„Johnsono nerimas“: depresiją britai gydys... darbu

Rūta Kerulytė
2019-08-01
Jungtinės Karalystės vasarą vainikavo kaita įtakingame valdžios poste. Pakeitęs su ašaromis atsistatydinusią Theresą May naujuoju ministru pirmininku tapo ekscentriškasis Borisas Johnsonas (55 m.). Jo pasiekimų kelias – neįtikėtinas. Nuo citatas klastojusio žurnalisto B.Johnsonas pakilo iki vieno svarbiausių politinių lyderių.
„Johnsono nerimas“: depresiją britai gydys... darbu
Neseniai Jungtinės Karalystės premjeru tapęs Borisas Johnsonas depresiją pasiūlė gydyti ne specialistų pagalba, o... darbu. Anot premjero, psichinės sveikatos panacėja labai paprasta: depresija sergantys žmonės turi daugiau dėmesio skirti ne savo sveikatos analizei, o darbui.

Lydi skandalai
Nors B.Johnsono gyvenimą žymi sėkmės istorija, politiko kelionė Olimpo link kelia daug klausimų. Jo biografijoje – dvi santuokos, meilės romanai, ryšiai su abejotinos reputacijos veikėjais.
B.Johnsonas gimė 1964 m. Niujorke. Būsimasis ministras pirmininkas augo intelektualų šeimoje. Tiesa, nors sūnus vėliau pasuks konservatorių keliu, jo šeima palaikė liberaliąją politinę kryptį. Gavęs išsilavinimą Oksforde, B.Johnsonas pasuko šeimos jau pramintu žurnalisto keliu. Šiuo laikotarpiu prasidėjo skandalai, lydintys visą jo karjerą.
 
Politiko kritikai nevengia priminti itin gėdingo karjeros momento: 1987 m. įsidarbinęs prestižiniame leidinyje „The Times“ B.Johnsonas netrukus buvo atleistas. Mat rašydamas straipsnį pažeidė žurnalisto etiką, naudodamas pramanytą citatą. Nepaisant nesėkmės, charizmatiškas jaunuolis be darbo neliko. Pasinaudodamas studijų metais įgytomis pažintimis tęsė žurnalisto darbą, taip pat pamažu skynėsi kelią į tarptautinius vandenis: tapo „The Daily Telegraph“ korespondentu Briuselyje. Ten žurnalistas sulaukė kritikų kaltinimo melagingu euromitų skleidimu ir bičiulyste su nusikaltėlio šleifą vilkusiu verslininku Darius Guppy.

 
Nepaisant to, B.Johnsonas sėkmingai pasuko politinės karjeros link: 2001 m. konservatorių gretose išrinktas į Britanijos parlamentą. Tiesa, iš ten po trejų metų išėjo su trenksmu: buvo atleistas iš šešėlinės vyriausybės meno ministro pareigų, mat viešai melavo apie meilės romaną. Už nuodėmes britai suteikė išrišimą: 2008 m. B.Johnsonas tapo Londono meru, o po ketverių metų buvo perrinktas. Galiausiai tapęs konservatorių lyderiu gavo ir viliojantį Britanijos premjero postą.
 
Sergantiems siūlo daugiau dirbti
Pokytis ministro pirmininko kėdėje siunčia žinią ir šalies sveikatos politikai. B.Johnsono pasisakymai ir sprendimai sveikatos tema nelieka nepastebėti. Ekspertų teigimu, reikiamos kvalifikacijos stokojantis B.Johnsonas nevengia pasidalinti idėjomis, kurios dažnai būna klaidingos. Baimė dėl politiko veiksmų sveikatos sektoriuje net gavo atskirą pavadinimą, žurnalistų pakrikštytą kaip „Johnsono nerimas“ (ang. Johnson‘s anxiety).
 
Neseniai premjeras išsakė savo teorijas apie psichinės sveikatos gerinimą. Depresiją B.Johnsonas pasiūlė gydyti ne specialistų pagalba, o... darbu. Pavyzdžiu jis pasirinko legendinį politinį lyderį Winstoną Churchillį. Istorikų teigimu, depresijos simptomus W.Churchillis slopino alkoholiu, tačiau B.Johnsonas tikina, kad politikui išgyventi sunkumus padėjo vien tik sunkus triūsas. Anot premjero, psichinės sveikatos panacėja labai paprasta: depresija sergantys žmonės turi daugiau dėmesio skirti ne savo sveikatos analizei, o darbui.
 
B.Johnsonas tikina esą tokia laikysena padėtų pagerinti gyventojų psichinę būklę, sutaupyti pinigų ir net paspartinti šalies ekonomiką. Visgi ši idėja sulaukė kritikos, premjeras pavadintas „nejautriu ir nekompetentingu“, o jo komentarai – „pavojingais psichinei sveikatai“.
Sveikatos fronte premjeras stiprina ir ne mažiau kontraversiškų bendražygių pozicijas. Savaitės pradžioje nuvilnijo nepasitenkinimas, kai į Sveikatos apsaugos ministeriją B.Johnsonas paskyrė Nadine Dorries, oponentų pavadintą „mažiausiai tinkama kandidate į šias pareigas“.
 
Britus neramina B.Johnsono statytinės požiūris į šalies sveikatos būklę. N.Dorries pasižymi konservatyviu požiūriu į abortus ir lytinį švietimą, homoseksualių santuokų kritika. Jos karjeroje taip pat pasitaikė politinių duobių: 2012 m. narystė konservatorių partijoje buvo sustabdyta, kritiškai sureagavus į politikės sprendimą dalyvauti realybės šou. Nors premjeras mano, kad N.Dorries pakankamai kvalifikuota, daugelio teigimu, B.Johnsono proteguojamos politikės veikla ministerijoje lems sveikatos politikos žingsnį atgal.

 
Naujasis Trumpas?
Politologai pastebi, kad vis didesnio populiarumo sulaukia „žodžio į vatą nevyniojančio“ veikėjo įvaizdį palaikantys politikai. B.Johnsonas – vienas tokių. Jo gerbėjai ir kritikai sutaria dėl vieno: naujasis premjeras ne tik išvaizda, bet ir ekscentrišku elgesiu primena JAV prezidentą Donaldą Trumpą, kuris, beje, tapo pirmuoju lyderiu, pasveikinusiu naująjį ministrą pirmininką. Šias asmenybes sieja drąsūs pareiškimai socialiniuose tinkluose, rasistiniai ir seksistiniai pasisakymai, neramaus asmeninio gyvenimo šleifas. Visu aktyvios veiklos laikotarpiu – tiek žurnalistikoje, tiek politikoje – kaip ir D.Trumpas B.Johnsonas kaltinamas melagingais teiginiais, fake news kultūros skatinimu.
 
B.Johnsonas niekada neslėpė esantis euroskeptikas, aistringai palaiko Brexit‘ą, tačiau Europos Sąjungos (ES) atstovai pasipiktino neseniai pasirodžiusiais politiko teiginiais apie ES neva pažeidžiamus maisto saugos reikalavimus. Itin daug kritikos politikui pažėrė eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis. Anot jo, be visų kitų politinių peripetijų, nereikalingą įtampą kelia ir B.Johnsono „šmeižtas dėl Europos Sąjungos maisto ir sanitarinės saugos standartų“. Eurokomisaras britų premjerą apkaltino melu, nepasitikėjimo ES sveikatos apsauga kurstymu. Anot jo, B.Johnsono išrinkimas kelia nerimą dėl Didžiosios Britanijos politinės krypties.

 

Tarp kitko
B.Johnsonas turi sąsajų ir su Lietuva. Nors premjeras čia niekada nesilankė, jo prosenelis Elias Avery Lowe‘as 1879 m. gimė Žemaičių Kalvarijoje, litvakų šeimoje. Sulaukęs 12 metų, jaunasis Elias su šeima paliko gimtinę ir emigravo į JAV.

 
Komentaras 
Ar darbas gali pagydyti psichikos ligas? 
Depresijos gydymo centro vadovės psichologė Aušra Mockuvienė:

- Psichinės sveikatos ir darbo ryšys yra nevienareikšmis. Sergantys depresija žmonės neretai girdi aplinkinių komentarus apie jų ligą. Vienas tokių tipiškų pasisakymų: „čia tau iš neturėjimo ką veikti, eik dirbti“. Tai labai nuvertinantys komentarai, svarbu į juos nereaguoti kaip į patarimą. Nemažai žmonių darbe patiria nuolatinį stresą, kuriam mūsų kūnas nėra prisitaikęs. Kūnas, psichika, nervų sistema neblogai pasiruošę patirti trumpą stiprų stresą, bet negeba gerai funkcionuoti nuolatinio streso sąlygomis, kuriose dauguma dirbame ir net gyvename. Taigi, šiuo atveju darbo įtaka mūsų psichinei sveikatai yra neigiama, jis gali būti susijęs su įvairiais susirgimais, įskaitant ir depresiją.
Žinoma, darbas gali turėti ir pozityvios įtakos mūsų sveikatai. Depresijai būdingos įkyrios nuolat pasikartojančios slegiančios mintys, tad užimtumas, įsitraukimas į norimą veiklą gali padėti nukreipti mintis kita linkme. Lygiai taip pat, kai turime darbą, kuris yra prasmingas, įdomus, gaunamas krūvis protingai sureguliuotas, tai gali padėti sveikimo procese.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Apie tykančią ligą pašnibždėjo troškulys

  Pasislėpusi liga. Taip dauginę mielomą apibūdina trečius metus su ja gyvenanti šiaulietė Irma (51 m.). Kraujo vėžys atėmė i...
  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  Donatas Venskutonis: „Įprastinės chirurgijos šiuo metu liko nedaug“

  LSMU Kauno ligoninės Bendrosios chirurgijos klinikos vadovas, abdominalinis chirurgas, koloproktologas prof. dr. ...

  Budinti vaistinė


  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Nuo COVID-19 pradėti skiepyti šalies vaistininkai

  Pagrindinis šalies vaistinių tinklas „Eurovaistinė“ informuoja, kad įmonės darbuotojai jau pavieniais atvejais ...
  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Seimas įteisino didesnes vaistų kompensacijas nepasiturintiems

  Nuo kovo 1-osios valstybė kiek daugiau kompensuos už vaistus ir jų priemokas nepasiturintiems, neįgaliesiems ir pensininkams. ...

  Sveika šeima


  Vyriškumui sušlubavus

  Kalbėti apie sutrikusią erekciją vyrams gali būti nejauku. Tačiau verta. O ypač gydytojo kabinete. Mat funkcijos sutrikimas gali prognozuoti ne tik su lytiniu gyvenimu susijusias sveikatos problemas. Apie tai pokalbis su profesoriumi, habilituotu medicinos mokslo daktaru Baliu Dainiu.

  Sveikatos horoskopas


  Gruodžio 14-20 d.

  Avi­nas
  Sap­nai, su­sap­nuo­ti pir­ma­die­nio nak­tį, pil­dy­sis ar­ti­miau­siu lai­ku. Penk­ta­die­nį jau­si­te ener­gi­jos ir ge­ros nuo­tai­kos ant­plū­dį. Sa­vait­ga­lį eu­fo­ri­ja kiek nu­slūgs, ta­čiau nu­si­min­ti ne­ver­ta - ūpas pa­kils, jei at­si­pa­lai­duo­si­te namie su knyga ar karštoje vonioje.

  Pakalbėkim apie tai  Komentarai


  Tema ir būsimos potemės
  Henrikas Vaitiekūnas Tema ir būsimos potemės
  Pulti ant kelių? Taip!
  Henrikas Vaitiekūnas Pulti ant kelių? Taip!
  Keistoji medicina
  Henrikas Vaitiekūnas Keistoji medicina

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica