Menopauzė: juodaodės moterys diskriminuojamos

Miglė Petkutė
2024-10-28
„Daug juodaodžių moterų pasakoja, kad atėjusios pas gydytoją jaučiasi atstumtos ar neišklausytos, jų simptomai dažnai būna neteisingai suprantami arba ignoruojami“, – teigia organizacijos „Black Women In Menopause“ įkūrėja Nina Kuypers. Pasak jos, baltaodės daug lengviau gauna prieigą prie pakaitinės hormonų terapijos (HRT) medikamentų nei kitos rasės moterys.
Menopauzė: juodaodės moterys diskriminuojamos
Mokslinis tyrimas atskleidė, kad nuo 2013 iki 2023 metų baltaodėms moterims pakaitinė hormonų terapija buvo skiriama beveik šešis kartus dažniau nei juodaodėms moterims.

Akivaizdi diskriminacija
 
HRT yra viena dažniausiai taikomų gydymo priemonių menopauzės simptomams, tokiems kaip karščio bangos, nuotaikų kaita, prastas miegas ir makšties sausumas, palengvinti. Be to, ji gali padėti išlaikyti raumenų stiprumą ir užkirsti kelią osteoporozei. Tačiau 10 metų trukęs beveik 2 mln. moterų tyrimas Jungtinėje Karalystėje atskleidė nerimą keliančią nelygybę.
 

Pasauliniame menopauzės kongrese pristatyti Oksfordo universiteto mokslininkų tyrimo rezultatai atskleidė, kad nuo 2013 iki 2023 metų baltaodėms moterims HRT buvo skiriama beveik šešis kartus dažniau nei juodaodėms moterims ir daugiau nei du kartus dažniau moterims iš prestižinių rajonų, palyginti su tomis, kurios gyveno socialiai nuskurdusiose vietovėse.
 
Nuo 2016 metų Nacionalinis sveikatos ir priežiūros tobulinimo institutas (NICE) rekomenduoja HRT kaip galimą gydymą menopauzės simptomams lengvinti, tačiau tyrimas parodė, kad ši rekomendacija situacijos nepagerino.
 
N.Kuypers teigė: „Daug juodaodžių moterų pasakoja, kad atėjusios pas gydytoją jaučiasi atstumtos ar neišklausytos, jų simptomai dažnai būna neteisingai suprantami arba ignoruojami. Vietoje to, kad jų simptomai būtų pripažinti menopauzės dalimi, patiriamos problemos kartais priskiriamos kitoms ligoms, tokioms kaip diabetas ar aukštas kraujo spaudimas, kurie yra labiau paplitę juodaodžių bendruomenėje.“
 
Daugelis sveikatos priežiūros specialistų nėra apmokyti, kaip menopauzė pasireiškia skirtingoms rasinėms ir etninėms grupėms, rašo „The Guardian“. Be to, juodaodėms moterims dažnai nepakankamai atstovaujama klinikiniuose tyrimuose, todėl gydymo gairės ne visada atspindi jų specifinius poreikius. Dėl to jos vėluoja gauti tinkamą menopauzės simptomų gydymą, o socialiniai ir ekonominiai barjerai dar labiau apsunkina specializuotos priežiūros prieinamumą. Šie veiksniai lemia uždelstą pagalbą, tolesnę neteisingą diagnozę ir nepasitikėjimą sveikatos priežiūros sistema.
 
Pavojinga situacija

 
Menopauzės ekspertė ir kampanijos dalyvė Kate Muir, knygos „Viskas, ką reikia žinoti apie menopauzę (bet bijojote paklausti)“ autorė, teigė, kad šią nelygybę dar labiau apsunkina faktas, jog juodaodės moterys dažniau patiria tokius simptomus kaip karščio bangos.
 
„Naujausi tyrimai rodo, kad karščio bangos gali padidinti prastos smegenų sveikatos riziką vėlesniame gyvenime, todėl ankstyva intervencija yra itin svarbi. Azijietės moterys turi didesnę osteoporozės riziką, tačiau joms daug rečiau skiriama HRT, kuri rekomenduojama, kad būtų palaikomas kaulų tankis ir sumažinta lūžių rizika“, – aiškino K.Muir.
 

Kampanijos dalyviai mano, kad pokalbiai apie menstruacijas ir menopauzę per sveikatos patikrinimus moterims, vyresnėms nei 40 metų, galėtų turėti didelę įtaką. Tam pritarė ir parlamentarė Carolyn Harris, raginusi Vyriausybę imtis papildomų veiksmų.
 
„Mano tikslas yra užtikrinti, kad kiekviena socialinės politikos sritis atpažintų menopauzę kaip problemą, kad kiekviena medicinos disciplina suteiktų išsamius mokymus specialistams, ir kad kiekviena moteris gautų galimybę suprasti, kas yra menopauzė ir kokios galimybės jai gydyti“, – aiškino ji.
 
NHS nacionalinė moterų sveikatos klinikinė direktorė Dr. Sue Mann sakė, kad labai svarbu, jog visos moterys turėtų vienodą prieigą prie paramos ir būtų visiškai informuotos apie įvairių menopauzės gydymo galimybių, įskaitant HRT, riziką ir naudą.
 
„Žinome, kad turime daug ką nuveikti, kad padidintume informuotumą ir sumažintume nelygybę prieigos srityje, todėl diegiame moterų sveikatos centrus, kurie teiks papildomą priežiūrą bendruomenėse, taip pat įrankius, padėsiančius moterims valdyti simptomus“, – pridūrė ji.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Prof. V.Kriaučionienė: bijoti bulvių nėra pagrindo

    Prof. V.Kriaučionienė: bijoti bulvių nėra pagrindo

    Lapkričio 8-ąją minima Europos sveikos mitybos diena, o visiškai neseniai išleistos Šiaurės šalių mity...
    Mykolas: vyrai, nebūkite miegaliai!

    Mykolas: vyrai, nebūkite miegaliai!

    45-erių metų statybų inžinieriaus-statybininko darbo stažą sukaupusiam kauniečiui Mykolui Drižiui gerybinė prostatos hiperplazija ...

    Budinti vaistinė


    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Perspėja dėl naujos ES direktyvos poveikio: brangs vaistai, jų bus gauti sunkiau

    Lietuvoje veikiančias farmacijos bendroves vienijanti Vaistų gamintojų asociacija (VGA) atkreipia dėmesį, kad netrukus gali ne tik...
    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų trūksta jau ir ligoninėse

    Vaistų tiekimo sutrikimai – nemenkas rūpestis. Vaikų bronchų astmai gydyti mažų dozių inhaliatoriai didmeninės vaistų prekyb...

    razinka


    Sveika šeima


    Kūrenate krosnis – labiausiai degs plaučiai

    „Pacientams gali būti netikėta, kad kietosios dalelės gali pažeisti ne tik kvėpavimo takus ar plaučius, bet ir kitus organus (inkstus, širdį, kepenis). Tokiu būdu yra sukeliami organų pažeidimai, o kai kuriais atvejais ateityje gali išsivystyti ir pažeisto organo vėžys“, – sako Vilniaus universiteto li...

    Sveikatos horoskopas


    Lakpkričio 23-29 d.

    Avi­nas
    Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kam dalinsime PSDF?
    Helga Marija Kauzonė Kam dalinsime PSDF?
    Ar ministerijos pageidavimu vaistininkai tampa sveikatos priežiūros specialistų sekretoriais?
    Vaistinių asociacija ir farmacijos darbuotojų profsąjungos Ar ministerijos pageidavimu vaistininkai tampa sveikatos priežiūros specialistų sekretoriais?

    Naujas numeris