Britų NHS sabotavo vaistų nuo hepatito C pirkimą

Saulė Norvilaitė
2016-08-11
Gydytojai, priklausantys britų Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) patariamajai grupei, apkaltino organizaciją bandymu sabotuoti brangių vaistų pristatymą. Dėl lėšų trūkumo NHS šiuos planus siekia atidėti kitiems metams.
Britų NHS sabotavo vaistų nuo hepatito C pirkimą
Britų Nacionalinės sveikatos tarnybai nepavyko tinkamai suplanuoti metinio biudžeto ir dėl lėšų trūkumo visuomenei pristatyti modernių bei itin brangių vaistų nuo hepatito C.

Pritrūko pinigų
Tokius kaltinimus paskelbė „Britų medicinos žurnalas“ po to, kai su Bath ir Kembridžo universitetais atliko bendrą tyrimą. Kaltinimai ir vėl pakurstė debatus dėl NHS biudžeto apkarpymo įtakos pacientams ir kai kurių farmacijos įmonių sparčiai keliamų vaistų kainoms. Pasirodo, kad NHS nepavyko tinkamai suplanuoti metinio biudžeto ir visuomenei pristatyti modernių bei itin brangių vaistų nuo hepatito C. Šie medikamentai buvo pristatyti prieš dvejus metus, juos patvirtino ir Nacionalinio sveikatos priežiūros ir socialinės rūpybos institutas (NICE). Deja, suplanuotam pirkimui sukliudė finansų stygius.
 

Įprastai vaistai, patvirtinti NICE, po devyniasdešimties dienų tampa prieinami apdraustiems pacientams. „Panikuodami dėl aukštų kainų ir įperkamumo, NHS išbandė įvairiausias taktikas, kad tik sukliudytų planui laiku pristatyti garsiuosius vaistus“, – tvirtino „Britų medicinos žurnalas“. NHS tariamai prašė daugiau laiko vaistams įsigyti, nes suabejojo jų veiksmingumu ir perdėtai išpūsta kaina. Tačiau straipsnyje teigiama, kad tarnyba šį klausimą vilkino, tikėdamasi kitąmet sulaukti didesnio finansavimo.
 
Atsistatydino patarėjas
Vienas iš šešių NHS patarėjų Andrew Ustianowski „Britų medicinos žurnalui“ sakė, kad jis atistatydino norėdamas pasipriešinti vilkinimui pristatyti medikamentus. „Aš išėjau iš patariamosios grupės dėl man nepriimtinų organizacijos veiksmų. Nenorėjau būti siejamas su šiais įvykiais. NHS skelbė, kad patariamoji grupė sutiko su tuo, jog visos šalies gydymo centrai nesugebės gydyti daugiau pacientų – tai melas. NHS turėjo tik vieną tikslą – atidėti vaistų pristatymo procesą arba išlošti daugiau laiko naujai strategijai sukurti. Viskas tik dėl to, kad išlaidos vaistams būtų perkeltos į kitus finansinius metus“, – atvirai pasakojo A.Ustianowski.
 
Medikas A.Ustianowski taip pat išreiškė susirūpinimą, kad ši liga buvo pasirinkta specialiai, nes daugelis hepatitu C sergančių žmonių yra buvę intraveninių narkotikų vartotojai. Tokie žmonės visuomenėje yra atstumtieji, todėl jie tapo lengvu ir parankiu taikiniu. „Jeigu jie renkasi kovą, tuomet šis mūšio laukas yra labai sumanus pasirinkimas – smerkiama žmonių grupė ir itin aukštos vaistų kainos“, – sakė buvęs NHS patarėjas.
 

Kitas patariamosios grupės narys Steve Ryder taip pat tikino, kad NHS tyčia atidėjo vaistų išleidimą nepaisant to, kad toks sprendimas neatitinka pacientų poreikių. „NHS pareiškė, kad vaistai nuo hepatito C yra neįperkami, o NICE pateiktame pasiūlyme nurodė, jog vaistų kaina yra du milijardai svarų. Tai - akivaizdi melagystė. Atsižvelgiant į nurodytą kainą, galima pamanyti, kad NHS negavo jokios nuolaidos vaistams ir jog kiekvienas hepatitu C sergantis žmogus Didžiojoje Britanijoje ateis reikalauti gydymo dar šiais metais. Tai visiškai absurdiškas NHS požiūris“, – atskleidė S.Ryder.
 
Neigia kaltinimus
NHS atstovas spaudai sakė, kad organizacija neigia jiems mestus kaltinimus ir pavadino juo neteisingais bei naiviais. „Būtų absoliučiai kvaila manyti, kad NHS per vienerius metus galėjo magiškai gauti kelis milijardus svarų vien tik šiai ligai gydyti. Vadinasi, būtų tekę apkarpyti lėšas, skirtas kitoms ne mažiau svarbioms sritims, pavyzdžiui, psichinės sveikatos, onkologinių ligų gydymui arba pirminei sveikatos priežiūrai. Tai nėra planavimo klaida, o tiesiog nepalanki situacija dėl susidariusių finansinių aplinkybių.
 
Be to, Parlamento Bendruomenių rūmų viešųjų finansų komitetas teigė, kad esant tokioms aplinkybėms NHS turėtų atsižvelgti į medikamentų įperkamumą.
NHS tiek praėjusiais, tiek šiais metais investavo papildomus du šimtus milijonų svarų į hepatito C gydymą – tai buvo didžiausia investicija į naują gydymo metodą per pastaruosius metus. Tik dėl investicijų galėjome gydyti aukštos rizikos pacientus ir kaip daugelis kitų šalių šiuo metu daugiausiai dirbame su ne tokio skubaus gydymo reikalaujančiais pacientais.
 
Kadangi vaistų kainos dėl konkurencijos tarp farmacijos įmonių šiek tiek nukrito, ateityje galėsime praplėsti hepatito C gydymo galimybes. Šiuo metu inirtingai diskutuojame, kaip geriausiai įgyvendinti mūsų planus“, – situaciją paaiškino NHS atstovas spaudai.


Komentuoti:

Vardas:
Komentaras:

  Gydytojas ir pacientas


  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Drąsa šypsotis – tik po operacijos

  Kaunietė Justė dar neseniai dėl netaisyklingo sąkandžio buvo varžoma komplekso. Patikėjimo savimi ir savo šypsena merginai ...
  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Iki uždelstos ligos formos – keli mėnesiai

  Pasaulinę kovos su prostatos vėžiu dieną Nacionalinio vėžio instituto (NVI) sode surengtas jau penktą kartą organizuojamas renginy...

  Budinti vaistinė


  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Farmacijos ateitis Lietuvoje: specialistai – be darbo vietų, o gyventojai – be vaistinių?

  Dažnesnis vaistinių durų varstymas – popandeminiame pasaulyje išryškėjusi tendencija, kuomet gyventojai sveika...
  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Gyventojams e.recepto kalio jodidui galiojimas jau baigiasi, o vaistinėse jo dar nėra

  Vaistinės sulaukia klientų klausimų, kada galės atsiimti Vilniaus miesto gyventojams skirtas nemokamas kalio jodido tabletes. Gyve...

  Sveika šeima


  Saugo nuo viruso, bet kenkia odai

  Nors kaukės – viena pagrindinių apsaugos priemonių nuo koronaviruso, ilgai dėvimos jos gali paskatinti aknės bei kitų odos problemų atsiradimą. Aktualūs patarimai šia tema – iš medicinos kosmetologės Akvilės Martinkutės lūpų.

  Sveikatos horoskopas


  Rugsėjo 14-20 d.

  Avi­nas
  Pirmadienį padarykite iškrovos dieną. Tre­čia­die­nis - pa­lan­ki die­na pra­dė­ti gy­dy­ti ner­vų sis­te­mos li­gas. Penktadienį saugokitės traumų. Šeš­ta­die­nį val­gy­ki­te tik leng­vai virš­ki­na­mą mais­tą. Ne­pa­dau­gin­ki­te stip­rių al­ko­ho­li­nių gė­ri­mų, galimas apsinuodijimas.

  Pakalbėkim apie tai  Redakcijos skiltis


  Komentarai


  Kaip sustabdyti laiką?
  Henrikas Vaitiekūnas Kaip sustabdyti laiką?
  Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Agnė Bilotaitė Auksiniai Vyriausybės testai: valstybės išgrobstymas tęsiasi
  Arbata. Pirma dalis
  Henrikas Vaitiekūnas Arbata. Pirma dalis

  Naujas numeris


  Alergijos tyrimai ir konsultacijos - Allergomedica