Britų valstybinė medicina pasiekė dugną?

Aigustė Tavoraitė
2018-01-18
Daugybė Didžiosios Britanijos valstybinių ligoninių medikų dabar jaučiasi lyg dirbtų karo zonoje. Nors žiemos krizės reguliariai ištinka garsiąją britų nemokamo gydymo sistemą, tačiau šį kartą situacija itin įkaito. Gydytojai įspėjo premjerę Theresą May, kad pacientai patiria „netoleruojamą“ riziką dėl netinkamos medicininės pagalbos, ligoniai miršta ligoninių koridoriuose, trūksta personalo, nes Nacionalinė sveikatos tarnyba (NHS) yra nepakankamai finansuojama.
Britų valstybinė medicina pasiekė dugną?
Pasigirsta nuogąstavimų, kad britų nemokama medicina yra dirbtinai įstumta į krizę, kad vėliau ją būtų galima privatizuoti.

Sulaukė rekordinių išbandymų
Krūtinės skausmo apimta 81-erių metų amžiaus britė mirė, laukdama tris valandas ir 45 minutes greitosios pagalbos automobilio. Pacientai ligoninių priėmimo skyriuose guldomi ir ant grindų, daug vyresnio amžiaus žmonių ilgas valandas pagalbos laukia vežimėliuose. Nuo didžiulio darbo krūvio pervargę gydytojai vos laikosi ant kojų. Per šešias savaites daugiau nei 90 tūkst. skubios pagalbos laukiančių rimtų ligonių įstrigo greitosios medicinos pagalbos automobiliuose, laukiančių eilėje ligoninių kiemuose.
 
Tokie faktai iliustruoja Didžiosios Britanijos valstybinės sveikatos apsaugos sistemą ištikusią krizę, kuri prasidėjo dar pernai lapkričio pabaigoje. Beje, tai vyksta jau ne vieną žiemą. Gripas, blogas oras ir norintys kvėpuoti pacientai yra pavojingas derinys, ironizuoja komentare dienraščio „The Guardian“ sveikatos skyriaus redaktorius Denis Campbell. Jis iškelia tiesiog ore sklandantį klausimą: ar ši žiema gali būti paskutinis lašas persitempusiai NHS?
 

Pastebima, kad šį kartą NHS sulaukė rekordinių išbandymų. Oficialūs duomenys rodo, kad sistemos sutrikimai tiesiogiai palietė rekordinį pacientų skaičių. Sausio pradžioje NHS dėl perpildytų ligoninių mėnesiui atšaukė apie 55 tūkst. planinių operacijų, pacientus leista guldyti į mišrias palatas. Gydytojų nuomone, NHS sprendimas atšaukti operacijas buvo pavėluotas, nes ligoninėse jau nebelikę laisvų lovų.
 
Lovos laukia ir pusę paros
Dėl kritinės padėties Anglijos ir Velso ligoninių priimamųjų 68 vyriausieji gydytojai praeitą savaitę parašė precedento neturintį laišką šalies premjerei Theresai May.
„Faktai yra tokie, kad NHS nuolat skiriama per mažai lėšų. Mes neturime pakankamai nei lovų, nei darbuotojų, kad sėkmingai spręstume senėjančios visuomenės sveikatos problemas“, – įspėjo medikai, dirbantys tiek universitetinėse, tiek rajoninėse ligoninėse.
 
Jie pabrėžė, kad pastarosiomis savaitėmis kai kurios ligoninės tiek persipildė, kad net po 120 pacientų per dieną reikia suteikti pagalbą tiesiog koridoriuose. Daliai ligonių tai lemia ir per ankstyvą mirtį. Ligoniai, gulintys neštuvuose, priversti apie 10–12 valandų laukti, kol bus perkelti į atsilaisvinusią palatą. Jie guldomi ir medikų poilsio kambariuose. Kartais ligoninių priėmimo skyriuje laukia net 50 pacientų.
 
„Mūsų pacientai susiduria su labai didelėmis problemomis. Nepaisant visų darbuotojų pastangų šis dabartinis kompromisas saugumo srityje kartais yra nepakeliamas“, – rašoma kreipimesi.
NHS nurodė, kad net 133 ligoninės iš 137 buvo įvertintos kaip nesaugios, nes čia pacientų skaičius buvo žymiai didesnis nei medikų. Pastarieji fiziškai nebegali pasirūpinti visais pacientais, kuriems pagalba turėtų būti suteikta maksimaliai per 4 valandas. NSH nauji duomenys parodė, kad šie eilės laukimo rodikliai praeitą mėnesį nukrito iki žemiausio lygio – 77,3 proc.
 

Rodo pirštais į gripą
Nors britų valdininkai pastebi, kad tokio pacientų antplūdžio nebuvo porą dešimtmečių, tačiau neigia tai, jog NHS patiria krizę. Jie įtikinėja, kad ligoninių problemos yra susijusios tik su sezonine gripo epidemija ir yra laikinos.
 
Premjerė Th.May irgi tvirtino, kad NHS krizės nėra. Ji aiškino, kad tokiu metų laiku visuomet susiduriama su išbandymais, kuriems NHS geriausiai nei bet kada pasirengė, tam skiriamos rekordinės sumos. Premjerė atsiprašė pacientų dėl atidėtų tūkstančių operacijų gruodį ir sausį, tačiau vėliau viename TV šou pareiškė, kad tai buvo „plano dalis“, kad būtų pagelbėta NHS atlaikyti tokią įtemptą žiemą.    
Sveikatos apsaugos sekretorius Jeremy Huntas paragino padidinti NHS biudžetą, nes gripo „krizinis momentas“ yra priskirtas prie sveikatos paslaugų.

 
Stumia privatizacijos link? 
„The Guardian“ pakalbinti britų ligoninių gydytojai ir slaugytojos rėžė tiesiai: „Kai May ir Huntas visuomenei tvirtina, kad NHS neatsidūrė krizėje, jie meluoja“.
Buvęs NHS vadovas Jan Filochowski teigia, kad per pastaruosius septynerius metus priėmimo skyriuose greitosios medicinos pagalbos laukimo laikas išaugo 5,5 karto. Pasak jo, NHS darbuotojų ir išteklių trūkumas yra ilgalaikė sunki problema, kuri nuolat auga.
„Tai paverčia niekais išgirtąjį „efektyvumą“, kadangi negalima efektyviai dirbti, jei jums visko trūksta“, – rašė „The Guardian“ J.Filochowski.
 
Prieš metus vyriausybė perpus sumažino numatytą sveikatos apsaugos biudžeto padidinimą. Tai reiškė, kad sumažėjo 14 tūkst. lovų, buvo uždaryta daug skubios pagalbos priėmimo skyrių mažuose miestuose ir kaimuose.
Kritikams susidaro įspūdis, kad Didžiosios Britanijos vyriausybė daro viską, kad sumažintų išlaidas socialinėms paslaugoms ir paskatintų pacientus ieškoti paslaugų privačiose klinikose, kuriose laukia didžiulės kainos. Pasigirsta nuogąstavimų, kad britų nemokama medicina yra dirbtinai įstumta į krizę, kad vėliau ją būtų galima privatizuoti.


 

Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Profesorius R. Kėvalas paneigia mitus apie skiepus ir meningokoką B

  Jeigu vaiko imuninė sveikata bus stipri, jis nesusirgs meningokokine B tipo infekcija. Skiepus per COVID-19 pandemiją galima atidė...
  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Ateityje – strategiškai kitoks chirurginis krūties vėžio gydymas

  Kokios apimties chirurginė operacija gydant krūties vėžį būtų optimali? Į šį klausimą bandys atsakyti Europos šalių,...

  Budinti vaistinė


  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Šalies vaistininkai mini profesinę šventę

  Rugsėjo 25 d. – tarptautinė vaistininkų diena. Profesinę šventę minintys vaistininkai neslepia, kad šie metai ...
  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Farmakotechnikai be darbo – gyventojai be vaistinių

  Nuo kitų metų įsigaliosianti Farmacijos įstatymo nuostata, skelbianti, kad vaistinėje fiziškai turi būti ne mažiau kaip vie...

  Sveika šeima


  Meilė – ne spermatozoido ir kiaušidės susitikimas

  „Tie, kurie galvoja, kad gali gyventi gerai ir vieni, nemoka mylėti – jie nepažįsta nei meilės rizikos, nei pasitenkinimo ja“, - psychologies.ru interviu sako psichologas, rašytojas, Ž.Lakano mokinys Jacques-Alain Miller.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica