Kompiuterinė sistema „Watson“ padės gydyti diabetą

Augustė Miškinytė
2015-08-17
 „IBM“ ir farmacinės kompanijos „CVS“ partnerystės geroji žinia - sukurta kognityvinė kompiuterinė sistema „Watson Health“. Ji pritaikyta spręsti rimtas sveikatos problemas. Ji ne tik nustato esamą sveikatos būklę pacientams, kenčiantiems nuo diabeto, bet ir perspėja, kada jiems reiktų tolesnės medicininės pagalbos.
Kompiuterinė sistema „Watson“ padės gydyti diabetą
„IBM“ ir „CVS“ bendradarbiavimas, skirtas diabeto gydymui, buvo produktyviausias šioje srityje ir nuo 2016 m. bus pritaikytas masinei rinkai

Naujas posūkis?
Cukrinis diabetas ir širdies ligos – vienos dažniausių mirties priežasčių visame pasaulyje, kurių gydymas neretai vis dar nepakankamai efektyvus. Kaip praneša žurnalas „Popular Science“, šiuo metu Jungtinėse Amerikos Valstijose kompanijų „IBM“ ir „CVS“ vystoma iniciatyva gali būti reikiamas lūžis šioje srityje, leidžiantis spręsti problemą itin inovatyviai – naudojantis superkompiuteriu su įdiegta kognityvine sistema „Watson“, turinčiu prieigą prie milžiniškos medicininių duomenų bazės. Tikimasi, jog šiuo išradimu pavyks efektyviai užkirsti kelią tolesniam cukrinio diabeto plitimui ir galimoms komplikacijoms.

Vien JAV per metus diabeto ir su juo susijusioms ligoms gydyti išleidžiama po 2,9 trilijono dolerių. Nepaisant to, įprastas gydymas – ne visuomet efektyvus ir kilus komplikacijoms, pacientams dažnai prireikia skubios medicininės pagalbos. Kaip teigiama kompanijos „IBM“ pranešime spaudai, tam galima užkirsti kelią gerokai anksčiau – laiku atkreipus dėmesį ir nustačius pirmuosius pavojaus signalus.

Specialistų susivienijimas
„IBM“ šią koncepciją realybe paversti padėjo farmacijos kompanijos „CVS“ kaupiami medicininiai duomenys net apie 70 milijonų receptinių vaistų vartotojų JAV. Jais bus leidžiama naudotis „Watson“ superkompiuteriui, kuris, remdamasis įdiegtais duomenų analizės principais ir loginėmis operacijomis, siųs reikiamus duomenis gydytojui, esančiam vienoje iš 1000 atviros prieigos „CVS“ klinikų ir leis pateikti tiksliausiai paciento būklę atitinkančią rekomendaciją. Taip pat pranešama, jog šią koncepciją papildys ir „Watson sveikatos debesis“, kuris leis nuolatos atnaujinti kaupiamas duomenų bazes naujausia informacija esamą apie pacientų būklę.
„IBM“ ir „CVS“ bendradarbiavimas, skirtas diabeto gydymui, buvo produktyviausias šioje srityje ir nuo 2016 m. bus pritaikytas masinei rinkai. Tikimasi, jog ši „IBM“ ir „CVS“ iniciatyva bus teigiamas postūmis tolesnėms inovacijoms medicinos srityje, skirtoms gydyti ir kitas ligas – šiuo metu kompanijų dėmesys nukreiptas į hipertenziją, širdies ligas bei nutukimą.


Lietuvoje

Cukrinio diabeto gydymas išlieka rimtu iššūkiu ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Šalyje daugiausia pastebima ligonių, sergančių pirmo ir antro tipų cukriniu diabetu, kurie sudaro apie 80 tūkst. atvejų. Lietuvoje esanti diabeto diagnostikos ir gydymo situacija kol kas nedžiugina – nors naujausių vaistų, skirtų cukriniam diabetui gydyti, netrūksta, tačiau dėl menko valstybinio finansavimo ir nustatytų griežtų jų skyrimo metodikų, dažnu atveju, reikiami medikamentai nėra gaunami laiku. Medikai skundžiasi, jog tokia šalyje esanti gydymo sistema nėra efektyvi, todėl siekiama ją kreipti link individualizuoto gydymo. Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorės, Endokrinologijos instituto direktorės Rasos Verkauskienės: „Sistemos nėra ir labai didelė dalis diabetu sergančių pacientų negauna to gydymo, kokį turėtų gauti“. Dėl šios priežasties siūloma diegti modernias gydymo metodikas, atkurti Nacionalinę diabeto programą (NCDP), mokyti darbuotojus ir šviesti pacientus, nes tik tai gali padėti ženkliai sumažinti komplikacijų skaičių bei pagerinti situaciją Lietuvoje. 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica