Kompiuterinė sistema „Watson“ padės gydyti diabetą

Augustė Miškinytė
2015-08-17
 „IBM“ ir farmacinės kompanijos „CVS“ partnerystės geroji žinia - sukurta kognityvinė kompiuterinė sistema „Watson Health“. Ji pritaikyta spręsti rimtas sveikatos problemas. Ji ne tik nustato esamą sveikatos būklę pacientams, kenčiantiems nuo diabeto, bet ir perspėja, kada jiems reiktų tolesnės medicininės pagalbos.
Kompiuterinė sistema „Watson“ padės gydyti diabetą
„IBM“ ir „CVS“ bendradarbiavimas, skirtas diabeto gydymui, buvo produktyviausias šioje srityje ir nuo 2016 m. bus pritaikytas masinei rinkai

Naujas posūkis?
Cukrinis diabetas ir širdies ligos – vienos dažniausių mirties priežasčių visame pasaulyje, kurių gydymas neretai vis dar nepakankamai efektyvus. Kaip praneša žurnalas „Popular Science“, šiuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose kompanijų „IBM“ ir „CVS“ vystoma iniciatyva gali būti reikiamas lūžis šioje srityje, leidžiantis spręsti problemą itin inovatyviai – naudojantis superkompiuteriu su įdiegta kognityvine sistema „Watson“, turinčiu prieigą prie milžiniškos medicininių duomenų bazės. Tikimasi, jog šiuo išradimu pavyks efektyviai užkirsti kelią tolesniam cukrinio diabeto plitimui ir galimoms komplikacijoms.

Vien JAV per metus diabeto ir su juo susijusioms ligoms gydyti išleidžiama po 2,9 trilijono dolerių. Nepaisant to, įprastas gydymas – ne visuomet efektyvus ir kilus komplikacijoms, pacientams dažnai prireikia skubios medicininės pagalbos. Kaip teigiama kompanijos „IBM“ pranešime spaudai, tam galima užkirsti kelią gerokai anksčiau – laiku atkreipus dėmesį ir nustačius pirmuosius pavojaus signalus.

Specialistų susivienijimas
„IBM“ šią koncepciją realybe paversti padėjo farmacijos kompanijos „CVS“ kaupiami medicininiai duomenys net apie 70 milijonų receptinių vaistų vartotojų JAV. Jais bus leidžiama naudotis „Watson“ superkompiuteriui, kuris, remdamasis įdiegtais duomenų analizės principais ir loginėmis operacijomis, siųs reikiamus duomenis gydytojui, esančiam vienoje iš 1000 atviros prieigos „CVS“ klinikų ir leis pateikti tiksliausiai paciento būklę atitinkančią rekomendaciją. Taip pat pranešama, jog šią koncepciją papildys ir „Watson sveikatos debesis“, kuris leis nuolatos atnaujinti kaupiamas duomenų bazes naujausia informacija esamą apie pacientų būklę.
„IBM“ ir „CVS“ bendradarbiavimas, skirtas diabeto gydymui, buvo produktyviausias šioje srityje ir nuo 2016 m. bus pritaikytas masinei rinkai. Tikimasi, jog ši „IBM“ ir „CVS“ iniciatyva bus teigiamas postūmis tolesnėms inovacijoms medicinos srityje, skirtoms gydyti ir kitas ligas – šiuo metu kompanijų dėmesys nukreiptas į hipertenziją, širdies ligas bei nutukimą.


Lietuvoje

Cukrinio diabeto gydymas išlieka rimtu iššūkiu ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Šalyje daugiausia pastebima ligonių, sergančių pirmo ir antro tipų cukriniu diabetu, kurie sudaro apie 80 tūkst. atvejų. Lietuvoje esanti diabeto diagnostikos ir gydymo situacija kol kas nedžiugina – nors naujausių vaistų, skirtų cukriniam diabetui gydyti, netrūksta, tačiau dėl menko valstybinio finansavimo ir nustatytų griežtų jų skyrimo metodikų, dažnu atveju, reikiami medikamentai nėra gaunami laiku. Medikai skundžiasi, jog tokia šalyje esanti gydymo sistema nėra efektyvi, todėl siekiama ją kreipti link individualizuoto gydymo. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorės, Endokrinologijos instituto direktorės Rasos Verkauskienės: „Sistemos nėra ir labai didelė dalis diabetu sergančių pacientų negauna to gydymo, kokį turėtų gauti“. Dėl šios priežasties siūloma diegti modernias gydymo metodikas, atkurti Nacionalinę diabeto programą (NCDP), mokyti darbuotojus ir šviesti pacientus, nes tik tai gali padėti ženkliai sumažinti komplikacijų skaičių bei pagerinti situaciją Lietuvoje. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris