Karas uždraustais ginklais

Ignas Sičiūnas
2018-04-12
Mažiausiai 150 žmonių žuvo praėjusį savaitgalį Sirijoje, sukilėlių valdomame Dūmos mieste, po įvykdytos cheminės atakos. JAV prezidentas Donaldas Trumpas atšaukė planuotą vizitą į Lotynų Amerikos šalis, Pentagonas pranešė, kad JAV ginkluotosios pajėgos pasiruošusios suduoti smūgį virš Sirijos teritorijos visiems bendrininkams, tarp kurių yra ir Rusija. Pastaroji grasina smogti atgal.
Karas uždraustais ginklais
Cheminių atakų Sirijoje metu buvo panaudota viena toksiškiausių medžiagų – zarinas. Tai ypač nuodingas, nervus paralyžiuojantis cheminis junginys. Net ir mažos jo dozės patekusio į žmogaus organizmą gali būti mirtinos.

Ruošiamas atsakas
Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas pagrasino smogti Sirijai, jei šios valdžia vėl panaudotų cheminius ginklus prieš civilius. Donaldas Trumpas paskelbė, kad jeigu teiginiai pasitvirtins, kad buvo panaudotas cheminis ginklas, kaltininkai turės už tai daug sumokėti. Aštria retorika garsėjantis prezidentas „Twitter“ paskyroje pareiškė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, Rusija ir Iranas turės atsakyti už paramą Sirijos prezidento Bašaro Al-Asado režimui. Be to, Sirijos prezidentą jis pavadino gyvuliu. Pentagonas antradienį paskelbė, kad JAV karinės oro pajėgos yra pasiruošusios smogti virš Sirijos teritorijos.
 
Laivai, lėktuvai ir sparnuotosios raketos yra pasirengusios kovai ir prezidento D.Trumpo įsakymo laukia bet kuriuo metu.

Rusijos ambasadorius Libane Aleksandras Zasypkinas antradienį pareiškė, kad Rusija pasiruošusi atsakyti: ne tik numuš bet kokias į Siriją nutaikytas raketas, bet ir smogs jas paleidusiems objektams. Šiuos žodžius A.Zasypkinas įvardino kaip oficialią Rusijos vyriausybės poziciją. D.Trumpas į tai sureagavo, ragindamas Rusiją ruoštis.

Panaudotas zarinas
Septyniasdešimt žmonių mirtinai užduso ir šimtai tebedūsta. Taip socialiniame tinkle „Twitter“ iškart po išpuolio skelbė savanorių gelbėtojų pajėgų „Baltieji šalmai“ vadas Raed al-Saleh. Propozicinė Gutos naujienų tarnyba „Tviteryje“ paskelbė, kad žuvo daugiau kaip 75 žmonės ir dar tūkstantis kenčia nuo pasekmių. Pasak tarnybos, iš sraigtasparnio numestas užtaisas talpino zariną – nervus paralyžiuojančią medžiagą. Medicininės pagalbos asociacijų sąjungos atstovė teigė, jog ligoninės Sirijoje patvirtino 150 mirčių. Buvo gausu pranešimų apie simptomus, būdingus apsinuodijus nervus paralyžiuojančiomis dujomis.
Kai pasirodė šie pranešimai, valstybinė Sirijos naujienų tarnyba „Sana“ paskelbė, jog juos esą išgalvojusi sukilėlių grupuotė Jaish al-Islam, kontroliuojanti Dūmos regioną.

Išskirtinai pavojingas
Nors ir skiriasi nuo branduolinių, cheminiai klasifikuojami kaip masinio naikinimo ginklai. Vienas tokių – nervus paralyžiuojančios dujos. Tai - žiaurus, uždraustas, bet tebenaudojamas cheminis ginklas. Cheminių atakų Sirijoje metu šiam tikslui buvo panaudota viena toksiškiausių medžiagų – zarinas.
Tai ypač nuodingas, nervus paralyžiuojantis cheminis junginys. Net ir mažos zarino dozės gali būti mirtinos, patekusios į žmogaus organizmą. Zarino dujos blokuoja fermento, kuris padeda raumenims atsipalaiduoti, gamybą.
 

Dėl zarino sukelto raumenų susitraukimo, kvėpavimo procesas pasidaro neįmanomas. Nustoja veikti kitos kūno funkcijos, pasišalina skysčiai. Nebūtina įkvėpti zarino dujų, kad poveikis būtų mirtinas. Vien ant odos patekęs šis junginys gali per dešimt minučių priversti žmogų uždusti arba mirti nuo kitų kūno funkcijų sustojimo. Jeigu apsinuodijus zarinu ir nesulaukus labai greitos pagalbos žmogui visgi pavyksta išgyventi, jo smegenys būna pažeistos visam laikui. Žmogus nebegali pasirūpinti savimi, lieka prikaustytas prie lovos.

Agresoriai tebesikrato atsakomybės
Sirijos valdžia pareiškimus apie cheminio ginklo panaudojimą pavadino sufabrikuotais. Tokią pat nuomonę pareiškė ir pagrindinė Sirijos sąjungininkė Rusija.

JAV valstybės departamento atstovai pareiškė, jog Rusija, su savo „nepriekaištinga parama“ Sirijos vyriausybei, privalo prisiimti atsakomybę dėl atakų.
Bendras Jungtinių Tautų ir Cheminio ginklo uždraudimo organizacijos (OPCW) uždavinys – tirti cheminio ginklo panaudojimo atvejus. Jau anksčiau jiems pavyko išaiškinti, kad vyriausybės pajėgos naudojo chlorą, kaip ginklą mažiausiai tris kartus septynerių metų pilietiniame kare. Gi Sirijos valdžia nuolat neigia iš viso kada nors naudojusi cheminį ginklą.
Po paskutinio išpuolio Jungtinės Karalystės Užsienio reikalų ministerija paragino reaguoti tarptautinę bendruomenę. Tuo tarpu Rusija antrina Sirijai, kad įtarimai yra išgalvoti.

 
Tarp kitko
Sirijoje cheminis ginklas panaudojamas jau toli gražu ne pirmą kartą. 2013 metų rugpjūtį Gutoje sukilėlių kontroliuojamos zonos buvo bombarduotos raketomis su zarinu. Žuvo keli šimtai žmonių. JT patvirtino, jog buvo panaudotas zarinas, bet taip ir nebuvo atsakyta, kas už tai atsakingas.
2017 metų balandį daugiau kaip 80 žmonių žuvo panaudojant zariną opozicijos kontroliuojamame Khan Sheikhoun mieste. Bendras JT ir (OPCW) tyrimas paskelbė Sirijos valdžią esant atsakinga.
Sirijos vyriausybė taip pat kaltinama šių metų pradžioje sukilėlių užimtuose regionuose numetusi bombas su chloru.

 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica