Pabūgęs laukti pusantrų metų klubo sąnario transplantacijos, 86-ių metų britas iš Šiaurės Velso atvyko ieškoti pagalbos pas Lietuvos medikus.
Lietuvoje - dvigubai pigiau
Vyras pasakoja, kad prieš 15 metų Didžiojoje Britanijoje privačioje klinikoje jam buvo atlikta dešiniojo klubo operacija. Tiesa, tada klubo transplantacija jam atsėjo 12 tūkst. svarų sterlingų (apie 13,9 tūkst. eurų). Pasak P.Gailardo, tokia suma jam sunkiai pakeliama, todėl šįkart vyras ryžosi ieškoti pigesnių alternatyvų svetur. Šiandien britas džiaugiasi – mat perpus mažiau kainavusi operacija Lietuvoje vyrui leido ne tik sutaupyti nemenką sumą pinigų, bet ir padovanojo pusantrų sveikesnių gyvenimo metų.
„Tokiame amžiuje jau nebegalėjau sau leisti šitaip ilgai laukti operacijos, noriu išnaudoti visą likusį gyvenimą kaip tik galiu geriausiai“, – kodėl ryžosi klubo operacijai svečioje šalyje, pasakoja vyras ir neslepia nuostabos Lietuvos medikų atliktos operacijos rezultatu.
„Po kairiojo klubo operacijos, kuri man atlikta Didžiojoje Britanijoje prieš penkiolika metų, ilgą laiką jutau skausmus, todėl buvo sunku suprasti, kaip dabar, po operacijos praėjus vos dešimčiai dienų, galėčiau keliauti atgal namo į Velsą, bet – išvykau. Gijimo procesas buvo sklandus, o operacijos rezultatai yra nepaprastai geri“, - sakė P.Gailardas.
Apie kompensaciją nieko nežinojo
Britų Nacionalinės sveikatos tarnybos duomenimis, iš valstybės biudžeto apmokamo gydymo laukiančių pacientų sąrašas tuo metu, kai P.Gailardas kreipėsi, buvo ilgiausias per 11 metų. Paskirto gydymo laukė 4,1 mln. žmonių, tai yra apie 6 proc. šalies gyventojų. Maža to, tuo metu daugiau nei 3 tūkst. žmonių eilėje laukė daugiau nei vienerius metus, o vienam iš 10 gydymo teko laukti mažiausiai keturis su puse mėnesio.
Situaciją švelnina tai, kad iš Nacionalinės sveikatos tarnybos galima sulaukti kompensacijos už svetur atliktą gydymą. P.Gailardas tik sugrįžęs namo sužinojo galintis iš tos pačios sveikatos tarnybos reikalauti 6 tūkst. svarų sterlingų (apie 6,9 tūkst. eurų) kompensacijos už atliktą operaciją. Mat vietinė sveikatos tarnyba pripažino, kad ji nebūtų galėjusi atlikti operacijos per „pagrįstą“ laikotarpį, todėl sutiko padengti visus brito patirtus gydymo kaštus.
„Nieko nežinojau apie galimą kompensaciją. Tokią mintį man davė Lietuvos ligoninės slaugytoja, patarusi, kad turėčiau plačiau pasidomėti apie šias galimybes, mat pats nebuvau to niekada girdėjęs, niekas čia nieko apie tai nekalbėjo“, – sakė jis.
Anot Nacionalinės sveikatos tarnybos, šalies piliečiai gali pasinaudoti individualiu paciento finansavimo prašymu (IPFR), privačios gydymo įstaigos išlaidoms, kurių sveikatos priežiūros tarnyba suteikti negalėjo, tačiau buvo numačiusi tokias suteikti, padengti.
P.Gailardas tvirtina, kad sveikatos organizacija kompensaciją jam išmokėjo per tris savaites.
Tarp kitko
Šiuo metu Nacionalinėje sveikatos tarnyboje laukiančiųjų gydymo sąrašas Anglijoje yra ilgiausias per 11 pastarųjų metų.
Šiuo metu daugiau nei 3 tūkst. žmonių įprastinio gydymo pradžios laukia daugiau nei metus.
Britų Nacionalinės sveikatos tarnybos duomenimis, 92 proc. pacientų po paskutinės sveikatos apžiūros paskirto gydymo eilėje laukė 20 savaičių.
Šiuo metu šis skaičius siekia 87,2 proc., vadinasi, daugiau kaip vienas iš dešimties pacientų gydymo pradžios gali tikėtis sulaukti mažiausiai po keturių su puse mėnesio.
Gruodžio pabaigoje 556 028 žmonės gydymo laukė jau ilgiau nei 18 savaičių, o 2237 žmonės - metus ar ilgiau.
NHS konstitucija nurodo, kad pacientui gydymas turi būti pradėtas per 18 savaičių nuo tos dienos, kai jį paskiria specialistas.
Tačiau nuo 2016 m. pradžios sveikatos tarnyba nepasiekė savo tikslo.
Komentuoti: