JAV užfiksuota daugiau nei 20 elektroninių cigarečių sprogimų

Violeta Bučiūtė
2016-02-25
Elektroninių cigarečių vartotojai bei oponentai pastaruoju metu diskutuoja naujos „papsėtojų“ kultūros sveikatos klausimais. Dėl elektroninių cigarečių vartojimo ir uždraudimo nuomonių įvairovės netrūksta, tačiau po tragiškai pasibaigusių kelių incidentų tapo aišku – įkraunami prietaisai neturėtų sprogti naudojimo metu.
JAV užfiksuota daugiau nei 20 elektroninių cigarečių sprogimų
Evanui Spahlinger vienos Majamio ligoninės medikai sukėlė dirbtinę komą. Vaikinas į jų rankas pateko, po to, kai jam berūkant elektroninę cigaretę, ši susprogo ir sunkiai sužalojo veidą.

Sprogimų aukos
Evanui Spahlinger vienos Majamio ligoninės medikai sukėlė dirbtinę komą. Vaikinas į jų rankas pateko, po to, kai jam berūkant elektroninę cigaretę, ši susprogo ir sunkiai sužalojo.  
 
„Medikai sakė, kad Evanas patyrė 3 laipsnio vidinius ir išorinius nudegimus, sprogimas pažeidė netgi plaučius, į kuriuos pateko ir kraunamojo elemento rūgšties. Greičiausiai, cigaretės kandiklis po sprogimo atsidūrė brolio gerklėje ir sprogo antrą kartą“, - užsienio žiniasklaidai sakė E.Spahlinger sesuo.
Dar viena elektroninės cigaretės auka tapo mergina Jennifer Ries, kurios prietaisas sprogo įkraunant jį mašinoje. Amerikietė patyrė 2 laipsnio kojos nudegimus.
 

Verslininkai ginasi
„Iš tiesų jums gresia didesnė tikimybė būti nušautiems automatu, nei nukentėti nuo elektroninės cigaretės sprogimo“, - tikina vienas tokių cigarečių parduotuvės „Land of Vapes“ savininkas Antony Owens. Pasak verslininko, didžioji dalis nelaimingų įvykių kyla dėl vartotojų klaidų.
 
„Juk žinome, jeigu mobiliojo telefono elementas yra kraunamas per ilgai, tikimybė, kad jis sprogs, – didelė. Taip pat yra ir su elektroninėmis cigaretėmis“, - gynėsi A.Owens. Parduotuvės savininkas teigia, jog prieš rūkaliui parduodami prietaisą, pardavėjai privalo suteikti tinkamą informaciją, kaip saugiai naudotis elektronine cigarete, ir nelaimių bus išvengta.
 
Burnoje – tiksinti bomba?
„Šiuo metu elektroninių cigarečių pramonė prilygsta Laukiniams Vakarams“, - sako Čikagos Kvėpavimo sveikatos asociacijos prezidentas ir generalinis direktorius Joel Africk. Pasak jo, „vartotojai net neįsivaizduoja, ką perka ir ką deda į burną.“ Kvėpavimo sveikatos asociacijos prezidentas sako, kad norint išvengti nelaimingų atsitikimų, elektroninių cigarečių pakuotes būtina pradėti tinkamai ženklinti.
 
Amerikos plaučių asociacijos atstovas spaudai gydytojas Mike Feinstein teigia, kad „žmonės, kurie rūko elektronines cigaretes, įkvepia ir tam tikrų cheminių junginių, apie tai net nežinodami.“
 
Musulmonams uždrausta
Praėjusių metų pabaigoje Nacionalinė Malaizijos taryba „Fatwa“ nusprendė musulmonams uždrausti rūkyti elektronines cigaretes. Pasak tarybos „Fatwa“ pirmininko Abdul Shukor Husin, sprendimas priimtas po nuodugnių svarstymų apie elektroninio prietaiso žalą sveikatai.
 

„Atsižvelgiant į šariatą (Šventasis islamo įstatymas – aut.past.), elektroninės cigaretės kenkia sveikatai, - sakė daktaras A.Shukor Husin. – Islamas draudžia savo pasekėjams naudoti dalykus, kurie tiesiogiai ar netiesiogiai gali pakenkti, nedelsiant ar po truputį sukelti mirtį, pavojingas ligas ar pažeisti psichiką.“
Pagal turimus tarybos duomenis, atsiradus elektroninėms cigaretėms, moterų ir mokyklinio amžiaus vaikų susidomėjimas jomis išaugo. Pasak A.Shukor Husin, „toks sprendimas buvo priimtas norint apsaugoti ateities kartas nuo sveikatai kenkiančios elektroninių cigarečių kultūros.“
 
Keturiose iš trylikos Malaizijos valstijų el. cigarečių rūkymas buvo uždraustas. Kartu taryba „Fatwa“ paragino likusią šalies dalį taip pat jungtis prie priimto sprendimo.
„Šiuo metu laukiame, kol elektroninių cigarečių draudimo klausimas bus svarstomas Bahreine, Kuveite, Katare bei Jungtiniuose Arabų Emyratuose“, - sakė A.Shukor Husin.


Mitai ir faktai apie el. cigaretes
Mitas: rūkyti el. cigaretes yra saugu.
Faktas: el. cigaretės nėra reglamentuotas tabako produktas.

Mitas: el. cigarečių skystyje nėra nikotino.
Faktas: el. cigarečių skysčiuose yra nikotino įskaitant ir tuos, ant kurių įpakavimų rašoma, jog nikotino nėra.

Mitas: el. cigaretės padeda norintiesiems mesti rūkyti.
Faktas: Jungtinių Amerikos Valstijų mokslininkai nustatė, kad el. cigaretės nėra nei saugus, nei efektyvus būdas norintiesiems mesti rūkyti.

Mitas: el. cigaretės neparduodamos vaikams.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica