„Deimantinė princesė“: košmariška kelionė

Gintaras Medonis
2021-11-19
Prasidėjus koronaviruso protrūkiui, vienas kruizinis laivas tapo panikos ir sumaišties, kuri netrukus apims pasaulį, simboliu. Praėjus tam tikram laikui galime pamatyti, kaip atrodė dvi savaitės, praleistos jame – nieko neįtariantiems turistams, išsigandusiems įgulos nariams ir net pačiam kapitonui.
„Deimantinė princesė“: košmariška kelionė
Kai daugiau nei penktadalis keleivių – 700 žmonių – kruiziniame laive „Diamond Princess“ užsikrėtė koronavirusu, laivas tapo viruso veisykla. Net ir praėjus beveik metams nuo to įvykio ši istorija domina pasaulį.

Lemtinga paskutinė naktis
Keturi 60-mečiai kelionės draugai atskrido iš JAV į Tokiją, kad iš ten plauktų kruiziniu laivu. Tokijo oro uoste vienas jų – Carlas Goldmanas – pastebėjo neįprastai daug žmonių, dėvinčių veido kaukes, tačiau beveik neatkreipė į tai dėmesio.
 
Už penkių dienų laivas prisišvartavo Honkonge, o keturiems draugams išlipus į krantą sveikatos apsaugos pareigūnai termometrais išmatavo jų kaktas. Dar savaitę „Diamond Princess“ plaukė toliau, tačiau grėsmingos straipsnių antraštės jau kėlė nerimą. Vis dėlto jie laikė save saugiais, nežinodami, kad 80 metų keleivis – vyras, pirmąjį kruizo trečdalį kosėjęs prieš išsilaipinimą Honkonge – jau atsidūrė ligoninėje su COVID-19 diagnoze.
 
Paskutinę kruizo naktį lainerio garsiakalbis atgijo. Kapitonas papasakojo laive esantiesiems apie užsikrėtusį keleivį. Jis teigė, kad „Diamond princess“ pasiekus Jokohamą visi turės likti laive dar dieną, kol Japonijos sveikatos pareigūnai juos patikrins.

 
Plūduriuojantis karantino centras
Neilgai trukus po kapitono pranešimo laivas padidino greitį ir pasiekė Jokohamą anksčiau nei planuota. Dar prieš kapitono pranešimą įgula girdėjo gandus apie infekciją, o dabar, kai laive dirbusi Sonali Thakkar iš Mumbajaus suskaičiavo maždaug dvi dešimtis apsauginiais chalatais ir kaukėmis vilkinčių japonų, kuriems į laivą užlipti padėjo denio darbuotojai, juto, kaip blogai viskas gali būti iš tikrųjų.
 
Ryte „Diamond princess“ buvo rami ir tyli. Japonijos sveikatos priežiūros darbuotojai vaikščiojo po laivą, testuodami žmones. Kitą dieną kapitono balsas vėl pasigirdo iš garsiakalbių. Devyniems keleiviams ir vienam įgulos nariui COVID-19 testas buvo teigiamas. Visi keleiviai turėjo grįžti į kajutes, kur Japonijos vyriausybės nurodymu dvi savaites turėjo išbūti karantine. Sveikatos pareigūnai, nenorėdami, kad 3,7 tūkst. galimų ligos pernešėjų, pasklistų po Japoniją ar tolimesnes šalis, „Diamond princess“ pavertė plūduriuojančiu karantino centru.
 
Tačiau jie nebuvo gerai pasiruošę: neturėdami pakankamai rinkinių visiems laive esantiems testuoti, karščiuojančius amerikiečius kelias dienas laikė kajutėse, kol galiausiai išsiuntė į ligonines. Nerimaujantys keleiviai už laivo borto kabino paklodes su pagalbos prašymais. Vienoje jų buvo parašyta: „Labai trūksta vaistų, labai trūksta informacijos“.
 
Išplito vaizdo įrašai
„Diamond princess“ kapitonas Gennaro Arma, užuot turėjęs absoliučią valdžią laive, buvo priverstas vykdyti ir Japonijos vyriausybės, ir savo įmonės komandų grandinės įsakymus. Padedamas Japonijos pareigūnų ir įgulos, Arma savo laivą pavertė milžiniška ligonine ir bandė organizuoti maisto pristatymo, sanitarijos bei sveikatos priežiūros logistiką.
Deja, vyriausybės pareigūnams ir įmonių vadovams nerūpėjo įgulos karantinavimas, jų prioritetas buvo užtikrinti sklandžią laivo veiklą.
 

Galiausiai S.Thakkar išsiuntė vaizdo įrašą į Indijos naujienų stotį. „Prašome pagalbos iš Indijos vyriausybės, – kalbėjo ji. – Nenorime likti čia, kur yra koronavirusu užsikrėtusių žmonių.“ Jos kolega virėjas feisbuke taip pat patalpino vaizdo kreipimąsi į Indijos ministrą pirmininką. Sustiprėjus tarptautiniam susidomėjimui, laivą apsupo sraigtasparniai ir daugybė žurnalistų. O „Diamond princess“ COVID-19 atvejų skaičius pasiekė 218 – daugiau nei tuo metu buvo nustatyta visose pasaulio šalyse, išskyrus Kiniją.
 
Kažkas buvo labai negerai
Ką turėtų daryti federalinė JAV vyriausybė dėl kylančios pandemijos ir dėl amerikiečių, įstrigusių „Diamond princess“, buvo neaišku. Iki vasario pradžios CDC rekomendavo nevežti amerikiečių keleivių namo – baimintas, kad jie gali platinti ligą JAV, kur vis dar buvo mažai patvirtintų atvejų.
 
Tačiau užkrėstų laivo svečių skaičiui augant eksponentiškai vienas keleivis paskambino draugui respublikonų kongresmenui. Jo išsamus liudijimas apie įvykusią nelaimę įtikino politiką, kad reikia imtis veiksmų. Penktadienį, vasario 14 d., Pasaulinio sveikatos saugumo centro direktorius daktaras Jamesas Lawleris ir jo komanda susirinko Jokohamos viešbučio vestibiulyje. Jų planas buvo patikrinti visus „Diamond Princess“ laive esančius amerikiečius dėl koronaviruso ir po 72 valandų užsakomaisiais krovininiais lėktuvais išskraidinti bent jau tuos, kurie dar neužsikrėtę.

 
Šeštadienio popietę J.Lawleris sužinojo, kad evakuacijos lėktuvai sekmadienį pasieks oro uostą. Sekmadienio rytą jo komanda išsiskirstė po laivą, testuodama amerikiečius. Buvo apie pirma valanda nakties, kai J.Lawleris su pagalbininkais pagaliau rado transportą nuvykti į oro uostą. Tačiau lėktuvus jie rado tuščius – tik su įgula. Kažkas buvo labai negerai.
 
Netikėtos kliūtys
Tris valandas evakuojami amerikiečiai praleido autobusuose. Paaiškėjo, kad maždaug tuo metu, kai keleiviai išlipo iš „Diamond Princess“, Japonijos pareigūnai pranešė kolegoms iš JAV, jog kai kurių keleivių, įlipusių į autobusus, testas prieš kelias dienas buvo teigiamas. Įsiplieskė debatai, evakuotieji reikalavo išleisti juos iš autobusų, rasti patalpas karantinui, leisti pasinaudoti tualetu.
 
Galiausiai, po ilgo ir sudėtingo Japonijos imigracijos nuotolinio patikrinimo proceso, keleiviai nuvežti į orlaivius. Nedaug žmonių klausė įgulos nurodymų sėdėti – jie pešėsi prie keturių nešiojamų tualetų, pritvirtintų kiekvieno lėktuvo gale. Per 16 skrydžio valandų kai kuriems evakuotiems keleiviams pradėjo reikštis COVID-19 simptomai. Kai lėktuvai nusileido Amerikoje, CDC pareigūnai perėmė besimptomių keleivių priežiūrą ir dviem savaitėms juos patalpino į karantiną. Susirgę keleiviai buvo išvežti į Nebraskos universiteto medicinos centrą Omahoje.
 
Nulenkė galvą maldai
Kai kapitonui G.Armai atėjo laikas palikti laivą, „Diamond princess“ buvo visiškai tuščias. Įgulos narius jų vyriausybės parskraidino namo, nors tik po to, kai socialiniuose tinkluose kilo skandalas. Kapitonas grįžo į gimtąjį miestą Italijos pajūryje, ištuštėjusį dėl karantino. Arma paprašė vairuotojo sustoti prie senovinės bazilikos, kurioje buvo ikona, tūkstantmečius padėjusi jūreiviams per viduramžių ir šiuolaikinius marus. Katalikas kapitonas nulenkė galvą maldai.

lsveikata.lt „Facebook“. Būkime draugai! 
 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  L.Matuzonis: didžiausi iššūkiai – komplikuoti sąnarių lūžiai

  „Jei jus pradėjo varginti sąnarių skausmai, siūlyčiau patiems ilgai nesigydyti, o kreiptis į specialistus. Skausmą sukelianč...
  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  Širdies nepakankamumą Rimvydui sukėlė gripas

  „Turėjau aiškų tikslą – pamatyti savo vaiką ir jį užauginti. Gal todėl ir noras išgyventi, ir jėgos buvo...

  Budinti vaistinė


  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Vaistinių tinklas „Camelia“ neužleidžia lyderio pozicijų

  Jau 30 metų gyvuojantis lietuviško kapitalo vaistinių tinklas „Camelia“ lyderio pozicijų rinkoje neužleidžia ne...
  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ pristato sveikas kainas: ką sausį galite įsigyti pigiau?

  „Eurovaistinė“ kiekvieną mėnesį pristato naujas „sveikas kainas“ – bent 10 aktualiausių mėnesio prek...

  razinka


  Sveika šeima


  Smurtas prieš moteris su intelekto negalia – juoda zona

  Sudėtinga smurto prieš intelekto ar psichosocialinę negalią turinčias moteris problema socialinės gerovės specialistus verčia jaustis bejėgiais. Dėl savo būklės moterys tampa priklausomos nuo smurtautojų, o žalojančios ir nesaugios aplinkos – neatpažįsta. Maža to, vyrauja nuomonė esą smurtą jos dažnai išprovokuoja...

  Sveikatos horoskopas


  Lakpkričio 23-29 d.

  Avi­nas
  Šią sa­vai­tę šil­čiau ren­ki­tės ir ven­ki­te skers­vė­jų. Tre­čia­die­nį ga­li­te su­sap­nuo­ti pra­na­šiš­ką sap­ną. Šeš­ta­die­nis - tin­ka­ma die­na są­na­rių gy­dy­mui ir spe­cia­liems mankš­tos pra­ti­mams.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip striksi dominatriksė?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip striksi dominatriksė?
  Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės
  Henrikas Vaitiekūnas Žieminiai obuoliai ir pavytusios bulvės

  Naujas numeris