JAV prezidento rinkimai: kas laukia po to?

Janis Muchks
2020-11-05
Rinkimai Jungtinėse Amerikos Valstijose eina į pabaigą. Tuo metu, kai buvo rašomas šis straipsnis, balsai dar vis nebuvo galutinai suskaičiuoti ir laimėtojas nėra aiškus. Priešrinkiminė kova atrodo kaip niekad suskaldė JAV visuomenę, o ir panašius vaizdus matome kitose šalyse. Vieno kandidatų šalininkai dėl neaiškių motyvų surengė Vilniuje net dvi palaikymo akcijas, kurių metu ant Gedimino kalno buvo išdidžiai rodomas užrašas TRUMP.
JAV prezidento rinkimai: kas laukia po to?
Rinkimai Amerikoje atsieina brangiai: kova dėl prezidento posto tarp Donaldo Trumpo (dešinėje) ir jo varžovo Joe Bideno, „Center for Responsive Politics“ vertinimu, atsieis 6,6 mlrd. JAV dolerių (7,74 mlrd. eurų).

Tai, kokia kryptimi, konservatyviąją ar liberaliąja, galiausiai pasuks galingiausia pasaulio šalimi vadinamos JAV, turi didžiulės įtakos visam pasauliui, o ypač artimiausiems jų sąjungininkams, tarp kurių yra ir Lietuva. Specialiai „Lietuvos sveikatai“ politologas Linas Kojala sutiko pakomentuoti apie tai, ko galima tikėtis bet kurio kandidato laimėjimo atveju.
 
Kandidatų požiūris į COVID-19 krizę

„Turbūt pirmiausia vertėtų paminėti, jog Donaldas Trumpas turėjo dvejopą požiūrį į pandemiją. Tą požiūrį jis taip pat dažnai keitė. Iš pradžių, net ir gaudamas autoritetingų šaltinių informaciją apie gresiantį pavojų, jis dažniausiai buvo linkęs tai nuvertinti. Yra net išsakęs mintis, jog pavasarį, atšilus orams, virusas staiga ims ir išnyks. Tačiau dabar akivaizdu, jog tai yra ilgalaikė problema, ką parado vien du šimtai tūkstančių nuo šio užkrato mirusių amerikiečių. Pandemija išties jaučiamai pakirto Jungtinių Amerikos Valstijų ekonomiką ir taip pat kaip ir didžiojoje pasaulio dalyje privertė imtis griežtų suvaldymo priemonių.
 
Prezidento D.Trumpo laikysena šiuo klausimu keitėsi, tačiau akivaizdu, jog visumos suvaldymas nebuvo viena jo stipriausių savybių ar stipriausias argumentas dabartinių rinkimų kontekste. Jis labiau akcentuoja tai, jog yra vienintelis, kuris gebės atkurti šalies ekonomiką po pandemijos. Būtent ekonomines kompetencijas jo elektoratas dažnai ir įvertina“, – apie prezidento D.Trumpo poziciją koronaviruso pandemijos atžvilgiu pasakoja politologas.
 
Savo ruožtu D.Trumpo oponentas Joe Bidenas, anot L.Kojalos, laikosi kardinaliai priešingos pozicijos ir yra kritiškas pareigas einančio prezidento atžvilgiu.
„Joe Bidenas kampanijoje pandemiją pasitelkia kaip instrumentą kritikai. Aršiai pasisako apie prezidentą Trumpą, teigdamas, jog jis nesugebėjo suvaldyti krizės, kad nepaisydamas mokslininkų bendruomenės nuomonės ir rekomendacijų elgiasi neatsakingai. Ne kartą pabrėžė, jog Trumpas viešose vietose nedėvi apsauginės veido kaukės. Bidenas save įvardija kaip tą alternatyvą Trumpui, kuri yra absoliučiai būtina valstybei šios krizės metu“, – tęsia L.Kojala.
 
Reikšmė Lietuvai

Po įvykių Ukrainoje 2014-ais metais saugumas Lietuvos valstybei tapo vienas pagrindinių prioritetų. Kariuomenei pradėtas skirti vis didesnis biudžetas, propagandos ruporai pradėti imti už ragų, o pačios Lietuvos teritorijoje kaip atgrasymo priemonė buvo dislokuoti NATO kariniai daliniai. B.Obamos prezidentavimo metu, kuomet ir buvo stebimas Rusijos suaktyvėjimas Lietuvos kaimynystėje, NATO rytinis flangas galėjo jaustis ganėtinai užtikrintai, tačiau atėjus į Ovalųjį kabinetą Donaldui Trumpui, dėl kai kurių jo pasisakymų saugumo politikos klausimais, pradėjo kilti tam tikros abejonės. Linas Kojala visgi tikina, jog nepaisant to, kas ateis į Baltuosius rūmus, kardinalaus JAV atgrasymo politikos pasikeitimo tikėtis nevertėtų.
 
„Joe Bidenas yra patyręs politikas, Baltijos šalyse lankęsis viceprezidentavimo laikais. Jis visuomet palaikė Baltijos šalių narystę NATO. Taip pat aktyviai pasisako už karinių pajėgų stiprinimą šiame regione. Jo pozicija yra tvirta ir aiški – JAV įsipareigojimai Baltijos šalių saugumui turi nemažėti. Bidenas žino, jog Rusija kelia didelę grėsmę ir mano, jog Jungtinės Amerikos Valstijos turi atlikti esminį vaidmenį, kad atgrasytų bet kokias galimas provokacijas“, – apie vieno kandidatų poziciją Baltijos regiono saugumo atžvilgiu pasakojo pašnekovas.
Savo ruožtu D.Trumpo nuomonė nėra tokia aiški, tačiau, anot politologo, – veiksmai kalba patys už save.
 
„Dabartinio prezidento pozicija šiuo klausimu būtų šiek tiek dvilypė. Jis yra ganėtinai kritiškas NATO atžvilgiu. Dažnai pabrėžia, jog Europos šalys neskiria pakankamai dėmesio savo pačių gynybai, jog pernelyg pasikliauja amerikiečių saugumo garantijomis. Gal net piktnaudžiauja tuo. Tačiau jei pažvelgtumėme į praktinius sprendimus, kuriuos galiausiai priėmė Trumpo administracija, turbūt pernelyg jais skųstis, bent jau didžiąja dalimi, tikrai negalime. Matyti, jog JAV karių skaičius Lenkijoje nuosekliai didėja, išaugo lėšos, kurios yra skiriamos atgrasymo iniciatyvai, būtent nukreiptai į Rytų Europos regioną. Jis taip pat apginklavo letaline ginkluote Ukrainą, kas padeda šiai valstybei jaustis bent šiek tiek atsparesnei Rusijos agresijai. Yra daugybė kitų aspektų, kurie iš esmės atspindi ganėtinai nuoseklią JAV užsienio politiką. Kitaip tariant Jungtinių Amerikos Valstijų strategija, nepaisant to, kas užima kėdę Ovaliajame kabinete, nėra taip lengvai ir greitai perrašoma per kelias dienas“, – apie D.Trumpo poziciją užsienio politikos klausimais papasakojo politologas Linas Kojala.

 
Tarp kitko
Amerikiečių žvalgybos tarnybos kol kas neaptiko jokių požymių, kad įsilaužėliai kištųsi į balsavimo procesą per antradienį vykusius JAV prezidento rinkimus, pranešė televizija NBC. „Po kelerių metų planavimo ir nuogąstavimų jokių rimtų kibernetinių atakų 2020 metų rinkimų dieną nepastebėta“, – konstatavo televizija, remdamasi Kibernetinio saugumo ir infrastruktūros saugumo agentūros (CISA) direktoriumi Chrisu Krebsu. „Manau, kad matote trejų su puse metų aktyvaus įvairių JAV institucijų bendradarbiavimo rezultatą“, – pareiškė Ch.Krebsas. Jis džiaugėsi, kad rinkimų organizatoriai bendradarbiavo su JAV žvalgybos tarnybomis. „Palyginti su padėtimi 2016 metais, buvome daug geriau pasirengę“, – pridūrė CISA vadovas.

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica