Ieško būdų opiatų epidemijai pažaboti

Ignas Sičiūnas
2018-05-04
Jungtinės Amerikos Valstijos pastaraisiais metais intensyviai, bet sunkiai grumiasi su narkotikų problema. Čia ypač daug žmonių miršta perdozavę psichotropinių medžiagų. Visgi vienas JAV mokslininkas skelbiasi sukūręs kai ką ypač svarbaus. Tai nebus panacėja, išgydanti nuo narkomanijos, bet teigiamus pokyčius žada didelius.
Ieško būdų opiatų epidemijai pažaboti
Dėmesio sulaukė visiškai nauja, kol kas tik eksperimentinė, imunologo dr. Gario Matijaso sukurta vakcina. Ji būtų skiriama žmonėms, jau turintiems priklausomybę nuo opiatų.

Situacija grėsminga
Jungtinėse Amerikos Valstijose nesibaigia vadinamoji opiatų epidemija. Tai mirtys nuo perdozavimo receptiniais medikamentais, įvairių rūšių narkotikais, tarp jų dažniausiai heroinu. Pasak JAV Kovos su narkotikais valdybos, problema išties pasiekė epideminį lygį. 2016 m. šalyje perdozavę opiatų mirė daugiau kaip 42 tūkst. žmonių. Šis skaičius didžiausias per visą laiką, kai buvo renkami tokie duomenys.

Pernai spalį JAV prezidentas Donaldas Trumpas šią krizę paskelbė nacionalinio masto pavojumi visuomenės sveikatai. Tiesmuka retorika garsėjantis prezidentas ne kartą viešai siūlė narkotikų platintojams taikyti mirties bausmę.
Tiesa, kovos su mirčių nuo narkotikų kontekste daug aukštų JAV valstybės pareigūnų kartoja dar prezidento Ronaldo Reigano laikais išpopuliarintą frazę „Tiesiog pasakyk NE“ (Just say no – angl.).


L.S. skaičius
42
tiek tūkst. amerikiečių 2016 metais mirė perdozavę opiatų.

 
Siūlo naują gydymą
Nesutariant dėl būdų, kaip stabdyti opiatų epidemiją, kai kurie ekspertai įsitikinę, kad laikas frazei „Pasakyk ne“ pasakyti „ne“. Pasak jų, priklausomybė nėra laisvos valios klausimas, kaip daug kas norėtų manyti. Priklausomybė - tai smegenų liga, kuri turi būti gydoma kaip ir visos lėtinės ligos. Galima paraginti narkotikams pasakyti „ne“ nebent tokį žmogų, kuris neseniai pirmą kartą išbandė kokią nors lengvesnę narkotinę medžiagą.
 
O kai kalbama apie priklausomybės ligą, susiformavusią nuo ilgalaikio stiprių narkotikų vartojimo, minėtoji frazė skamba tiesiog juokingai. Tokios nuomonės yra ir imunologas dr. Garis Matijasas (Gary Matyas) iš Valterio Rido karinio tyrimų instituto. Pastarosiomis dienomis dėmesio sulaukė visiškai nauja, kol kas tik eksperimentinė, šio specialisto sukurta vakcina. Ji būtų skiriama žmonėms, jau turintiems priklausomybę nuo opiatų.

Nebūtų narkotiko pakaitalas

G. Matijasas išradimą jau daugelį kartų sėkmingai išbandė su laboratorinėmis pelėmis ir žiurkėmis.
Vakcinai sėkmingai suveikus, ji stabdytų opiatus, efektyviai blokuodama jiems patekimą į smegenis. Tuo pat metu, pasak G.Matijaso, ji neturėtų įtakos kitų narkomanams skiriamų vaistų poveikui, kaip, pavyzdžiui, metadonas ar buprenorfinas.

Kita vertus, kalbant apie metadoną, jo nauda vertinama nevienareikšmiškai. Metadonas padeda įveikti heroino ir panašių narkotikų abstinenciją, bet pats, iš esmės būdamas opioidinis narkotikas, yra pakankamai pavojingas. Metadono irgi galima perdozuoti ir tai taip pat kelia pakankamai didelį pavojų gyvybei. Metadono abstinencija irgi yra didelė, kankinanti. Juodojoje rinkoje sąlyginai pigiai įsigiję šį medikamentą narkomanai jį vartoja kaip išmano, taip keldami pavojų savo gyvybei.
 

G.Matijaso vakcina yra sukurta taip, kad gamintų didelį kiekį antikūnų. „Susileidus heroiną, antikūnai pasisavina tiek heroino, kiek daugiausiai įmanoma, suriša jį ir opiatas nebegali patekti į kraują ir smegenis. Taigi, nėra ir apsvaigimo. Tikėtina, kad vėliau heroinas pasišalina iš organizmo tuštinantis, kaip bet kuris kitas produktas“,- teigė mokslininkas

Platus panaudojimas – dar negreitai
Vakcina dar turės būti išbandyta su žmonėmis. O tai nėra greitas procesas. G.Matijasas su kolegomis prognozuoja, kad gali praeiti ir dešimtmetis ar daugiau, kol ji taps licencijuotu produktu. Dar nėra aiškiai nustatyta, kokio dydžio dozės turėtų būti skiriamos žmonėms ir kaip dažnai vakcina turėtų būti leidžiama. Kol kas G.Matijasą drąsina tik sėkmė su laboratorinėmis pelėmis ir žiurkėmis.

Verta paminėti ir tai, jog vakcina nepanaikintų priklausomybe sergančio žmogaus noro vartoti narkotikus, tačiau, neleisdama veikti opiatams, ji išgelbėtų nuo atkritimo ar perdozavimo.  


Tarp kitko
Opiatai (opioidai) – tai iš opiumo (gaunamo iš aguonų) gaminami stiprūs nuskausminamieji. Tokie, kaip oksikodonas, hidrokodonas (geriau žinomas kaip vikodinas) ir ypač stiprūs, kaip fentanilis, morfinas, heroinas. Pastarasis jau nuo seno daug geriau žinomas, kaip vienas stipriausių ir pavojingiausių narkotikų, naudojamas ne skausmui malšinti, o smarkiai atsipalaiduoti, apsvaigti, sukelti euforiją. Jis, kaip ir kiti opiatai sukelia didžiulę priklausomybę. Heroino lengva perdozuoti, o tai dažnai pasibaigia mirtimi.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

Komentarai

      Gydytojas ir pacientas


      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

      „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

      Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

      Budinti vaistinė


      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

      Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

      „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

      razinka


      Sveika šeima


      Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

      Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

      Pakalbėkim apie tai



      Redakcijos skiltis


      Komentarai


      Kognityvinis disonansas
      Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
      Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
      Pagalbos mirti dilemos
      Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

      Naujas numeris