Kariaujančiame Sudane gydoma per „WhatsApp“

Rasa Kasperavičiūtė-Martusevičienė
2025-02-10
Sudane siaučiant pilietiniam karui, milijonai žmonių liko be medicininės pagalbos. Viltį teikia tik virtuali savanorių gydytojų klinika, nemokamas medicinos paslaugas teikianti per platformas „WhatsApp“ ar „Telegram“.
Kariaujančiame Sudane gydoma per „WhatsApp“
Reaguodami į kritinę sveikatos priežiūros situaciją Sudane, apie 120 savanorių gydytojų, dauguma jų – užsienyje gyvenantys sudaniečiai, subūrė virtualią kliniką. Ši iniciatyva teikia nemokamas diagnostikos paslaugas per platformas „WhatsApp“ ir „Telegram“, kurios yra plačiai prieinamos Sudano gyventojams.

Virtuali pagalba nelaimės akivaizdoje
 
Kai rugpjūčio pabaigoje maliarija užvaldė Chartumo gyventojo Ahmedo Hassano kūną, silpnas ir karščiuojantis jis gulėjo savo lovoje vos už kelių kilometrų nuo artimiausios ligoninės: Sudano sostinės apylinkėse įsiplieskę mūšiai užkirto kelią bet kokiai galimybei pasiekti medicinos pagalbą. Akimirką vyras pagalvojo, kad mirtis neišvengiama. Būtent tada A.Hassanas prisiminė apie virtualią kliniką, kurios dėka jis išsiaiškino, kaip sau padėti, ir išgyveno.
 
Reaguodami į kritinę sveikatos priežiūros situaciją Sudane, apie 120 savanorių gydytojų, dauguma jų – užsienyje gyvenantys sudaniečiai, subūrė virtualią kliniką. Ši iniciatyva teikia nemokamas diagnostikos paslaugas per platformas „WhatsApp“ ir „Telegram“, kurios yra plačiai prieinamos Sudano gyventojams. Gydytojų komandą sudaro įvairių sričių specialistai: vidaus ligų gydytojai, chirurgai, ginekologai, odontologai ir psichiatrai. Jie bendrauja su pacientais teksto žinutėmis, balso skambučiais, keičiasi reikiamais failais.

 
Zainab Hamed, bendrosios praktikos gydytoja ir iniciatyvos savanorė, pabrėžia, kad virtualių klinikų koncepcija nėra nauja – ji jau buvo sėkmingai taikoma koronaviruso pandemijos metu. Tačiau Sudane ši praktika įsitvirtino būtent dėl karo. „Intensyvūs mūšiai, ypač Chartume ir Darfure, taip apribojo gydytojų judėjimą, kad nemokamas konsultacijas jiems saugiausia teikti naudojant „WhatsApp“, – aiškina ji. – Neviltis, kurią matau pacientų akyse, drasko širdį. Jie neturi į ką kreiptis. Būti šios klinikos dalimi reiškia, kad galiu jiems padėti, nors ir per ekraną.“
 
Nuo įkūrimo klinika suteikė pagalbą maždaug pusei tūkstančio pacientų, gyvenančių tiek Sudane, tiek kaimyniniame Egipte.
 
Sara Abdel Jalil, Jungtinėje Karalystėje dirbanti pediatrė, priduria: „Negalėjau sėdėti sudėjusi rankų, matydama, kaip griūva mano šalies sveikatos sistema. Ši virtuali klinika leidžia man bent truputį pagerinti situaciją, nors ir gyvenu užsienyje.“
 
Precedento neturinti sveikatos krizė
 
Šiuo metu dėl pusantrų metų trunkančio pilietinio karo tarp Sudano ginkluotųjų pajėgų ir Greitojo palaikymo pajėgų šalis išgyvena didžiulę humanitarinę katastrofą. Statistika negailestinga: daugiau nei 8,7 milijono žmonių perkelta iš savo namų, trys milijonai pasitraukė į kaimynines šalis. Karo aukos miršta, patiria sužalojimus, prievartą, įskaitant seksualinį smurtą bei kankinimus.

 
Prieš dvi savaites dronų ataka prieš vieną iš kelių dar veikiančių ligoninių Al Fašero mieste, Šiaurės Darfure, nusinešė mažiausiai 70 žmonių gyvybes ir sužeidė dar kelias dešimtis. Šį įvykį griežtai pasmerkė PSO generalinis sekretorius Tedros Adhanomas Ghebreyesusas.
 
Dėl ginkluotų grupuočių grasinimų ir smurto prieš gydytojus bei pacientus sausio pradžioje organizacija „Gydytojai be sienų“ (MSF) buvo priversta nutraukti veiklą Bašairo universitetinėje ligoninėje Chartume – vienoje paskutinių veikiančių viešųjų medicinos centrų toje zonoje.
 

Tarp iššūkių ir pergalių
 
Virtualios ligoninės įkūrėjai pradėjo bandomąjį etapą nuo 2024 m. sausio iki balandžio, tikėdamiesi išlaikyti veiklą bendruomenės pagalba. „Tikiu, kad tai darysime dar ilgai, – teigia A.Jalil. – Mes neatsisakysime savo žmonių, net kai situacija atrodo beviltiška.“
 
Ji pasakoja, kad pagalbos į virtualią kliniką pacientai dažniausiai kreipiasi dėl infekcijų, lėtinių ligų kaip diabetas ir hipertenzija. „Paskambino moteris, išsigandusi dėl karščiuojančios dukros. Po mūsų patarimų ji vėl paskambino verkdama, kad pasakytų, jog dukra jaučiasi geriau. Tokie momentai primena, kodėl dirbame šį darbą“, – pasakoja A.Jalil.
 
Nepaisant to, virtuali klinika susiduria su nemažais iššūkiais: prastas interneto ryšys atokiose vietovėse, vaistų trūkumas ir ribota prieiga prie diagnostinės įrangos. „Kartais pacientams tenka keliauti valandas, kad rastų vaistinę su reikiamais vaistais“, – aiškina Z.Hamed.
 
Iniciatyvos organizatoriai aktyviai siekia bendradarbiauti su humanitarinėmis organizacijomis ir farmacijos įmonėmis. „Jei sugebėsime gauti daugiau paramos ir pasiekti didesnį pacientų skaičių, galėtume revoliucionizuoti sveikatos priežiūrą Sudane“, – viltingai į ateitį žvelgia Mahmoudas Taj El-Dinas, Sudano gydytojų už taiką ir vystymąsi vykdomojo komiteto pirmininkas.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Psichologas per ekraną: už ir prieš

      Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

      „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

      „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
      Pažinti sapioseksualą
      Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

      Naujas numeris