Kaip britas laimėjo pusantrų metų sveikatos

Greta Vanagienė
2019-03-07
Šią savaitę žiniasklaidoje pasirodžiusi žinia apie Didžiojoje Britanijoje gyvenantį 86 metų Peterį Gailardą, atvykusį į Lietuvą klubo transplantacijos operacijos, daugelį nustebimo. Mat tokią galimybę vyras turėjo prie pat namų Šiaurės Velse. Tiesa, laukti klubo operacijos savo šalyje jam būtų tekę pusantrų metų. „Juk galėjau pirma sulaukti mirties nei šios operacijos“, – tvirtina jis. Maža to, padengti 6 tūkst. svarų sterlingų (apie 6,9 tūkst. eurų) už operaciją P.Gailardo patirtas išlaidas britų Nacionalinė sveikatos tarnyba (National Health Servise) sutiko be ilgų svarstymų. 
Kaip britas laimėjo pusantrų metų sveikatos
Pabūgęs laukti pusantrų metų klubo sąnario transplantacijos, 86-ių metų britas iš Šiaurės Velso atvyko ieškoti pagalbos pas Lietuvos medikus.

Lietuvoje - dvigubai pigiau
Vyras pasakoja, kad prieš 15 metų Didžiojoje Britanijoje privačioje klinikoje jam buvo atlikta dešiniojo klubo operacija. Tiesa, tada klubo transplantacija jam atsėjo 12 tūkst. svarų sterlingų (apie 13,9 tūkst. eurų). Pasak P.Gailardo, tokia suma jam sunkiai pakeliama, todėl šįkart vyras ryžosi ieškoti pigesnių alternatyvų svetur. Šiandien britas džiaugiasi – mat perpus mažiau kainavusi operacija Lietuvoje vyrui leido ne tik sutaupyti nemenką sumą pinigų, bet ir padovanojo pusantrų sveikesnių gyvenimo metų.
 
„Tokiame amžiuje jau nebegalėjau sau leisti šitaip ilgai laukti operacijos, noriu išnaudoti visą likusį gyvenimą kaip tik galiu geriausiai“, – kodėl ryžosi klubo operacijai svečioje šalyje, pasakoja vyras ir neslepia nuostabos Lietuvos medikų atliktos operacijos rezultatu.
„Po kairiojo klubo operacijos, kuri man atlikta Didžiojoje Britanijoje prieš penkiolika metų, ilgą laiką jutau skausmus, todėl buvo sunku suprasti, kaip dabar, po operacijos praėjus vos dešimčiai dienų, galėčiau keliauti atgal namo į Velsą, bet – išvykau. Gijimo procesas buvo sklandus, o operacijos rezultatai yra nepaprastai geri“, - sakė P.Gailardas.
 
Apie kompensaciją nieko nežinojo
Britų Nacionalinės sveikatos tarnybos duomenimis, iš valstybės biudžeto apmokamo gydymo laukiančių pacientų sąrašas tuo metu, kai P.Gailardas kreipėsi, buvo ilgiausias per 11 metų. Paskirto gydymo laukė 4,1 mln. žmonių, tai yra apie 6 proc. šalies gyventojų. Maža to, tuo metu daugiau nei 3 tūkst. žmonių eilėje laukė daugiau nei vienerius metus, o vienam iš 10 gydymo teko laukti mažiausiai keturis su puse mėnesio.
 
Situaciją švelnina tai, kad iš Nacionalinės sveikatos tarnybos galima sulaukti kompensacijos už svetur atliktą gydymą. P.Gailardas tik sugrįžęs namo sužinojo galintis iš tos pačios sveikatos tarnybos reikalauti 6 tūkst. svarų sterlingų (apie 6,9 tūkst. eurų) kompensacijos už atliktą operaciją. Mat vietinė sveikatos tarnyba pripažino, kad ji nebūtų galėjusi atlikti operacijos per „pagrįstą“ laikotarpį, todėl sutiko padengti visus brito patirtus gydymo kaštus. 
 
„Nieko nežinojau apie galimą kompensaciją. Tokią mintį man davė Lietuvos ligoninės slaugytoja, patarusi, kad turėčiau plačiau pasidomėti apie šias galimybes, mat pats nebuvau to niekada girdėjęs, niekas čia nieko apie tai nekalbėjo“, – sakė jis.
Anot Nacionalinės sveikatos tarnybos, šalies piliečiai gali pasinaudoti individualiu paciento finansavimo prašymu (IPFR), privačios gydymo įstaigos išlaidoms, kurių sveikatos priežiūros tarnyba suteikti negalėjo, tačiau buvo numačiusi tokias suteikti, padengti. 
P.Gailardas tvirtina, kad sveikatos organizacija kompensaciją jam išmokėjo per tris savaites.

Tarp kitko
Šiuo metu Nacionalinėje sveikatos tarnyboje laukiančiųjų gydymo sąrašas Anglijoje yra ilgiausias per 11 pastarųjų metų.
Šiuo metu daugiau nei 3 tūkst. žmonių įprastinio gydymo pradžios laukia daugiau nei metus.
Britų Nacionalinės sveikatos tarnybos duomenimis, 92 proc. pacientų po paskutinės sveikatos apžiūros paskirto gydymo eilėje laukė 20 savaičių.
Šiuo metu šis skaičius siekia 87,2 proc., vadinasi, daugiau kaip vienas iš dešimties pacientų gydymo pradžios gali tikėtis sulaukti mažiausiai po keturių su puse mėnesio.
Gruodžio pabaigoje 556 028 žmonės gydymo laukė jau ilgiau nei 18 savaičių, o 2237 žmonės - metus ar ilgiau.
NHS konstitucija nurodo, kad pacientui gydymas turi būti pradėtas per 18 savaičių nuo tos dienos, kai jį paskiria specialistas.
Tačiau nuo 2016 m. pradžios sveikatos tarnyba nepasiekė savo tikslo.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica