Ebolos „giminaitis“ jau nusinešė šešias gyvybes

Miglė Petkutė
2024-10-03
„Didžioji dauguma atvejų ir mirčių yra tarp sveikatos priežiūros darbuotojų“, – teigė Ruandos sveikatos ministras dr. Sabin Nsanzimana, kalbėdamas apie praėjusią savaitę patvirtintą Marburgo viruso protrūkį. Nors užsikrėtimo šiuo virusu atvejų jau ne vienerius metus pasitaiko pasaulyje, tai – pirmas jo protrūkis Ruandoje.
Ebolos „giminaitis“ jau nusinešė šešias gyvybes
Ruandoje pirmą kartą patvirtintas Marburgo viruso protrūkis. Tiesa, PSO atstovai Ruandoje, tvirtino manantys, kad šalis dėl tvirtos visuomenės sveikatos reagavimo į ekstremalias situacijas sistemos turi „pajėgumą ir gebėjimą greitai sustabdyti šį protrūkį“.

Pernešama per kūno skysčius
 
Nuo protrūkio patvirtinimo praėjusį penktadienį buvo nustatyti dvidešimt atvejų. Marburgo virusas, kurio mirtingumo rodiklis siekia iki 88 proc., priklauso tai pačiai virusų šeimai kaip ir Ebolos virusas, rašo BBC.
 

„Skaičiuojame 20 užsikrėtusių žmonių ir šešis jau mirusius nuo šio viruso sukeltos ligos. Didžioji dauguma atvejų ir mirčių yra tarp sveikatos priežiūros darbuotojų, daugiausia intensyviosios terapijos skyriuje“, – kalbėjo Ruandos sveikatos ministras.
 
Jis teigė, kad pareigūnai stebi apie 300 žmonių, kurie buvo kontaktavę su asmenimis, paveiktais Marburgo viruso. S.Nsanzimana ragino žmones vengti fizinio kontakto, kad būtų galima greičiau sustabdyti viruso plitimą. Valdžios institucijos anksčiau patarė visuomenei būti budriems, plauti rankas švariu vandeniu ir muilu arba naudoti dezinfekantą, taip pat pranešti apie visus įtariamus atvejus. JAV ambasada mieste patarė darbuotojams savaitę dirbti nuotoliniu būdu.
 
„Marburgas yra reta liga, – žurnalistams sakė S.Nsanzimana. – Mes intensyviname kontaktų tinklo paieškas ir testavimą, kad galėtume sustabdyti viruso plitimą.“
 
Tai – pirmas kartas, kai Marburgo virusas patvirtintas Ruandoje. 2005 m. protrūkis Angoloje pražudė daugiau nei 300 žmonių, kaimyninė Tanzanija apie protrūkį pranešė 2023 m., o trijų žmonių mirtys buvo užfiksuotos 2017-aisiais Ugandoje. Pastaraisiais metais šis virusas pražudė šimtus žmonių, beveik visi atvejai fiksuoti Afrikoje.
 
Virusas pirmą kartą identifikuotas 1967 m., kai juo užsikrėtė 31 žmogus ir 7 mirė tuo pačiu metu vykusiuose protrūkiuose Vokietijos miestuose Marburge ir Frankfurte bei Serbijos sostinėje Belgrade. Ekspertai sako, kad šis virusas yra lengviau sutramdomas nei koronavirusas, nes jis plinta ne oro lašeliniu būdu, o per kur kas artimesnį kontaktą. Visgi, didžiausia rizika išlieka ligonių slaugytojams, kurie gali užsikrėsti bendraudami, rengdami ligonį ar keisdami patalynę.
 

Miršta nukraujavę
 
Virusas prasideda staigiu karščiavimu, stipriu galvos ir raumenų skausmu. Po trijų dienų dažnai pasireiškia vandeningas viduriavimas, pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas. Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), „šiuo etapu pacientai atrodo kaip „vaiduokliai“ – išblyškusiais veidais, įdubusiomis akimis, be jokios veido išraiškos ir stipria letargija“. Daug žmonių vėliau ima kraujuoti iš įvairių kūno vietų, o kai kurie miršta po aštuonių devynių dienų nuo pirmųjų ligos simptomų dėl didelio kraujo netekimo ir šoko. Pirmieji požymiai pasirodo iki trijų savaičių nuo kontakto su užsikrėtusiu asmenimi.
 
Dažniausi viruso nešiotojai – Afrikos žaliosios markatos, kiaulės ir Egipto rousette vaisėdžiai šikšnosparniai. Tarp žmonių virusas plinta per kūno skysčius ir kontaktą su užteršta patalyne. Net pasveikus, žmonių kraujas ar sperma gali išlikti užkrečiami daugelį mėnesių.

 
Nors vyksta tyrimai, specifinio gydymo ar vakcinos nuo šio viruso nėra, tačiau, PSO teigimu, gydytojai gali palengvinti simptomus duodami pacientams daug skysčių ir atlikdami kraujo perpylimus. Pasak tarptautinės sveikatos organizacijos „Gavi“, žmonės Afrikoje turėtų vengti valgyti ar tvarkyti laukinę mėsą. PSO pataria žmonėms taip pat vengti ir kontakto su kiaulėmis vietovėse, kuriose yra fiksuojamas atvejų protrūkis.
 
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) teigė, kad jie veikia Ruandoje nuo 2002 metų ir glaudžiai bendradarbiauja, kad padėtų šaliai stiprinti sveikatos sistemą, pranešė CNN. Pasak PSO, skirtingai nei kai kuriose kitose į pietus nuo Sacharos esančiose Afrikos šalyse, kurios susidūrė su Marburgo virusine liga, Ruandoje yra stipri visuomenės sveikatos sistema.
 
„Turėdama tvirtą šalies visuomenės sveikatos reagavimo į ekstremalias situacijas sistemą, PSO glaudžiai bendradarbiauja su nacionalinėmis valdžios institucijomis, kad suteiktų reikiamą paramą ir toliau stengtųsi kovoti su ligomis“, – sakė PSO Afrikos regiono direktorius dr. Matshidiso Moeti.
 
Dr. Brianas Chirombo, PSO atstovas Ruandoje, tvirtino manantis, kad šalis turi „pajėgumą ir gebėjimą greitai sustabdyti šį protrūkį“.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    A.Slatvickis: esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes

    „Esu geriausias specialistas, gydantis priklausomybes“, – nebesikuklina profesinės stiprybės pripažinti Klaipėdo...
    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    R.Gailiuvienė: pokalbis su draugu kartais atstoja psichoterapiją

    „Bendravimas – labai svarbus gyvenime“, – sako Raseinių psichikos sveikatos centro direktorė, gydytoja psi...

    Budinti vaistinė


    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Pokyčiai dėl vaistų prieinamumo – tik kosmetiniai?

    Įvairiuose formatuose ne kartą kalbėta, kad gyvybiškai svarbių vaistų kompensavimas Lietuvos pacientams stringa ir dėl itin...
    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime gaivinama idėja įteisinti mobiliąsias vaistines

    Seime vėl registruotas siūlymas įteisinti mobiliąsias vaistines.  

    razinka


    Sveika šeima


    Kaip nesugriūti per egzaminus?

    Prasidėjusi vasara vyresnių klasių mokiniams bei studentams tampa įtampos, nerimo ir miego stokos laikotarpiu. Vaistininkai pastebi, kad pagalbos į vaistinę šiuo laikotarpiu užsuka vis daugiau jaunuolių, ir įspėja: ilgalaikis stresas ne tik mažina mokymosi efektyvumą, bet ir gali paveikti fizinę sveikatą.

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Marius Čiurlionis Kai kelionė tampa gyvybės klausimu: onkologinių pacientų pavėžėjimas
    Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Vytautas Mitalas Socdemų sveikatos reforma Jums kainuos sveikatą ir pažeis Konstituciją
    Pranašystės... 2025-iesiems
    Henrikas Vaitiekūnas Pranašystės... 2025-iesiems

    Naujas numeris