Ieško būdų opiatų epidemijai pažaboti

Ignas Sičiūnas
2018-05-04
Jungtinės Amerikos Valstijos pastaraisiais metais intensyviai, bet sunkiai grumiasi su narkotikų problema. Čia ypač daug žmonių miršta perdozavę psichotropinių medžiagų. Visgi vienas JAV mokslininkas skelbiasi sukūręs kai ką ypač svarbaus. Tai nebus panacėja, išgydanti nuo narkomanijos, bet teigiamus pokyčius žada didelius.
Ieško būdų opiatų epidemijai pažaboti
Dėmesio sulaukė visiškai nauja, kol kas tik eksperimentinė, imunologo dr. Gario Matijaso sukurta vakcina. Ji būtų skiriama žmonėms, jau turintiems priklausomybę nuo opiatų.

Situacija grėsminga
Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigia vadinamoji opiatų epidemija. Tai mirtys nuo perdozavimo receptiniais medikamentais, įvairių rūšių narkotikais, tarp jų dažniausiai heroinu. Pasak JAV Kovos su narkotikais valdybos, problema išties pasiekė epideminį lygį. 2016 m. šalyje perdozavę opiatų mirė daugiau kaip 42 tūkst. žmonių. Šis skaičius didžiausias per visą laiką, kai buvo renkami tokie duomenys.

Pernai spalį JAV prezidentas Donaldas Trumpas šią krizę paskelbė nacionalinio masto pavojumi visuomenės sveikatai. Tiesmuka retorika garsėjantis prezidentas ne kartą viešai siūlė narkotikų platintojams taikyti mirties bausmę.
Tiesa, kovos su mirčių nuo narkotikų kontekste daug aukštų JAV valstybės pareigūnų kartoja dar prezidento Ronaldo Reigano laikais išpopuliarintą frazę „Tiesiog pasakyk NE“ (Just say no – angl.).


L.S. skaičius
42
tiek tūkst. amerikiečių 2016 metais mirė perdozavę opiatų.

 
Siūlo naują gydymą
Nesutariant dėl būdų, kaip stabdyti opiatų epidemiją, kai kurie ekspertai įsitikinę, kad laikas frazei „Pasakyk ne“ pasakyti „ne“. Pasak jų, priklausomybė nėra laisvos valios klausimas, kaip daug kas norėtų manyti. Priklausomybė - tai smegenų liga, kuri turi būti gydoma kaip ir visos lėtinės ligos. Galima paraginti narkotikams pasakyti „ne“ nebent tokį žmogų, kuris neseniai pirmą kartą išbandė kokią nors lengvesnę narkotinę medžiagą.
 
O kai kalbama apie priklausomybės ligą, susiformavusią nuo ilgalaikio stiprių narkotikų vartojimo, minėtoji frazė skamba tiesiog juokingai. Tokios nuomonės yra ir imunologas dr. Garis Matijasas (Gary Matyas) iš Valterio Rido karinio tyrimų instituto. Pastarosiomis dienomis dėmesio sulaukė visiškai nauja, kol kas tik eksperimentinė, šio specialisto sukurta vakcina. Ji būtų skiriama žmonėms, jau turintiems priklausomybę nuo opiatų.

Nebūtų narkotiko pakaitalas

G. Matijasas išradimą jau daugelį kartų sėkmingai išbandė su laboratorinėmis pelėmis ir žiurkėmis.
Vakcinai sėkmingai suveikus, ji stabdytų opiatus, efektyviai blokuodama jiems patekimą į smegenis. Tuo pat metu, pasak G.Matijaso, ji neturėtų įtakos kitų narkomanams skiriamų vaistų poveikui, kaip, pavyzdžiui, metadonas ar buprenorfinas.

Kita vertus, kalbant apie metadoną, jo nauda vertinama nevienareikšmiškai. Metadonas padeda įveikti heroino ir panašių narkotikų abstinenciją, bet pats, iš esmės būdamas opioidinis narkotikas, yra pakankamai pavojingas. Metadono irgi galima perdozuoti ir tai taip pat kelia pakankamai didelį pavojų gyvybei. Metadono abstinencija irgi yra didelė, kankinanti. Juodojoje rinkoje sąlyginai pigiai įsigiję šį medikamentą narkomanai jį vartoja kaip išmano, taip keldami pavojų savo gyvybei.
 

G.Matijaso vakcina yra sukurta taip, kad gamintų didelį kiekį antikūnų. „Susileidus heroiną, antikūnai pasisavina tiek heroino, kiek daugiausiai įmanoma, suriša jį ir opiatas nebegali patekti į kraują ir smegenis. Taigi, nėra ir apsvaigimo. Tikėtina, kad vėliau heroinas pasišalina iš organizmo tuštinantis, kaip bet kuris kitas produktas“,- teigė mokslininkas

Platus panaudojimas – dar negreitai
Vakcina dar turės būti išbandyta su žmonėmis. O tai nėra greitas procesas. G.Matijasas su kolegomis prognozuoja, kad gali praeiti ir dešimtmetis ar daugiau, kol ji taps licencijuotu produktu. Dar nėra aiškiai nustatyta, kokio dydžio dozės turėtų būti skiriamos žmonėms ir kaip dažnai vakcina turėtų būti leidžiama. Kol kas G.Matijasą drąsina tik sėkmė su laboratorinėmis pelėmis ir žiurkėmis.

Verta paminėti ir tai, jog vakcina nepanaikintų priklausomybe sergančio žmogaus noro vartoti narkotikus, tačiau, neleisdama veikti opiatams, ji išgelbėtų nuo atkritimo ar perdozavimo.  


Tarp kitko
Opiatai (opioidai) – tai iš opiumo (gaunamo iš aguonų) gaminami stiprūs nuskausminamieji. Tokie, kaip oksikodonas, hidrokodonas (geriau žinomas kaip vikodinas) ir ypač stiprūs, kaip fentanilis, morfinas, heroinas. Pastarasis jau nuo seno daug geriau žinomas, kaip vienas stipriausių ir pavojingiausių narkotikų, naudojamas ne skausmui malšinti, o smarkiai atsipalaiduoti, apsvaigti, sukelti euforiją. Jis, kaip ir kiti opiatai sukelia didžiulę priklausomybę. Heroino lengva perdozuoti, o tai dažnai pasibaigia mirtimi.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica