Kuria robotą sąnariams keisti

Aneta Vaitkienė
2023-01-26
Vienos operacijos Indijoje metu robotas skenuoja paciento kelį, kad išsiaiškintų, kaip geriausia atlikti sąnario pakeitimą. O kitoje operacinėje Nyderlanduose kitas robotas, prižiūrimas gydytojo, naudojančio vairasvirtę, atlieka sudėtingą mikrochirurgiją.
Kuria robotą sąnariams keisti
Vykdant projektą „Ganymed“, kuriamas kompaktiškas robotas, skirtas atlikti tikslesnes, mažiau invazines ir dėl to daug saugesnes sąnarių keitimo operacijas.

Panašu, kad tokie scenarijai taps dažnesni. Šiuo metu kai kurios operacijos yra tokios sunkios, kad jas gali atlikti tik nedaugelis specialistų pasaulyje. Pažangi robotika suteikia chirurgams įrankius, galinčius padėti atlikti jų daugiau ir sėkmingiau. „Įžengiame į naują medicinos revoliuciją“, – kalba Sophie Cahen, viena bendrovės „Ganymed Robotics“ (Paryžius, Prancūzija) įkūrėjų ir jos vykdančioji direktorė.
 
Nauji keliai
S.Cahen vadovauja ES finansuojamam projektui „Ganymed“, kurio metu kuriamas kompaktiškas robotas, skirtas atlikti tikslesnes, mažiau invazines ir dėl to daug saugesnes sąnarių keitimo operacijas. Nuo pat projekto pradžios daugiausia dėmesio skiriama tam tikros rūšies operacijai – vadinamajai totaliai kelio sąnario artroplastikai (TKA), nors „Ganymed“ siekia operuoti ir kitus sąnarius, įskaitant peties, kulkšnies ir klubo. Pasak S.Cahen, senstanti populiacija ir gyvenimo būdo pokyčiai sparčiai didina tokios operacijos poreikį.

 
Robotas asistentas „Ganymed“ sieks atlikti dvi pagrindines funkcijas: bekontaktį kaulų lokalizavimą ir pagalbą chirurgams sąnarių keitimo operacijų metu. Jį sudaro ranka su kompiuterinėmis dirbtinio intelekto valdomomis „akimis“, galinčiomis nuskenuoti ir atpažinti tikslią paciento anatominės struktūros padėtį ir orientaciją. Taip išvengiama būtinybės į kūną kišti invazinius strypus ir optinius jutiklius.
 
Chirurgai, padedami šios robotizuotos rankos, gali atlikti operacijas sagitalinais pjūklais, naudojamais ortopedinėms procedūroms. „Akys“ padidina tikslumą suteikdamos vadinamąjį haptinį grįžtamąjį ryšį, neleidžiantį instrumentams pajudėti už iš anksto nustatytų virtualių ribų. Robotas taip pat renka duomenis, kuriuos gali apdoroti realiuoju laiku ir panaudoti jas ateities operacijų kokybei gerinti.
 
„Ganymed“ atliko klinikinį kaulų lokalizacijos technologijos tyrimą su 100 pacientų ir, S.Cahen teigimu, jau pasiekė numatytą tikslumo laipsnį. Šiuo metu įmonė atlieka TKA procedūros tyrimus, tikėdamasi, kad robotas bus visiškai prieinamas komerciškai iki 2025 m. pabaigos ir taps pagrindine priemone, naudojama pasaulyje. „Mes norime, kad jis būtų prieinamas ir norime, kad būtų galima demokratizuoti prieigą prie kokybiškos priežiūros bei chirurgijos“, – sako S.Cahen.
 
Mikroskopiniai dalykai

Robotai asistentai praverčia ne tik ortopedijoje – jie kaip niekad naudingi sudėtingose mikroskopinio lygmens chirurginėse operacijose. ES finansuojamas projektas MEETMUSA vysto pirmąjį pasaulyje mikrochirurgijos robotą, sertifikuotą pagal ES „CE“ standartą.
 
Mažas, lengvas robotas, pavadintas MUSA, pritvirtinamas prie platformos, kurioje yra rankos, galinčios tiksliai laikyti ir valdyti mikrochirurginius instrumentus. Operacijos metu platforma pakabinama virš paciento ir ją specialiomis vairasvirtėmis valdo chirurgas.
 
2020 m. atliktame tyrime chirurgai pranešė, kad MUSA gali pagydyti su krūties vėžiu susijusią limfedemą – lėtinę būklę, kuri dažniausiai pasireiškia kaip šalutinis vėžio gydymo poveikis ir kuriai būdingas kūno audinių patinimas dėl skysčių kaupimosi. Kad galėtų atlikti operaciją, robotas sėkmingai susiuva arba sujungia mažytes 0,3-0,8 mm skersmens limfagysles prie netoliese esančių pažeistos srities venų. „Limfinės kraujagyslės yra mažesnio nei 1 mm skersmens, todėl tam reikia gerų įgūdžių, – pranešime spaudai pasakojo MEETMUSA vadovas Tomas Konertas. – Tačiau su robotais tai padaryti galima lengviau. Kol kas, kalbant apie klinikinius rezultatus, matome tikrai gerus rezultatus.“
 
Tvirtos rankos
Pasak T.Konerto, tokias subtilias operacijas atliekant rankomis, jos gali vos vos drebėti, nepriklausomai nuo aukščiausios chirurgo kvalifikacijos. Su robotu šios problemos galima išvengti. MUSA taip pat gali žymiai sumažinti bendruosius chirurgo rankų judesius, o ne tiesiog kartoti juos po vieną – tai leidžia pasiekti dar didesnį tikslumą nei atliekant įprastinę chirurgiją.
 
Bendrovė „Microsure“, vystanti projektą MEETMUSA, šiuo metu kuria trečiąją roboto versiją MUSA-3 – tikėtina, pirmąją plačiai paplisiančią komercinę versiją. Jis turės įvairių patobulinimų, bus montuojamas ant vežimėlio su ratukais, o ne ant fiksuoto stalo, kad būtų galima lengvai transportuoti operacinių viduje ir tarp jų. Be to, robotai MUSA-3 galės būti naudojami su egzoskopais – nauja didelės raiškos skaitmeninių fotoaparatų sistema. Tai leis chirurgui per akinius matyti trimatį vaizdą, kad galėtų atlikti „mikrochirurgiją prieš akis“, o ne mažiau patogų žiūrėjimo pro mikroskopą procesą.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris