Į rūkalų pinkles vaikus vilioja saldumu

Aigustė Tavoraitė
2015-08-24
Tabako gigantų rinkodaros gudrybes bandantys įveikti amerikiečių jaunimo aktyvistai sulaukia farmacininkų paramos.
Į rūkalų pinkles vaikus vilioja saldumu
Naujosios nerimą keliančios tabako gigantų strategijos tik beria druskos ant žaizdos, kadangi priklausomybė nuo tabako gaminių – itin opi problema tarp JAV jaunuolių. Dažnas jų pirmą kartą pabando ir greitai įjunksta vartoti rūkalus dar nesulaukęs pilnametystės.

Socialinė akcija
Skaudžia šių dienų visuomenės rykšte išlieka nepilnamečių rūkymas. Dažniausiai pirmąjį dūmą ankstyvame amžiuje sutraukę jaunuoliai įklimpsta į priklausomybės liūną visam gyvenimui.
Su šia problema JAV imtasi kovoti dar viena socialine akcija „Išlaisvinkime vaikus nuo tabako“. Metų pradžioje farmacinės kompanijos „CVS“ inicijuotas ir penkeriems metams 5 mln. dolerių suma finansuotas projektas įtraukė ne vienos valstijos visuomeninės sveikatos organizacijas bei būrį aktyvistų.

 
Masina tūkstančiais skonių
Prieš porą savaičių Vašingtone įvykęs kasmetinis Jaunimo gynimo simpoziumas (Youth Advocacy Symposium) neatsitiktinai sulaukė žinomos kovos su tabako vartojimu lyderės CVS palaikymo.
Renginyje susibūrė iš 20-ties valstijų atvykę 26 akcijos aktyvistai-lyderiai, pasisakantys prieš tabako industrijos manipuliacinę rinkodarą ir savo valstijų bendruomenėse skleidžiantys gyvenimo be rūkalų idėjas.
Simpoziumo metu su Kongreso nariais susitikę jaunuoliai atkreipė politikų dėmesį į FDA (Maisto ir vaistų administracijos) pastangas reguliuoti visus tabako gaminius, įtraukiant ir elektronines cigaretes bei cigariles. Mat nors rūkymo rodikliai šalyje sumažėjo, cigarečių gamintojai pristato naujus, vaikų akį traukiančius saldumynų ir vaisių skonio tabako produktus.
Maži pigūs, dažnai paprastas cigaretes primenantys cigarai aitrina vaikų jusles vynuogių, arbūzų, vyšnių ar braškių aromatais, o elektroninės cigaretės masina dar labiau – tūkstančiais įvairių skonių. Vaikus šie tabako gaminiai pasiekia tais pačiais būdais, kaip ir paprastos cigaretės: jie platinami kartu su žurnalais, pasilinksminimo vietose,  automobilių lenktynių metu.
 

Paprastos cigaretės traukia mažiau
Valstybės inicijuotos apklausos parodė, kad tarp aukštesniųjų klasių moksleivių elektroninių cigarečių vartojimas 2013–2014 metais išaugo nuo 4,5 iki 13,4 proc. ir pranoko paprastų cigarečių vartojimo apimtis. Taip pat paaiškėjo, kad vaikinų surūkomas saldžiųjų cigarilių (10,8 proc.) kiekis ima lenkti cigaretes (10,6 proc.).
Naujosios nerimą keliančios tabako gigantų strategijos tik beria druskos ant žaizdos, kadangi priklausomybė nuo tabako gaminių – itin opi problema tarp JAV jaunuolių. Dažnas jų pirmą kartą pabando ir greitai įjunksta vartoti rūkalus dar nesulaukęs pilnametystės. „CVS“ duomenimis, JAV kiekvieną dieną daugiau nei 2 800 vaikų surūko pirmą cigaretę, o 2,7 mln. aukštesniųjų klasių moksleivių vis dar neatsikrato šio įpročio.
Taip rūkymas išlieka viena iš dažniausių pirmalaikių ligų ir mirčių priežasčių JAV, kasmet pareikalaujantis per 480 tūkst. gyvybių. Taigi siekiu išlaisvinti vaikus iš tabako gniaužtų gali būti gelbėjama ne tik viena karta, bet ir koreguojama visos šalies ateitis.
 
Lietuvoje
Į pragaištingas rūkalų pinkles yra pakliuvę ir daugybė Lietuvos nepilnamečių. Prieš keletą metų atliktas alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo Europos mokyklose tyrimas (ESPAD) parodė, kad mūsų šalyje nuolat rūkė 24 proc. 15–16 metų paauglių, o 74 proc. tokio amžiaus mokinių jau būna išbandę tabako gaminius.
Po ilgų diskusijų šiemet gegužės pirmąją įvedus Tabako kontrolės įstatymo pataisą mūsų šalyje nepilnamečiams tabako vartojimas ir turėjimas su savimi jo gaminių buvo uždraustas. Toks pats sprendimas priimtas ir dėl sparčiai plisti pradėjusių elektroninių cigarečių.
Rūkančiųjų skaičius kasmet auga, o pradedančiųjų vartoti tabaką amžius jaunėja. Pernai rinkos tyrimų bendrovės TNS LT atliktas tyrimas parodė, kad mūsų šalyje rūko beveik kas trečias 18-74 metų gyventojas. Lietuvoje dėl rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta apie 7 tūkst. žmonių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  Valdas Pečeliūnas: „Pacientams jaučiamės įsiskolinę“

  VUL Santaros klinikų gydytojų sąjungos pirmininkas, gydytojas hematologas Valdas Pečeliūnas (45 m.) tikina, nors nėra nei virusolo...
  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...

  Budinti vaistinė


  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Radviliškyje dirbantys vaistininkai jaučia gyventojų nerimą

  Nuo rugsėjo 21 dienos Radviliškio gyventojai gyvena kitu ritmu. Dėl didelio patvirtintų COVID-19 atvejų skaičiaus at&scaron...
  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...

  Sveika šeima


  Jei gali vaikščioti – gali ir šokti

  Kas sakė, kad baletas tik jaunoms nendrėms? Choreografė Neringa Kirklienė, vedanti šias šokių pamokas suaugusiems ir senjorams, įsitikinusi – šokti baletą niekada ne per vėlu. Elegancijos ir gracijos mokytis gali bet kokio amžiaus ir bet kokio kūno sudėjimo žmonės.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica