Gripo epidemija – dar viena iššūkis britams

Evelina Machova
2018-02-22
Nacionalinei sveikatos apsaugos sistemai (NHS angl.) Britanijoje tenka spręsti ne tik sistemą užgriuvusias žmogiškųjų išteklių problemas, bet ir kovoti su gripo epidemija, kuri nusineša vis daugiau gyvybių. Viena to priežasčių - medikai nespėja laiku suteikti pagalbos. Pasak skubios pagalbos gydytojų, kartais greitoji pas pacientus važiuoja net ir keturias valandas. Mat iškvietimų skaičius išaugo kone dvidešimt kartų, o pajėgos išliko tokios pat.
Gripo epidemija – dar viena iššūkis britams
NHS pasidalino „karštųjų zonų“ žemėlapiu, atspindinčiu JK teritorijas, kuriose susirgimų australiškuoju gripu užfiksuota daugiausia. Žemėlapis parengtas mėlynos-raudonos spalvų spektre – mėlyna spalva reiškia nedidelį, o raudona – didelį gripo atvejų skaičių.

Išplatino įspėjimą 
Jungtinėje Karalystėje siaučianti gripo epidemija aukų nesirenka - itin greitai plintantis virusas pasiglemžė jaunos merginos gyvybę. 18-metės Škotijos gyventojos Bethany Walker sunegalavimas nieko blogo nežadėjo: gripo į lovą paguldyta mergina kaip ir daugelis kitų gydėsi namuose. Tačiau savijauta tik blogėjo, gripas peraugo į plaučių uždegimą, dėl staigios komplikacijos ji buvo sraigtasparniu išgabenta į ligoninę. Deja, Bethany gyvybės medikams išgelbėti nepavyko: penktadienį konstatuota pacientės mirtis.

Per pastarąsias savaites vien Škotijoje mirė 8 gripu susirgę žmonės, tačiau virusas staigiai plinta visoje Jungtinėje Karalystėje. Anglijos ligoninėse šia liga sergančių pacientų skaičius per paskutinę savaitę išaugo net 78 proc.

Velse ir Airijoje pavojus užsikrėsti gripu toks didžiulis, kad sveikatos priežiūros specialistai net išplatino įspėjimą nesiartinti prie gydymo įstaigų.
Visoje šalyje gripo plitimo lygis pakeltas nuo „normalaus“ iki „vidutinio“. Nacionalinio sveikatos biuro duomenimis, gruodį 10 tūkst. gyventojų teko 45 ligos atvejai, o vien per pirmąsias dvi sausio savaites šis rodiklis šoktelėjo iki 107. Mirtingumas laikomas žemu: iš 53 intensyvios slaugos reikalaujančių pacientų iki šiol mirė 8.
 
Įspėjo apie galima krizę
Epidemiologai dar rudenį perspėjo, kad 2017-2018 žiema gali tapti pačia blogiausia britų pacientams ir medikams per pusę amžiaus. Dar net nepasirodžius „australietiškam“ gripui, kai kurios Anglijos ligoninės buvo pergrūstos noro virusu užsikrėtusiais pacientais.
Birželį-rugpjūtį, kuomet Pietų pusrutulyje buvo žiema, virusu H3N2 Australijoje užsikrėtė apie 170 tūkst. žmonių – 2,5 karto daugiau negu ankstesniais metais. Tikslus mirusiųjų nuo šios gripo atmainos skaičius oficialiai dar nėra nustatytas, tačiau jau aišku, kad laboratorijose patvirtintų mirtimi pasibaigusių atvejų skaičius buvo rekordinis, rašo „Daily Mail“ cituodamas JAV Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto direktorių Anthony Fauchį.
„NHS Providers“, organizacija, valdanti ligonines ir gydymo įstaigas, dar prieš prasidedant gripo epidemijai teigė, kad šalyje gali pasikartoti prieš kelerius metus kilusi gripo epidemijos krizė. Tuomet neturint pakankamai vietų nemokamose valstybinėse ligoninėse, sveikatos ministras Jeremy Huntas paragino gyventojus laikytis toliau nuo ligoninių ir „sirgti namie“.

Sukūrė interaktyvų žemėlapį
Jau kelios savaitės kaip Jungtinėje Karalystėje žiniasklaidoje plinta informacija apie „australiškąjį“ gripą, kurio protrūkio paniškai bijojo Nacionalinė sveikatos apsaugos sistema. Pasak specialistų, tai invazinė gripo forma, kuri gali būti mirtina. NHS pasidalino „karštųjų zonų“ žemėlapiu, atspindinčiu JK teritorijas, kuriose susirgimų „australiškuoju“ gripu užfiksuota daugiausia. Žemėlapis parengtas mėlynos-raudonos spalvų spektre – mėlyna spalva reiškia nedidelį, o raudona – didelį gripo atvejų skaičių. Gripo stebėjimui buvo sukurtas internetinis portalas https://flusurvey.org.uk/, kuriame prisijungę britai gali stebėti sergamumą savo teritorijoje bei registruoti simptomus.
 
Pavojingiausia atmaina
Jungtinių Amerikos Valstijų Ligų kontrolės ir užkardymo centras žurnale „Lancet“ paskelbė pasaulinę mirtingumo nuo sezoninio gripo ataskaitą. Vidutiniškai, priklausomai nuo gripo atmainos, kasmet dėl gripo sukeltų komplikacijų miršta nuo 291 tūkst. iki 646 tūkst. žmonių. Gripo atmaina H3N2 JAV specialistų yra įvardijama kaip viena galingiausių.
Didžiąją Britaniją užgriuvusi gripo banga dar vadinama australiškuoju gripu, mat šias problemas sukelianti gripo atmaina (H3N2) pirmiausia pastebėta Australijoje.

 
Lietuvoje
Nuo gripo šį sezoną jau mirė penki žmonės, BNS antradienį patvirtino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC). Taip pat antradienį ULAC informavo, kad gripo epidemiją atšaukė Švenčionių ir Lazdijų rajono savivaldybės. Epidemija dar paskelbta 30-yje iš 60-ies savivaldybių. Praėjusią savaitę bendras sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis mažėjo – registruoti 139 susirgimai 10 tūkst. gyventojų, savaite anksčiau šis rodiklis siekė 185,2 atvejo 10 tūkst. gyventojų. Praėjusią savaitę visoje Lietuvoje dėl gripo į ligoninę paguldyta 219 asmenų, keturiolika iš jų gydyta Intensyviosios terapijos skyriuje.


lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Žmonės po organų transplantacijų pasmerkti mirčiai: gyvybiškai svarbių vaistų priemokos drastiškai išaugo, generikų – nėra

  Pacientams po organų transplantacijos atstovaujanti Lietuvos asociacija „Gyvastis“ dar nuo šių metų kovo mėnesi...
  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Antanas Gvazdaitis: „Baisu sulaukti užleistų pacientų antplūdžio“

  Klaipėdos universitetinės ligoninės Neurochirurgijos klinikos vadovas, doc. dr. gydytojas neurochirurgas Antanas Gvazdaitis (68 m....

  Budinti vaistinė


  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  „Eurovaistinės“ specialistai pataria: 5 žingsniai, kaip įveikti peršalimą

  Šaltuoju metu dažniau sergama peršalimo ligomis, pagrindinio šalies vaistinių tinklo „Eurovaistinė&ldqu...
  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Vaistinės skambina pavojaus varpais: regionuose trūksta daugiau nei 140-ties kvalifikuotų vaistininkų

  Pasaulyje ir Lietuvoje siaučiant COVID-19 pandemijai, į papildomas fronto linijas kartu su medikais stojančių vaistininkų ima krit...

  Sveika šeima


  Spa namuose. Pradėkite nuo kūno žemėlapio

  Užkardą grožio centrams uždėjęs kranktinas, SPA ritualus verčia susikurti namuose. Jei skirtingos veido zonos daugeliui ne naujiena, kūno odos žemėlapis, ko gero, pažįstamas tik grožio specialistams.

  Sveikatos horoskopas


  Lapkričio 23 - 29 d.

  Avi­nas
  Pir­ma­die­nį ri­bo­ki­te ka­vos ir juo­do­sios ar­ba­tos kie­kį, dau­giau ger­ki­te van­dens. Ant­ra­die­nį jau­si­tės žva­lūs ir ku­pi­ni tei­gia­mų emo­ci­jų. Penk­ta­die­nį bus jaut­rūs re­gos or­ga­nai. Savaitgalį stiprinkite imuninę sistemą.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Agnė Gaižauskienė Ar nauja valdžia ištaisys senas PSDF biudžeto klaidas?
  Kiekvienam teks nuvykti...
  Henrikas Vaitiekūnas Kiekvienam teks nuvykti...
  Leonardas Cohenas ir jausmai
  Palmira Rudalevičienė Leonardas Cohenas ir jausmai

  Naujas numeris

  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica