JAV sunerimusios dėl Zika viruso

Nerijus Bliujus
2017-06-29
JAV medikai įspėja žmones, kad karštasis sezonas gali vėl paskatinti Zika protrūkį. Pernai didžiulis Zika viruso proveržis buvo labiausiai pasaulyje aptarinėjama ir visus gąsdinanti tema.
JAV sunerimusios dėl Zika viruso
Nors šiemet JAV nustatyti tik 125 apsikrėtimo Zikos virusu atvejai, medikai įspėja, jog viruso plitimo suvaldyti dar nepavyko. Jeigu žmonės neskirs tam pakankamai dėmesio, liga gali ir vėl išplisti.

Virusas plinta
Praėjusiais metais JAV buvo užfiksuoti daugiau kaip 5 tūkst. Zika viruso atvejų. Amerikos žemynuose jų buvo dar daugiau. Dažniausiai šia liga amerikiečiai užsikrėsdavo keliaudami užsienio šalyse. Šiemet jau yra nustatyti nauji atvejai Floridos ir Teksaso valstijose, kuomet žmonės virusu užsikrėtė nuo vietinių uodų. Vadinasi, Zika viruso populiacija išsiplėtė. Nors šiais metais kol kas ligos proveržis nėra toks didelis, šalyje nustatyti 125 atvejai, medikai įspėja, jog viruso plitimo suvaldyti dar nepavyko. Jeigu žmonės neskirs tam pakankamai dėmesio, liga gali ir vėl išplisti.
 
Didžiausią baimę šis virusas kelia besilaukiančioms moterims, kadangi liga sukelia nemažai komplikacijų įsčiose nešiojamam kūdikiui. Nors, pasak statistikos, Zika užsikrėtusių JAV mamų kūdikiams komplikacijos pasireikšdavo tik 5 proc., užsienio šalyse šie skaičiai yra kur kas didesni. Todėl šiuos statistinius duomenis JAV medicinos ekspertams siūloma perskaičiuoti. Medikai nėščioms moterims pataria nevykti į tolimas keliones ir vengti bet kokio kontakto su uodais.

 

L.S. skaičius

- tiek tūkst. JAV gyventojų pernai buvo nustatytas Zika virusas.

 
Tyrinėjimai stabdomi
Neseniai JAV Vyriausybė milijardais dolerių sumažino finansavimą Nacionaliniam užkrečiamųjų ligų ir alergijos centrui. Taigi ir Zika viruso tyrimams bus skiriamas dar mažesnis dėmesys. Savo ruožtu JAV medikai tikina, kad ligos protrūkiui visiškai nepasiruošta. Daugelis sveikatos organizacijų net neturi tinkamos įrangos bei personalo virusui pažaboti.
Pasikartojus situacijai, kuri susiklostė pernai, reiktų atlikti šimtus tūkstančių laboratorinių tyrimų, tačiau JAV sveikatos sistema šiuo metu neturi galimybių apdoroti tokį kiekį mėginių. Vadinasi, žmonės nebūtų laiku įspėti apie tai, kad yra užsikrėtę liga ir virusas imtų staigiai plisti.
Kitas svarbus dalykas yra tas, kad kol kas nėra išrasta vakcina, apsauganti nuo Zika viruso. Mokslininkai šiuo metu testuoja kelis variantus. Viena vakcina jau netgi perėjo antrąjį bandymų etapą. Visgi finansinės kliūtys bei nepakankamas JAV Vyriausybės dėmesys stabdo vakcinos sukūrimą.
 

Medikams gi belieka tik prašyti gyventojų didesnėse uodų populiacijos vietose nuolatos naudoti repelentus ir vengti kelionių į pietines žemyno dalis. Medicinos specialistai taip pat gali tik spėlioti, kokie būtų padariniai, jeigu Zika viruso proveržis būtų pastebėtas per vėlai. Juk šios ligos simptomai dažnai yra panašūs į paprastą karščiavimą ir žmonės gali net nesuprasti, jog jau yra užsikrėtę.

 
Tarp kitko
Zika virusas priklauso Flavivirus genčiai, Flaviviridae šeimai. Pagrindiniai viruso pernešėjai Aedes genties uodai (paprastai aktyvūs ryte ir vėlyvą popietę). Viruso rezervuaras nėra žinomas.

Žmonėms, sergantiems Zika virusine infekcija, paprastai pasireiškia lengvas karščiavimas, odos bėrimas (egzantema) ir konjunktyvitas. Inkubacinis ligos periodas gali užtrukti nuo 3 iki 12 dienų. Apie 60–80 proc. infekcijos atvejų gali būti besimptomės. Nežymūs infekcijos simptomai, tęsiasi 4–7 dienas.
 
Specifinio gydymo ar vakcinos nuo šios infekcijos šiuo metu nėra.
Geriausia prevencijos forma  - apsisaugojimas  nuo uodų įkandimų.
Šis virusas cirkuliuoja Afrikoje, Pietų Amerikoje, Azijoje ir Ramiojo vandenyno baseino šalyse.
Zika virusas pirmą kartą buvo nustatytas Ugandoje 1947 m. makakoms. Vėliau, 1952 m., virusas aptikta žmonėms Ugandoje ir Tanzanijoje. 


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Drąsa šypsotis – tik po operacijos

    Drąsa šypsotis – tik po operacijos

    Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
    Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

    Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

    Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

    Budinti vaistinė


    Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

    Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

    Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
    Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

    Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

    Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

    Sveika šeima


    Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

    Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

    Sveikatos horoskopas


    Rugsėjo 14-20 d.

    Avi­nas
    Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

    Pakalbėkim apie tai    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kaip sustabdyti laiką?
    Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
    Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
    Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
    Arbata. Pirma dalis
    Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

    Naujas numeris


    Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica