Italijos medikai nesitiki lengvos pensijos

Rūta Kerulytė
2019-10-10
Italijoje rasite turtingą istoriją, gardų maistą ir gerą vyną. Šioje šalyje būstus Viduržemio jūros pakrantėje įsigyja ir dienas smagiai leidžia nemažai Europos senjorų. Deja, panašu, kad italų medikams pensija tokia lengva nebus: šalyje pastebimas gydytojų trūkumas, tad į užtarnautą poilsį jų niekas lengvai neišleis.
Italijos medikai nesitiki lengvos pensijos
Šiuo metu Italijoje į pensiją išeinama sulaukus 65-erių, tačiau medikams, kadangi jų itin trūksta, siūloma padaryti „malonią“ išimtį: iš darbo išleisti tik po dar penkerių metų.

Gydytojų trūkumas
Lietuvoje baiminamasi, kad gydytojų priruoš per daug, o štai italai gyvena dar liūdnesnėmis nuotaikomis – pasirodo, netrukus gali nelikti kam gydyti. Per artimiausią dešimtmetį pensijon išeiti ruošiasi ištisa gydytojų banga. Statistika nebūtų tokia gąsdinanti, jei kas nors ruoštųsi išeinančius pakeisti. Norinčių, žinoma, yra, tačiau jų toli gražu nepakanka.
 
Triukšmą dėl per mažo jaunų medikų skaičiaus pakėlė Italijos bendrosios praktikos gydytojų federacija (Fimmg) ir Nacionalinės sveikatos sistemos gydytojų asociacija (Anaao). Italai dėl prastos padėties kaltina švietimo sistemą: aukštosiose mokyklose mediciną studijuojančių jaunuolių nepakanka. Per artimiausius 5 metus užtarnauto poilsio turėtų išeiti per 45 tūkst. gydytojų. Į šį skaičių patenka ne tik šeimos gydytojai, bet ir visuomenės sveikatos specialistai. Skaičiuojama, kad po dešimtmečio į pensiją išeis daugiau nei 80 tūkst. medikų.

 

L. S. skaičius: 
45 
– tiek tūkst. Italijos gydytojų netrukus išeis į pensiją. 

 
Ruošia staigmeną
Šalies sveikatos tarybos ir regionų ligoninės medikų stygių siūlo spręsti į šeimos gydytojų tarpą įtraukiant dar studijuojančius jaunuolius, nepasirinkusius specializacijos ir nepradėjusius rezidentūros studijų. Teigiama, esą įgyvendinant šią idėją vienu šūviu bus nušauti du zuikiai: ir studijos taps patrauklesnės (mat greičiau prasidės praktinė veikla), ir gydytojų gretos papilnės.
 
Su šia idėja susijęs ir siekis išsaugoti emigruoti planuojančius medicinos studentus. Siūloma šalyje steigti papildomas stipendijas, su kuriomis studentų lauktų ir sąlyga: baigus studijas tektų pasirašyti terminuotą darbo sutartį.
Šiuo metu jau dirbantys Italijos medikai taip pat sulauks staigmenos, tik kažin ar ji džiugins. Regioninės ligoninės Italijos Sveikatos ministerijai pateikė 2 reikalavimus: prireikus talkon pasikviesti pensijon jau išėjusius medikus ir pavėlinti pensijos amžių dar dirbantiems specialistams. Šiuo metu šalyje į pensiją išeinama sulaukus 65-erių, tačiau medikams siūloma padaryti „malonią“ išimtį: iš darbo išleisti tik po dar penkerių metų.
 

Mažiau popierizmo
Italijos medikų organizacijos įsitikinusios, kad apie gydytojo profesijos prestižą gelbėti reikėtų kitokiomis priemonėmis. Žinoma, valdžiai jos nepatiks: kaip ir visame pasaulyje geram gyvenimui reikalingi didesni pinigai.  
Medikų atstovas Ovidio Brignoli vardija gydytojų reikalavimus: reikia ne tik papildomas stipendijas steigti, bet ir aukštosiose mokyklose didinti priimamų medicinos studentų skaičių, net jei naujoji tvarka nuleistų studentams keliamų reikalavimų kartelę. „Šiuo metu į medicinos studijas priimama gerokai mažiau studentų, nei reikia. Po kelerių metų padengsime tik trečdalį reikalingų medikų skaičiaus. Juk studentų kvotas galima ir reikia keisti, atsižvelgiant į šalies poreikius“, – piktinosi O.Brignoli.
 
Medikų atstovai teigia, esą nuo emigracijos Italijos medikus turi sulaikyti ne terminuotos sutartys, kaip nutiktų įsteigus su darbo sutartimi susietas stipendijas, o didesnės algos. Atlyginimų pertvarką, anot O.Brignoli, pradėti reikėtų nuo didesnio praktikantų atlyginimo. Štai bendrojo gydymo internatūrą atliekantis studentas per mėnesį gauna 800 eurų, o rezidentas – visu tūkstančiu daugiau.

 
Gydytojų trūkumą siūloma spręsti įdarbinus daugiau asistentų. Italija biurokratijos pragaru vadinama ne šiaip sau: apskaičiuota, kad savarankiškai dirbantys šeimos gydytojai užuot konsultavę pacientus net du penktadalius brangaus darbo laiko praleidžia užsiimdami popierizmu. Medikai siūlo biurokratinius reikalus palikti asistentams: taip gydytojas galėtų aptarnauti daugiau pacientų. Teigiama, kad taip pavyktų net ir sutaupyti: esą dokumentus tvarkančio slaugo ar sekretoriaus atlyginimams valstybė išleistų mažiau lėšų, nei skirdama papildomus gydytojų etatus.

 
Tarp kitko 
Italijos medikai specialistai nepatenkinti vis didesniais sveikatos biudžeto apkarpymais, o rezidentūrą atliekantys medikai tikina patiriantys kolegų eksploatavimą: jauni specialistai skundžiasi didžiuliais darbo krūviais ir prasta psichologine atmosfera darbovietėje. Medikus baugina ir netikrumas dėl ateities: anot jų, ligoninės neretai pasikliauja terminuotomis darbo sutartimis užuot samdžiusios darbuotojus neterminuotam laikotarpiui: juk „laikiną“ darbuotoją prireikus galima lengviau atleisti, jam tenka ir prastesnės socialinės garantijos.
Pratrūkus nepasitenkinimo pūliniui, Italijos gydytojai karts nuo karto išeina į gatves. Ar pensijos laukiantys medikai streikuos ir šį kartą, parodys laikas.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Psichologas per ekraną: už ir prieš

    Šiais laikais žmogus psichologo ar psichoterapeuto paslaugas gali gauti ir neiškėlęs kojos iš namų. Visgi spe...
    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    Akušeriai lenda iš gydytojų šešėlio

    „Pagaliau nebereikės, negražiai kalbant, virti gydytojui kavos“, – ilgai lauktais pokyčiais džiaugiasi Lietuvos ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Kaniterapija onkologinius pacientus įtraukia į gyvenimą

    „Oksidacinis stresas yra daugelio ligų šaltinis. Jeigu organizmas pasirengia tariamai kovai, jis iškart silpnėja. Visgi nors apie pusę pacientų patiria stresą, šunys yra pajėgūs jį sumažinti“, – sakė kaniterapijos specialistas, knygos „Didysis šuns šeimininko vadovas“ a...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos
    Pažinti sapioseksualą
    Henrikas Vaitiekūnas Pažinti sapioseksualą

    Naujas numeris