Didžiojoje Britanijoje sumaištis: sveikatos apsauga ar ES?

Violeta Bučiūtė
2016-05-12
Birželio 23-ioji D.Britanijoje šiais metais laikoma neeiline diena. Tą dieną vyks referendumas – likti Europos Sąjungos sudėtyje ar ne. Šis įvykis aktualus ir ne vieną gardesnį kąsnį ten uždirbantiems Lietuvos emigrantams.
Euroskeptiškai nusiteikę politikai rinkėjus tikina, jog reikia rimtai apsispręsti – valstybinė sveikatos apsaugos gerovė ar ES.
Didžiojoje Britanijoje sumaištis: sveikatos apsauga ar ES?
Kai kurie Didžiosios Britanijos politikai įsitikinę, kad išstojimas iš Europos bendruomenės neigiamai atsilieptų jų šalies sveikatos apsaugos sistemai.

Svarbiau verslo interesai, bet ne sveikata
Praėjusią savaitę Pasaulio aplinkosaugos organizacijos „Greenpeace“ Nyderlandų skyrius nutekino Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės (TTIP) 248 derybų dokumento puslapius. Iš vieno dokumento skyriaus tapo aišku, kad ES ir JAV sieks labiau rūpintis verslo interesais. Kaip teigia „Greenpeace“, tai reikštų žmonių galios perdavimą stambiam verslui.
 
Duomenys, atrodo, patvirtina skeptikų nuogąstavimus, kad susitarimas veda į sveikatos priežiūrios paslaugų privatizavimą arba išardymą, kas paveiktų ir Jungtinės Karalystės Nacionalinę sveikatos apsaugos tarnybą. Privatizuota valstybinė veikla trukdytų konkurencijai su privačiu sektoriumi.
 

Kaip žinia, derybose D.Britanija vaidina itin svarbų vaidmenį, kadangi Europoje ji yra viena ekonomiškai stipriausių valstybių. Jeigu britai išstotų iš ES, tai labai pakenktų TTIP sutarčiai, kuri leistų sukurti didžiausią pasaulyje laisvosios prekybos zoną.
 
Skeptikai baiminasi
Nepalankia informacija sugebėjo pasinaudoti D.Britanijos eurofobai. Jie teigia, jog neišstojimo iš ES atveju, sveikatos apsaugos institucijos būtų privatizuotos. Tai reikštų, kad daugelio gyventojų sveikatos priežiūros išlaidos didėtų.
Apklausos rodo, kad pasitraukimą iš Europos Sąjungos labiausiai remia Mansfildo, Donkasterio, Stoko prie Trento ir Skantorpo gyventojai. Dažniausiai tai yra vyresnio amžiaus darbininkai, kuriems labai svarbi Nacionalinės sveikatos apsaugos tarnybos veikla.
 
Šie britai palaiko euroskeptiškąją D.Britanijos nepriklausomybės partiją, vadovaujamą Nigelo Farago. „Liko visai nedaug laiko išgelbėti Nacionalinę sveikatos apsaugos tarnybą. Milžiniškos Amerikos korporacijos pasinaudos Transatlantine sutartimi ir perėmusios sveikatos apsaugos instituciją pelnysis iš mūsų pinigų. Todėl vienintelis būdas apsisaugoti nuo neigiamo poveikio – palikti Europos politinę sąjungą“, - ragino politikas N.Faragas.
 
Premjeras skatina balsuoti
Po tarptautinio skandalo švelninti situaciją skubėjo ES pareigūnai. Anot jų, britų Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba bus apsaugota TTIP sutartyje, tačiau kokiais būdais, neaišku. ES iki šiol nepavyko užtikrinti jokių išimčių Jungtinės Karalystės sveikatos apsaugos tarnybai.
 
Savo ruožtu ministras pirmininkas Davidas Cameronas vis tiek bando įtikinti britus likti Europos bendrijoje. Tiesa, prašyti išimties iš ES jis atsisakė.

Pagal naujausių apklausų rezultatus, dauguma Junginės Karalystės piliečių ruošiasi balsuoti už pasilikimą ES, todėl dabar vienas svarbiausių premjero uždavinių – skatinti žmones balsuoti. Kitu atveju dėl mažo rinkėjų aktyvumo eurofobai pasiektų pergalę, nes šis klausimas jiems yra itin aktualus.
 
Investicijos ES
Euroskeptiškai nusiteikusių politikų šalininkų nuomone, 10,9 mlrd. eurų D.Britanijos išlaidų, skirtų Europos Sąjungai, buvo bloga investicija. Daugiau nei pusė skeptikų išreiškė nuomonę, jog verčiau šios lėšos būtų skirtos Nacionalinei sveikatos apsaugos tarnybai.
 
Dėl sveikatos apsaugos sistemos sunerimęs ir politikas, konservatorius Jeremis Huntas. Pasak jo, išstojimas iš Europos bendruomenės neigiamai atsilieptų visai sveikatos apsaugos sistemai.

„Pasitraukimas iš Europos Sąjungos paveiktų socialinę rūpybą. Daug užsienio darbuotojų turėtų palikti darbo vietas, jeigu jų atlyginimai nesiektų reikalaujamo lygio dėl vizos. Šiuo metu sveikatos ir socialinėje priežiūroje ir taip yra dirbančiųjų trūkumas“, - aiškina J.Huntas.
 
Politikas taip pat minėjo, kad išstojimo atveju apsunkintos laisvo keliavimo sąlygos turėtų įtakos tarptautiniams medicinos tyrimams. 20 procentų visų tyrimų yra atliekami bendradarbiaujant su užsienio valstybėmis.


Tarp kitko
Pagal atliktas apklausas 54 proc. britų palaiko pasilikimą ES, o 46 proc. nori išstoti.
Jeigu TTIP sutartis būtų pasirašyta, ji taptų didžiausia visų laikų abipusė prekybos sutartis istorijoje, daranti įtaką 800 mln. žmonių.
ES ir JAV įstatymų skirtumai: ES 1308 chemikalai, esantys kosmetikoje, uždrausti kaip galintys sukelti vėžį. JAV tokių uždraustų chemikalų skaičius – 11.
2007 metų duomenimis, D.Britanijoje gyvena apie 200 tūkst. lietuvių. 


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

    Gydytojas ir pacientas


    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    V.Kvedaras: buvo metas, kai laukdavau, kada tai greičiau baigsis

    „Jaustis šimtu procentų geras negali niekada. Chirurgija gali pažerti ir pažeria įvairiausių netikėtumų“, &ndas...
    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    A.Šimaitis užsikrėtęs dviračių sportu

    Klaipėdos universiteto ligoninės generalinis direktorius daktaras Audrius Šimaitis sako geriausiai galvą nuo įtemptų darbų ...

    Budinti vaistinė


    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vaistinėlė padės pasiruošti blogiausiam scenarijui

    Vasaros sezonui įgaunant pagreitį, specialistai perspėja atkreipti dėmesį į kelionių vaistinėlės sudėtį – ją būtina ruo&scar...
    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    Istorijos dulkes nupūtus: neįprastos pokario vaistinės

    „Sperminas skystas – vartojamas prie bendro silpnumo, po infekcinių susirgimų, prie neurastenijos, prie širdies...

    razinka


    Sveika šeima


    Atsisakę dažiklių, išvengiate kur kas daugiau

    Iš naftos išgauti sintetiniai dažikliai siejami su lėtinėmis ligomis, padidėjusia vėžio ir neuroelgesio sutrikimų rizika, ypač vaikams. Tačiau ekspertai pabrėžia, kad dažikliai yra tik viena itin perdirbtų maisto produktų sudedamoji dalis. „Sintetinių maisto dažiklių pašalinimas automatiškai nepaverč...

    Pakalbėkim apie tai



    Redakcijos skiltis


    Komentarai


    Kognityvinis disonansas
    Henrikas Vaitiekūnas Kognityvinis disonansas
    Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Margarita Jankauskaitė Lyčių lygybė – ilgalaikės taikos architektė
    Pagalbos mirti dilemos
    Paulius Skruibis Pagalbos mirti dilemos

    Naujas numeris