Havajuose – dešimtmečius neregėti miškų gaisrai

Algimantas Kripas
2023-08-17
Havajų salos daugumai asocijuojasi su paplūdimiais bei jų teikiamais malonumais. Visgi pastaruoju metu karštis Havajuose džiaugsmo neteikia. Salas apėmę didžiuliai miškų gaisrai. Pranešama apie didėjantį aukų skaičių. Materialiniai nuostoliai taip pat nemenki – liepsnos pasiglemžė itin daug gyvenamųjų namų ir kito turto.    
Havajuose – dešimtmečius neregėti miškų gaisrai
CNN skelbia, kad vakarinėje Maui salos dalyje esančiame Laihanos mieste, per gaisrus buvo sunaikinta arba apgadinta maždaug 2,2 tūkst. statinių. Miestas neteko daug lankytinų vietų.

Didžiausias aukų skaičius
Havajų salas siaubiantys miško gaisrai yra didžiausia gamtos katastrofa šiose vietovėse nuo 1960 m. cunamio. Jo metu tuomet žuvo 61 žmogus. Gaisrai Havajuose aukų skaičiumi aplenkė ir šiaurės Kalifornijoje 2018 m. kilusį miškų gaisrą, kuris nusinešė 85 gyvybes. Naujausiais duomenimis, gaisro aukų skaičius priartėjo prie 100.
 
Valstijos gubernatorius Josh Green teigia, kad kasdien greičiausiai bus randama nuo 10 iki 20 žmonių, o paieškos galimai tęsis 10 dienų. Politikas pridūrė, jog tikslių skaičių atspėti neįmanoma. Vietos valdžia rūpinasi be pastogės likusiais salos gyventojais. Kaip rašo „Associated Press“, vietiniams apgyvendinti bus skirta 500 viešbučių kambarių. Dar tiek pat kambarių bus skirta Federalinės nepaprastosios padėties valdymo agentūros darbuotojams.

 
Padeda ir kariuomenė
Sveikatos sekretorius Xavier Becerra Havajų valstijoje paskelbė ekstremalią situaciją. Prieš savaitę JAV prezidentas Joe Biden paskelbė federalinio finansavimo deklaraciją. Numatytos dotacijos laikinam apgyvendinimui bei namų atstatymui. Neapdrausto turto praradimui padengti bus skiriamos paskolos su mažomis palūkanomis.
 
Prie pagalbos prisideda ir JAV kariuomenė. Nacionalinė gvardija žmonių paieškai bei gaisrų gesinimui pasitelkė sraigtasparsnius. Pentagono spaudos atstovo, generolo Pat Ryder teigimu, Nacionalinė gvardija mobilizavo 134 karius. Gaisrams gesinti armija atskirai skyrė dar tris sraigtasparnius. Laivynas nusiuntė du sraigrasparnius, kad padėtų pakrančių apsaugos tarnybai atlikti paieškos ir gelbėjimo darbus. Armijos inžinerinis korpusas padeda šalinti nuolaužas bei laikinai suteikia elektros energiją.  
 
Perspėjimo sistemos nesuveikė
Havajų valstijos ekstremalių situacijų valdymo agentūros (HI-EMA) interneto svetainėje yra skelbiama, kad salose veikia didžiausia pasaulyje lauko sirenų perspėjimo sistema. Ji naudojama cunamių, miškų gaisrų, teroristinės grėsmės bei kitais atvejais.
 

Visgi, salas apėmus miškų gaisrams, realybė pasirodė kitokia. CNN praneša, kad vietos gyventojai apie stichiją sužinojo iš danguje pasirodžiusio didžiulio juodo dūmų kamuolio. Laihanos miesto gyventojas Cole Millington žurnalistams sakė, kad telefoninė perspėjimo sistema buvo visiškai nenaudinga. Antroje didžiausioje Havajų salyno saloje Maui yra 80 lauko sirenų. Nesuveikė nė viena jų.
 
HI-EMA atstovas spaudai Adam Weintraub pareiškė, kad niekas nei valstijoje, nei apygardoje net nebandė aktyvuoti sirenų. Valstijos generalinė prokurorė Anne Lopez pareiškime žadėjo atlikti nuodugnų tyrimą. Juo bus siekiama išsiaiškinti, kokie sprendimai buvo priimti gaisrų metu bei prieš stichijai prasidedant.
 

HI-EMA pareigūnai „NBC News“ teigė kad, sirenos yra naudojamos, kad žmonės būtų paraginti ieškoti papildomos informacijos. Jų panaudojamas nebūtinai reiškia evakuaciją. JAV Atstovų Rūmų narės, demokratės Jill Tokuda nuomone, valstija nuvertino ugnies greitį ir jos naikinamąją galią. Havajų universiteto profesorius Karl Kim sakė, jog be sirenų, salose yra ir daugiau informacinių kanalų bei priemonių – nuo žiniasklaidos ir socialinių tinklų, iki kaimynų, draugų ir kitokių komunikacijos būdų.
 
Labiausiai nukentėjo Laihana
CNN skelbia, kad vakarinėje Maui salos dalyje esančiame Laihanos mieste, per gaisrus buvo sunaikinta arba apgadinta maždaug 2,2 tūkst. statinių. Sunaikintos senosios Laihanos apylinkės buvo ekonominis vakarinės Maui dalies centras. Ši vietovė kiekvienais metais pritraukia milijonus turistų. Nuotraukos iš palydovo atskleidžia didžiulius sugriovimų mastus. Miestas neteko daug lankytinų vietų. Sudegė 200 metų senumo Waiola bažnyčia, seniausias saloje Baldvino namas, 1873 m. pasodintas banjano medis, Laihanos paveldo muziejus bei imigrantų iš Kinijos pastatyta šventykla.      
 
Nėra iki galo aišku, kas iš tiesų saloje sukėlė šį gaisrą. Kaip viena priežasčių įvardijamas vietos elektros tiekimo kompanijos aplaidumas. Laihanos miesto gyventojai viename ieškinių teigia, kad „Hawaiian Electric“ nepaisė Nacionalinės orų tarnybos perspėjimų dėl vėjuotų orų ir neišjungė elektros tiekimo linijų. Neatmetama ir klimato kaitos galimybė.
„Reuters“ skelbia, kad miestui atstatyti gali prireikti 5,5 milijardo JAV dolerių.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Elenai susitaikyti su mamos liga buvo sunku

  Asociacijos „Demencija Lietuvoje“ narė Elena Gasiūnienė, globojanti demencija sergančią mamą, stengiasi jai suteikti v...
  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  Ilona: sūnaus autizmas išmokė lengvai nepasiduoti

  „Kiekvieną kartą stebiuosi, kaip mano sūnus turėdamas tikslą eina jo link ir nekreipia dėmesio į nieką aplink“, &ndash...

  Budinti vaistinė


  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Profsąjunga: farmacijos specialistai yra spaudžiami parduoti kuo daugiau prekių

  Farmacijos specialistai yra spaudžiami klientams pasiūlyti kuo daugiau ir konkrečių gamintojų prekių, sako Vaistinių darbuotojų pr...
  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  Lietuva diskutavo su tarptautine vaistų asociacija

  „Medicines for Europe“ generalinio direktoriaus Adriano van den Hoveno teigimu, Lietuvos farmacijos politika dėl gener...

  Sveika šeima


  Ant stalo – užkrėstas laimikis iš miško

  Rudenį prasidėjus medžioklės sezonui žvėriena tampa delikatesu, kuris su pasididžiavimu tiekiamas ne tik ant šeimos, bet ir svečių stalo. Specialistai įspėja, jog vartojant trichinelioze užkrėstą kiaulių, šernų ar bebrų mėsą galima susirgti visam gyvenimui.

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Henrikas Vaitiekūnas Kokiu instrumentu groja flatulistas?
  Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Henrikas Vaitiekūnas Parpė, kad net ūsai dulkėjo
  Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona
  Henrikas Vaitiekūnas Apie tetą, kuri nėra dėdės žmona

  Naujas numeris