Gydytojai, priklausantys britų Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS) patariamajai grupei, apkaltino organizaciją bandymu sabotuoti brangių vaistų pristatymą. Dėl lėšų trūkumo NHS šiuos planus siekia atidėti kitiems metams.
Britų Nacionalinės sveikatos tarnybai nepavyko tinkamai suplanuoti metinio biudžeto ir dėl lėšų trūkumo visuomenei pristatyti modernių bei itin brangių vaistų nuo hepatito C.
Pritrūko pinigų
Tokius kaltinimus paskelbė „Britų medicinos žurnalas“ po to, kai su Bath ir Kembridžo universitetais atliko bendrą tyrimą. Kaltinimai ir vėl pakurstė debatus dėl NHS biudžeto apkarpymo įtakos pacientams ir kai kurių farmacijos įmonių sparčiai keliamų vaistų kainoms. Pasirodo, kad NHS nepavyko tinkamai suplanuoti metinio biudžeto ir visuomenei pristatyti modernių bei itin brangių vaistų nuo hepatito C. Šie medikamentai buvo pristatyti prieš dvejus metus, juos patvirtino ir Nacionalinio sveikatos priežiūros ir socialinės rūpybos institutas (NICE). Deja, suplanuotam pirkimui sukliudė finansų stygius.
Įprastai vaistai, patvirtinti NICE, po devyniasdešimties dienų tampa prieinami apdraustiems pacientams. „Panikuodami dėl aukštų kainų ir įperkamumo, NHS išbandė įvairiausias taktikas, kad tik sukliudytų planui laiku pristatyti garsiuosius vaistus“, – tvirtino „Britų medicinos žurnalas“. NHS tariamai prašė daugiau laiko vaistams įsigyti, nes suabejojo jų veiksmingumu ir perdėtai išpūsta kaina. Tačiau straipsnyje teigiama, kad tarnyba šį klausimą vilkino, tikėdamasi kitąmet sulaukti didesnio finansavimo.
Atsistatydino patarėjas
Vienas iš šešių NHS patarėjų Andrew Ustianowski „Britų medicinos žurnalui“ sakė, kad jis atistatydino norėdamas pasipriešinti vilkinimui pristatyti medikamentus. „Aš išėjau iš patariamosios grupės dėl man nepriimtinų organizacijos veiksmų. Nenorėjau būti siejamas su šiais įvykiais. NHS skelbė, kad patariamoji grupė sutiko su tuo, jog visos šalies gydymo centrai nesugebės gydyti daugiau pacientų – tai melas. NHS turėjo tik vieną tikslą – atidėti vaistų pristatymo procesą arba išlošti daugiau laiko naujai strategijai sukurti. Viskas tik dėl to, kad išlaidos vaistams būtų perkeltos į kitus finansinius metus“, – atvirai pasakojo A.Ustianowski.
Medikas A.Ustianowski taip pat išreiškė susirūpinimą, kad ši liga buvo pasirinkta specialiai, nes daugelis hepatitu C sergančių žmonių yra buvę intraveninių narkotikų vartotojai. Tokie žmonės visuomenėje yra atstumtieji, todėl jie tapo lengvu ir parankiu taikiniu. „Jeigu jie renkasi kovą, tuomet šis mūšio laukas yra labai sumanus pasirinkimas – smerkiama žmonių grupė ir itin aukštos vaistų kainos“, – sakė buvęs NHS patarėjas.
Kitas patariamosios grupės narys Steve Ryder taip pat tikino, kad NHS tyčia atidėjo vaistų išleidimą nepaisant to, kad toks sprendimas neatitinka pacientų poreikių. „NHS pareiškė, kad vaistai nuo hepatito C yra neįperkami, o NICE pateiktame pasiūlyme nurodė, jog vaistų kaina yra du milijardai svarų. Tai - akivaizdi melagystė. Atsižvelgiant į nurodytą kainą, galima pamanyti, kad NHS negavo jokios nuolaidos vaistams ir jog kiekvienas hepatitu C sergantis žmogus Didžiojoje Britanijoje ateis reikalauti gydymo dar šiais metais. Tai visiškai absurdiškas NHS požiūris“, – atskleidė S.Ryder.
Neigia kaltinimus
NHS atstovas spaudai sakė, kad organizacija neigia jiems mestus kaltinimus ir pavadino juo neteisingais bei naiviais. „Būtų absoliučiai kvaila manyti, kad NHS per vienerius metus galėjo magiškai gauti kelis milijardus svarų vien tik šiai ligai gydyti. Vadinasi, būtų tekę apkarpyti lėšas, skirtas kitoms ne mažiau svarbioms sritims, pavyzdžiui, psichinės sveikatos, onkologinių ligų gydymui arba pirminei sveikatos priežiūrai. Tai nėra planavimo klaida, o tiesiog nepalanki situacija dėl susidariusių finansinių aplinkybių.
Be to, Parlamento Bendruomenių rūmų viešųjų finansų komitetas teigė, kad esant tokioms aplinkybėms NHS turėtų atsižvelgti į medikamentų įperkamumą.
NHS tiek praėjusiais, tiek šiais metais investavo papildomus du šimtus milijonų svarų į hepatito C gydymą – tai buvo didžiausia investicija į naują gydymo metodą per pastaruosius metus. Tik dėl investicijų galėjome gydyti aukštos rizikos pacientus ir kaip daugelis kitų šalių šiuo metu daugiausiai dirbame su ne tokio skubaus gydymo reikalaujančiais pacientais.
Kadangi vaistų kainos dėl konkurencijos tarp farmacijos įmonių šiek tiek nukrito, ateityje galėsime praplėsti hepatito C gydymo galimybes. Šiuo metu inirtingai diskutuojame, kaip geriausiai įgyvendinti mūsų planus“, – situaciją paaiškino NHS atstovas spaudai.
.jpg)
Komentuoti: