Medicinos pasaulį keis dirbtinis intelektas

Aigustė Tavoraitė
2018-03-22
Personalizuota profilaktinė ir prognostinė medicina, susijusi su organizmo įvairių parametrų (tarp jų – ir genetikos) visaverčiu stebėjimu, šiuo metu yra medicinos mokslo siekiamybė. Daugelis specialistų ir vizionierių mato medicinos perkėlimo į internetą potencialą. Nuotolinės konsultacijos su gydytojais jau vyksta, bet tai tik pradžia. Daug viliamasi iš dirbtinio intelekto panaudojimo kuriant vaistus ir parenkant efektyvų gydymą.
Medicinos pasaulį keis dirbtinis intelektas
Informacinių technologijų kompanija „Apple“ per daug nesigarsindama pradėjo medicinos klinikų projektą, skirtą darbuotojų ir jų šeimų narių pirminės sveikatos priežiūros paslaugoms. Tinklas buvo pavadintas „AC Wellness“.

Naujos medicinos paslaugos, apie kurias dabar svajoja sveikatos priežiūros pramonės novatoriai, ne tik žaibiškai analizuos paciento duomenis, bet ir padės jam sveikiau gyventi. Šiandien sparčiai besivystančios ateities medicinos kai kurie aspektai apžvelgiami BBC korespondentės Anastasijos Zyrianovos straipsnyje.
 
Investuoja į prevencinę mediciną 
Žiniasklaidoje pastebėta, kad neseniai informacinių technologijų kompanija „Apple“ per daug nesigarsindama pradėjo medicinos klinikų projektą, skirtą darbuotojų ir jų šeimų narių pirminės sveikatos priežiūros paslaugoms. Tinklas buvo pavadintas „AC Wellness“. Kompanija šiam projektui ieško ir gyventojų sveikatos programų gydytojo-dizainerio. Darbo aprašyme nurodyta, kad šis asmuo ne tik stebės lėtinėmis ligomis sergančius ligonius, bet ir bus atsakingas už pacientų sveikatos stiprinimą ir susirgimų prevenciją.

 
„Apple“ nusiteikusi verčiau suteikti darbuotojams aukščiausios klasės profilaktinės medicinos pagalbą, o ne išleisti pinigus gydant jau sergančiuosius. Tokia idėja pasinaudojo ir kitos stambios kompanijos „Amazon“, „J.P. Morgan“, „Berkshire Hathaway“. Bendromis pastangomis jos nusprendė vystyti medicinos technologijas ir įsteigė nepriklausomą pelno nesiekiančią organizaciją, kuri daugiausia dėmesio skirs inovacijų ir sveikatos priežiūros sistemos tobulinimo klausimais.
JAV Ligų kontrolės ir profilaktikos centrų duomenimis, metinis produktyvumo sumažėjimas dėl darbuotojų ligų kompanijose siekia maždaug 260 milijardų dolerių. Nenuostabu, kad didžiausios amerikiečių įmonės yra rimtai suinteresuotos prevencinės medicinos plėtra.
 
Kontroliuoja širdies ritmą
Amerikiečiai ligoninėse jau naudojasi specialiomis medicininėmis platformomis išmaniuosiuose telefonuose ir planšetiniuose kompiuteriuose. Tai leidžia pacientui išnagrinėti ligos istoriją, gydytojų nurodymus, o prireikus galima pateikti klausimą specialistui forume. Tai nėra vienintelė naujiena, kurią gali pateikti naujos technologijos medicinos srityje.

Štai pernai lapkričio mėnesį „Apple“ paskelbė jungtinio tyrimo su Stenfordo universiteto mokslininkais pradžią. Specialiai šiam tikslui kompanija išleido „Apple Heart Study“ programėlę, kuri leidžia stebėti išmaniojo laikrodžio „Apple Watch“ nešiotojo širdies ritmo sutrikimus.
Bendrovė kartu su „FitBit“, „Samsung“ ir kitomis kompanijomis taip pat dirba skaitmeninės medicinos reglamentavimo srityje. Projektą prižiūri JAV maisto ir vaistų administracija.
 

Personalizuotos medicinos link 
Investuojančios į inovatyvius projektus kompanijos „Fusion Fund“ vadovė Lu Zhang ateities medicinoje mato keletą pagrindinių aspektų: individualizuotas gydymas ir diagnostika, naujų vaistų kūrimas pasitelkiant dirbtinį intelektą, robotizuota chirurgija ir terapija, paciento po operacijos ar ligos atstatymo priežiūra panaudojant skaitmenines platformas.
 
Lu Zhang nuomone, mes gyvename laimingame amžiuje – norint sukurti personalizuotą mediciną, reikia surinkti milžinišką duomenų bazę, o anksčiau tai buvo problema. Dabar mes turime daug pigių būdų integruoti duomenis į įvairias paslaugas. Šiuolaikinės technologijos leidžia žaibiškai greitai ir pigiai siųsti duomenis tiesiai į virtualius serverius. Todėl galima panaudoti visą duomenų apie žmones rinkinį, kad būtų sukurtas individualizuotas gydymo planas.

 
Rusijos mokslų akademijos N.I.Vavilovo bendrosios genetikos instituto Genetinės geografijos laboratorijos vadovo, Rusijos mokslų akademijos profesoriaus Olego Balanovskio nuomone, individualus požiūris į pacientą – pagrindinė šiuolaikinės medicinos plėtros kryptis. Didelės apimties biologinių duomenų analizės praktika turėtų leisti pagerinti diagnostiką ir padėti tiksliau skirti vaistus. Tačiau, pasak specialisto, tai vyks pamažu.

 
Tarp kitko
Dirbtinis intelektas turėtų padėti ne tik tinkamiau paskirti gydymą, bet ir sukurti veiksmingesnius vaistus. Naujų vaistų atradimas, atliekant išsamų mokymą ir gebėjimas greitai analizuoti preparatų cheminę sudėtį, žymiai sutaupys mokslinius tyrimus ir vaistų bandomąjį laiką. Jau dabar veikia „ateities farmacijos kompanijos“ – pavyzdžiu gali būti „BenevolentAI“, nors bendrovė visų pirma užsiima dirbtinio intelekto vystymu.
 
Įmonės kūrėjas Kenas Mulvany mano, kad pasaulis turėtų ir gali pamatyti daug daugiau mokslinių atradimų, taip pat – ir farmacijos srityje, nei tai, ką matome dabar. Jo įmonės tikslas – didinti mokslininkų darbo efektyvumą, padėti jiems apdoroti didžiulį kiekį esamų mokslinių žinių panaudojant dirbtinį intelektą.
K.Mulvany tiki, kad dirbtinis intelektas gali apversti vaistų pasaulį. Be to, jo įmonės svetainėje pastebima, kad dirbtinis intelektas iš bet kurio asmens gali sukurti mokslinį ekspertą, net jei jis yra ne gydytojas.

 lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica