą mieste paprasčiausiai pasilikdami ten, kur yra.

 
Tarp kitko
Havajų valstija neseniai pradėjo visuomenės informavimo kampaniją, įskaitant karo metu naudojamos įspėjamosios sirenos sistemos atnaujinimą ir bandymą. Ji vykdo kuriant reklamas, patariančias visuomenei likti patalpose, jei toks išpuolis įvyktų. Tuo tarpu Niujorke senojo Šaltojo karo požymis – branduolinės radioaktyvių dulkių pastogės, dabar yra nebenaudojamos ir pašalintos iš daugybės pastatų, įskaitant mokyklas.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica